bugün

türkiye baz alınarak hesaplanıldığında "sıfır" cevabıyla açıklanabilecek değerdir.
insanlar tarafından verilendir.
nasıl bir insan olduğunla alakalıdır.
insan!

Düşünen, ihtirasları olan, karmakarışık bir çevresi olan ve hayatı düşman ile dost ayrımında yaşamayan bir canlı. Hatta bazen dostlarıdır en büyük düşmanı ve en büyük düşmanı da kendisidir aslında.

Tüm bunlar arasında huzuru kovalayan daha rahat bir yaşamın peşine düşen ve bu Uğurda belki de canavarlaşan bir çocuğun masumiyetinden eser taşımayan bir haydut olabilen şey!

Bir melek kadar temizken yüreği içinde bulunduğu hayat kirlidir ve koruyamaz siyah ziftler içinde kar beyazı bir kırağı kadar temiz ve ferah yüreğini hayatın korkunç karanlığında bulur kendisini ve kendisine bu sancılı ölümü hazırlayanlara nefret eder. Artık çopurlaşmıştır ciğeri sigara dumanlarını solumaktan ve beyni bir taş kadar katıdır, değişecek her şeye karşı katı ve değişenlere karşı yüreğinde en ufak bir heyecana yer yoktur. Para para para... Başka ne olabilirdi hayatın gayesi oysa gençliğinde belki de çocuksu hayaller kurardı, parayı bir köşeye koyar insanlığın kurtarıcısı addederdi kendini. Oysa bu çamurlu fabrika bu kirli elbise o ulvi duyguların kutup yıldızı kadar uzakta olduğunu hatırlatırdı kendisine. Sıradan birisi işte... Ne değiştirebilirdi! Ah keşke okusaydı, o zaman havası kötü bir devlet dairesinde devlet babanın kollarında kendisine bir hak olarak sunulan rüşvetçilikle belki hayalini kurduğu hayata kavuşabilirdi. Cahil kafası işte, ne vardı isyan etmeyeydi!

işte böyle düşünür insan ben kimim ki! Kapkara itilip-kakılmaya layık sıradan bir adam. Benim ne hakkım olabilir? Benim ne değerim olacak?