1. 1.
  Özellikle sözlük yâda diğer sosyal sitelerde oldukça sık yapılan algılardan biridir. Yapan kitle bellidir.
  Hatırlarsanız intihar eden bir adamın "çocuguna para veremedi diye intihar etti" algısı oluşturmaya çalışmışlardı ve bunun yalan olduğu ortaya çıkmıştı.
  Ve yine hatırlarsanız battaniyeden çanta olayı algısını çıkardılar onunda yalan olduğu ortaya çıkmıştı.

  En son yapılan ölümler üzerinden siyasi malzeme çıkardıkları fatihteki olay olmuştu 4 kardeşten 1 i olan oya önce kardeşlerini zehirleyip sonra da kendini zehirleyerek hayatına son vermişti.
  Olayın detayları farklıydı.
  Güneş Apartmanı’nın giriş katındaki bakkal Yusuf Deniz: Ekonomik sorunları vardı. Benden alışveriş yapıyorlardı. Bana 1.282 lira borçları vardı. Evlerine sadece ekmek, peynir gibi temel gıdalar alıyorlardı. Başka lüks alışverişleri olmuyordu. Son dönemlerde borçlarını ödeyemez oldular. iki gün önce gördüm Oya Hanım’ı. ‘Önümüzdeki cuma günü borcu vereceğim’ dedi. Maaşına haciz geldiğini söyledi. "Bana anlattığına göre bir tanıdığı 60 bin lira borç istemiş. O da kredi çekip vermiş. Sonra adam parayı ödememiş" Bu nedenle maaşı hacizliydi. Önceki akşam evden kimseyi görmedim. Oya Hanım’ın bir arkadaşı geldi. işe gitmemiş. Evin kapısına vurduk. Kimse açmayınca polisi aradık.” diye ifade vermiş.
  https://www.sadecehaber.c...edeni-belli-oldu.html/amp

  Bir diğer arkadaşının verdiği röportajda bundan yaklaşık bir sene önce oya isimli kardeşin diğer kardeşleri için "ben ölürsem bunları öldürürüm" dediği ortaya çıktı.
  http://www.hurriyet.com.t...ldururum-demisti-41369200

  insanların ölümleri üzerinden siyasi malzeme çıkarmayı bırakın artık bu kadar şerefsiz ve basit olmayın.
  5 -2 ... desifreleyici
 2. 2.
  ölümlerin ekonomiyle bağlantısı varsa - ki var- bunun sorumlusu iktidarsa gayet de siyasi malzeme çıkarılabilir. ha bu birilerinin işine gelmez o ayrı mesele.
  4 ... nadia nadia