1. 1.
  peşin hükme gitmeden, kendi "doğru"larımızla onları yargılamadan anlamaya çalışmaktır.
  olgunluktur. iletişimi sağlar.
  2 ... ogretmen est
 2. 2.
  (bkz: empati)
  1 ... inmetal
 3. 3.
  empatinin yetersiz kaldığını görmemize neden olandır.

  kimi zaman hatta kimi değil her zaman düşünüyorum kim, niçin bunu yaptı diye ama hep cevapsız sorularım. empati de yapsam, ihtimalleri de düşünsem aklım almıyor, almak istemiyor. delirecek gibi oluyorum, göz yaşlarıma engel olamıyorum. aklıma düştüğünde ne yapıyor olursam olayım bırakıp sadece düşünüyorum ister sevgili olsun, ister dost ya da arkadaş belki sadece bir tanıdık. anlayamadıkça çöküyorum, nefretim artıyor karşımdakine değil kendime. olmak istediğim bu değil diyorum. azıcık düşündüğün gibi ol bencil diyorum ama yok, olmuyor işte.

  Hele ki anlayamadığım en sevdiğim olunca, nasıl böyle kayıtsız kalabildiğini düşündükçe sıcak basıyor, göz yaşları iniveriyor.
  1 ... dispersepsiyon
 4. 4.
  imkansız bir durumdur. insanları anlarsan zaten tanrı olmuşsun demektir.
  2 ... busbus
 5. 5.
  ,,,benim için önemsiz, nafile bir çaba.
  En büyük sorun-bilinmeyen-dost-düşman ben'im.
  Kendimi anlayamadım,,,ki diğer insanları nasıl anlarım.
  ... thebiggraywolf
 6. 6.
  insanın kendini bile anlayamadığını düşünüyorum
  kaldı diğer insanları anlamak.
  2 ... bevete
 7. 7.
  zordur. istek, çaba, azim ister. insanları anlamak kendi bakış açınızla değerlendirmek değil, onları kendi kalıplarında görmek, kabullenmek, değerlendirmektir.
  1 ... mavidekiyesil
 8. 8.
  her insanın başaramadığı bir durumdur. aslında olay, karşındaki insanın kendini anlatabilmesidir.
  ... wulfric
 9. 9.
  insanoğlunu anlamak zor(kendim dahil).
  -kavga, kin, nefret sapıklık vs.vs. ne olurdu herşeyi tadında bıraksak. göremiyoruz hala fazlası zarar..
  -kuş bakışı bir baksak hayata; ne insanlar görürüz, herşeyi önündedir ama arkasını dönmek ister.. ne insanlar görürüz, hiçbir şeyi yoktur ama hayata sırtını dönmez..
  -bir yanda krizi arkasına alıp, 3 kuruş daha fazla kazanmak adına ekonomik kriz üzerinden rant sağlayan patronları görürsünüz ki konunun başlığını dahi haketmeyen varlıklardır. bu varlıklar paraya taparlar.
  -bir yanda da kalbi mecnun gibi çöllerde yanan bir adam vardır, allah'a inanan..
  -gece gündüz kuşlarla, böceklerle yatan insanlar vardır evsiz barksız; küçük eller vardır harçlığını çıkarmak için çalışan, ve büyük eller vardır ailesini geçindirmek için çabalayan.. bir de o minik elleri çalıştırıp, onların paralarını yiyen varlıklar vardır ki hayvan bile yapmaz bunu çocuğuna insan desem insan değil, hayvan desem hayvan da..
  -bahtı kara insanlar vardır, sabırlıdırlar. hayat hep tekme atar ama onlar sürekli ayağa kalkarlar, düşe kalka giderler kendi yollarında, bazen öyle bir kalkarlar ki yeni bir sayfa açarlar hayata, bazen de öyle bir düşerler ki kalkamazlar. kefeni olur düştüğü karanlıklar.
  -böyle devam eder insanoğlu, her insanın bir derdi her derdin bir kederi, her kederin bir zorluğu, her zorlukta bir gariplik vardır. kısaca gariptir insan, çoğu zaman karışık, görülmez, duyulmaz bir kelimedir, anlaşılmaz..
  2 ... adby
 10. 10.
  kimi zaman kişiye acı çektirecek kadar zor olan kimi zamansa insanların çözünülürlüğünün ne kadar düşük olduğunu gösterebilendir.
  insanları anlamak iyidir ama bazen anlamamak daha mutlu eder sanki insanı.
  bilmediği anlamadığı şey üzmez insanı. insan ne kadar çok bilirse, anlarsa o kadar yanılır ve beklentileri artar. dolayısıyla beklentiler arttıkça mutsuzluk çoğalacaktır.
  -1 ... wolke