1. 1.
  yakın bir gelecekte olması ihtimali düşük olan, ancak ileride yaşanması ihtimail kuvvetli olan durumdur.

  lakin şu an dünyada yaklaşık 7 milyar civarı insan var ve bu kadar insanı içine alabilecek kadar mağara olduğu ihtimali düşüktür. varsa da ulaşılması güç dağlardaki bu noktalara ulaşmak ve bu iklimlerde yaşamak oldukça zor olacaktır.
  bunun yanı sıra mağara yaşamına dönüş için büyük savaşlar yaşanması lazımdır, bu savaşlarda hem nüfus azalmış olacak, hem de yerleşim yerleri yaşanmaz olacağından insanlar zorunlu olarak yaşamak için doğal korunaklı alanlar seçeceklerdir.

  ancak insan zekası iç güdüleri sayesinde tekrar üreyip çoğalacak, kabileler, halklar, milletler oluşturacak, nüfus ve ihtiyaçlar arttıkça parayı kullanmaya başlayacak, bazıları yine zenginleşmeye ve çevresine hükmetmeye başlayacaktır.
  bu süreçlerin yaşandığı uzuuun bir zaman diliminden sonra teknoloji yine gelişecek, insanlar yine dünyanın yaşanmaz bir yer olmasından rahatsız olarak ekran başında böyle başlıklar açacaklardır. hatta belki de şu günde yaşayan bizler, bir kaç bin yüz yıl öncesinin geleceğiyiz. belki de beş yüz bin yıl önce şehirlerde yaşayan insanlar büyük buhranlar ve doğal felaketlerden sonra mağaralara kaçmış olan atalarımızdı.

  tarih öncesi devirler karanlık. sağlıklı yorum yapma ihtimalimiz oldukça zayıf.
  ... vagabond heart