1. 1.
  insanoğlunun kendine yaptığı en uzun en karmaşık yolculuk o.

  Saçın uzamış, sakalın uzamış, sivilce çıkmış ya da çıkmamış... tırnakların uzun mu kısa mı? Yaz geldi, yandın yanamadın? Çillerini sevenler ve sevmeyenler...
  ilkokulda sınıfa getirilen o zavallı plastik iskeleti hatırlıyorum, kimilerinin dalga geçip kimilerinin korktuğu, bir de soluk pastel renkli iç organlarımızı resmeden panolar vardı ve kaçış. Evet kaçış çünkü bize gösterilenler pek iç açıcı değildi.
  Yukarıdaki tam anlamıyla yüzeysel muhabbetin gerisinde yine tam anlamıyla bir de işin iç yüzü var. iç yüzü bizim yani insanoğlunun en büyük yolculuğu, en önemli ulaşım aracı.
  Anlatılan en güzel hikaye insanın büyüme ve yaşlanma hikayesi, hepimizin içinde seyahat ettiği tek bir vücut var ve beden bir kişiliktir diyerek yola çıkan bir belgesel var.
  iki üç haftadır BBC Prime da insan Vücudu adında bir belgesel seyrediyorum. Nasıl bazı tarih romanları sayesinde lisedeyken nefret ederek ezberlediğimiz tarihe tekrara dönebiliyorsak, bende bu belgeselin ardından sınıfa gelen iskelete gülüp onu yadsımaktan vazgeçtim. Bayağı geç oldu ama Profesör Robert Wilson tarafından iki sene evet tam iki sene boyunca çekimleri devam eden insan Vücudu belgeselini görünce iskeletle barıştık. Artık bir gulyabani demek değil benim için.
  Kan ve kemikten yapılmış gizli bir dünyaya adım atılınca gerçekten yaratılan, bizim yarattığımız tek bir mucize var.
  Minyatür kameralar yani parmak kameralar ile anne karnındaki bir bebeğin dişetlerinin nasıl ortaya çıktığından, sperm ve yumurtanın hangi inanılmaz koşullar arasında birleşip döllendiğini canlı izleyebiliyorsunuz. işim başımdan aşkın demek kolay ama bu görüntüleri izlerken içerdeki faaliyetin zor koşullarını tahmin edebilmek imkansız çünkü biz onun sıkıntılarını sadece aspirinle geçiştiriyoruz.
  Matrixte de kullanılan motion capture camera ve time lapse tekniği ile bir kadının hamileliği boyunca nasıl değiştiğini birkaç dakikada görebiliyoruz, gözümüzün tam önünde birisi akıl almaz bir şekilde değişiyor. Yarım ay şeklinde bir düzeneğe yerleştirilen 120 kamera ile görüntünün bütün açılarını görebiliyoruz. Kızıl ötesine duyarlı reflektörlerin eşliğinde vücudumuzun içinde olup biten her şeyin grafik değerlere tercüme edilmesi ile içersinin sır perdesi aralanıyor. Ayrıca ısıya duyarlı kameralarla vücudumuzdaki değişik tepkileri renkli görüyoruz Hastayken, sinirliyken, aşık olurken, heyecanlanınca ve uyurken içerisinin görüntüleri gökkuşağı gibi rengarenk
  Yaşam çizgisi adı konulan görüntüler önümüzdeki haftalarda yayınlanacak. Bir ormanın ortasına, gün doğarken gönüllü olan 100 kişi geliyor. Bu insanlar bir aylık bir bebekten yüz yaşına merdiven dayamış dünyanın en güzel amcasına kadar 100 ayrı yaşta kişi. Kimi kadın kimi erkek, kimi Zenci kimi Çinli. Hemen hemen hepsi çırılçıplak. En sevdiğimiz film sahnelerinin, bize bizi en çok anlatan film sahnelerinin yanında bu yüz kişi en gerçek filmin başrol oyuncuları. Jack Kerouacın romanı On the Road yani Yolda olmak demek bu olsa gerek. Yolda olmak üzerine söylenmiş ve söylenecek nice duygular var ama kendi gerçek yolumuzu gün ışığına çıkartan bu kadar güzel gerçekten az görüntü var.
  iki senede çekilen bu belgesel ayrıca üç ödül kazanmış. ingiltere Film ve Televizyon Akademisi en iyi belgesel, Le Nombre or ve Tric ödülü.
  Gerçektende içerde apayrı bir dünya var. ingilizce bilip bilmemenin böyle inanılmaz görüntüler karşısında hiç önemi yok. Her Pazar gecesi de ve pazartesi 20:30da vaktiniz varsa BBC prime da en gerçek televizyon dizisi var. Oyuncuları hepimiz ismiyle tanıyoruz ama yalnızken neler yaparlar bilemem diyorsanız bir bakın.
  http://www.odatv.com
  #2477653 :)
 2. 2.
  insan vücudunun iskelet kemiklerini biraz anlatırsam;baş-boyun ve gövdenin iskeleti için aksial iskelet,ektremitelerin iskeleti için de appendiküler iskelet terimi kullanılır. Yetişkin bir kişide bulunan 206 kemiğin,126'sı appendiküler iskelette, 80 tanesi de aksial iskelette yer alır.En basiti clavicula denilen köprücük kemiği 2 tanedir.Scapula(kürek kemiği) de 2 tanedir.
  Mesela çok işimize yarayan elimizin kemikleri 27 tanedir ve üç bölümde incelenir.

  El kemikleri(ossa manus)
  a.El bileği kemikleri(ossa carpi) 8 adet
  b.El tarak kemikleri(ossa metacarpi) 5 adet
  c.El parmak kemikleri(ossa digitorum manus,phalanges) 14 adet

  insan vücudu sadece iskelet kemiklerinden oluşmamıştır tabiiki;eklem sistemi(systema articulare),kas sitemi(systema musculare), dolaşım sistemi(systema circulatorium), sindirim sistemi(systema digestorium), solunum sistemi(systema respiratorium), üreme sistemi(systema urogenitale), endokrin sistem(glandulae endocrinae), sinir sistemi(systema nervosum) ve duyu organlarından(organa sensuum) oluşur.
  Mükkemmel bir vücuda sahibiz, birbiri ardı sıra gerçekleşen olaylar ve aynı anda birçok olayın meydana gelmesi gibi.
  #2477860 :)
 3. 3.
  ortalama olarak 65 yıl boyunca işkence gören yegane yaratık.
  #3006211 :)
 4. 4.
  yasam süresinin tamamlanmasinin hemen akabinde topragin altina
  gömülmedigi takdirde kokmasi kacinilmaz gövde.
  #3006257 :)
 5. 5.
  insan vücudu ile ilginç bilgiler ;

  -Bilim adamlarına göre IQ'nuz ne kadar yüksekse o kadar çok rüya görürsünüz.

  -insan vücudundaki en büyük hücre yumurta hücresi, en küçük hücre ise sperm hücresidir.

  -Bir adım atmak için 200 kasınızı kullanırsınız.

  -Ortalama bir kadın ortalama bir adamdan 5 inc (12,5 cm) daha kısadır.

  -Ayak başparmağınızda iki kemik olmasına karşılık diğer dört parmağınızda üçer kemik bulunur.

  -Bir çift ayakta 250,000 terbezi vardır.

  -Tam dolu bir idrar kesesi aşağı yukarı bir beyzbol topu ebadındadır.

  -Mide asidiniz bir jileti eritebilecek güçtedir.

  -insan beyin hücresi 5 takım Encyclopedia Britannica'daki bilgileri alabilecek kapasitededir.

  -Yiyeceğin ağzınızdan midenize ulaşması yedi saniye sürer ..

  -Ortalama bir rüya 2-3 saniye sürer.

  -Göğüsleri kılsız erkekler, kıllı erkeklerden daha fazla karaciğer sirozuna yakalanırlar.

  -Döllenme anında, yaklaşık yarım saat tek bir hücre olarak yaşarsınız.

  -Her bir ayağınızda yaklaşık bir tirilyon bakteri vardır.

  -Vücudunuzun 30 dakikada saldığı ısı ile iki litre suyu kaynatabilirsiniz.

  -Diş minesi vücudunuzdaki en sert şeydir.

  -Dişleriniz doğumunuzdan 6 ay önce (dişetlerinizin içinde) oluşmaya başlar.

  -Sevdiğiniz birine bakarken gözbebekleriniz genişler, nefret ettiğiniz birine bakarken de.

  -Sarışınlar, esmerlerden daha fazla saç teline sahiptir.

  -Burnunuzla başparmağınız aynı boydadır.
  #5582869 :)
 6. 6.
  tek tanrılı dinlerde anlatıldığı üzere kilden çamurdan üflenerek yapılmış olduğu söylenen vücut. yani allahın aslında öyle aman aman bir maliyeti bir masrafı olmuyor insan vücudu yaparken, zaten %70i su bunun. 60 kg bir inasnda yaklaşık 40-50litre su oluyor. içme suyu desen 20litresi 5 liradan 10 liraya geliyor, çeşme suyu desen ayda her ev 3 kamyon su kullanıp 15 lira veriyor.

  kimyasal olarak hesaplasan;

  65% Oxygen
  18% Carbon
  10% Hydrogen
  3% Nitrogen
  1.5% Calcium
  1% Phosphorous
  0.35% Potassium
  0.25% Sulfur
  0.15% Sodium
  0.15% Chlorine
  0.05% Magnesium
  0.0004% Iron
  0.00004% Iodine

  4,5 USD yani dörtbuçuk dolarak mal oluyorsun.

  http://www.coolquiz.com/t...ia/explain/docs/worth.asp
  #9241786 :)
 7. 7.
  çok dayanıklı. bir günde sadece üç saat uyuduğum gün sayısı 12 oldu bugün ile birlikte. sigarayı da iki pakete çıkardım. olsun güzelim olsun.
  #12003049 :)
 8. 8.
  Normal şartlar altında, iki el, iki kol, iki bacak, iki ayak barındıran canlı organizma.
  #12003128 :)
 9. 9.
  dün hamileliği anlatan bir video seyrettim . bir tek sperm hücresinin kadın yumurtasına ulaşmasını anlatan bir konuydu. tam anlamıyla dehşetti. nasıl bir karmaşa nasıl bir dizayn nasıl bir zamanlama.

  spermin içine girer girmez yumurtanın diğer sperm girişlerine kendini kapatması ardından dna ların eşleşmesi eşleşen dna ların bölünmesi bölünen dna ların uzuvları oouşturması

  değil böyle bişeyi tasarlamak aklının ucuna getiren insana ömür boyu kul köle olurum. ulan ben anlamdım bile ne nasıl oluyor. özetin özeti yani.

  vesselam allah yok diyene bacağım girsin.
  #12355221 :)
 10. 10.
  sunset park tan üç alıntıyla:
  " insan vücudu tuhaf, kusurlu, değişken, önceden bilinemeyen bir şeydir. insan vücudunun pek çok gizi vardır ve bu sırlarını sabretmeyi öğrenenler dışında kimseye açmaz. insan vüdudunun kulakları vardır. insan vücudunun elleri vardır. insan vücudu bir başka insan vücudunun içinde yaratılır ve o başka insan vücudunun içinden çıkan insan mutlaka ufak, güçsüz ve çaresiz olur. insan vücudu tanrı' nın imgeleminde yaratılır. insan vücudunun ayakları vardır. insan vücudunun gözleri vardır. insan vücudu, biçimleriyle, görünüşleriyle, farklı büyüklükleri, yapıları ve renkleriyle çok çeşitlilik gösterir; bir insan vücuduna bakmak sadece o insan vücudunu algılamaktır, başkasını değil. insan vücudu anlaşılabilir ama özümsenemez. insan vücudunun omuzları vardır. insan vücudunun dizleri vardır. insan vücudu bir nesne ve bir öznedir, görünmeyen bir iç yüzün dış yüzüdür. insan vücudu bebeklikteki ufaklıktan yetişkinlikteki büyüklüğe doğru gelişir ve sonra ölmeye başlar. insan vücudunun kalçaları vardır. insan vücudunun dirsekleri vardır. insan vücudu, insan vücuduna sahip olan birinin zihninde yaşar ve bir başka insan vücudunu algılayan zihnin sahibi insan vücudunun içinde yaşamak, başkalarına ait bir dünyada yaşamak demektir. insan vücudunun saçları vardır. insan vücudunun bir ağzı vardır. insan vücudunun cinsel organları vardır. insan vücudu topraktan yaratılmıştır ve o insan vücudu yok olduğunda geldiği toprağa geri döner. "
  " insan vücudu bir bilgi aracıdır. "
  " insan vücudu, başka insan vücutları olmadan var olamaz. insan vücudu kendisine dokunulmasına ihtiyaç duyar - sadece minik insan vücutları değil, büyük insan vücutları da. insan vücudunun teni vardır. "
  #12636769 :)
 11. 11.
  #13509088 :)
 12. 12.
  her ne kadar beyin acı sinyallerini vücuda yaysa da kendisi acıyı hissetmez.

  beynimizin gün boyunca daha aktif olduğunu düşünsek de, aslında beynimiz biz uyurken daha fazla çalışır.

  beyin toplam vücut ağırlığımızın %2'sini oluştursa da, vücudumuzun ihtiyacı olan kalori ve oksijenin %20'sine ihtiyaç duyar.

  beynimizin çalışması için 10 watt'lık bir enerjiye ihtiyacı vardır.

  beynin şekli ergenlik çağında değişir.

  beyin bilgileri farklı hızlarda işler. beynimizdeki nöronlar farklı yapılandığı için bazı bilgiler çabuk hatırlanır, bazıları ise daha geç.

  ikiziniz olmadığı sürece vücut kokunuz sadece size özeldir ve benzeri yoktur. bebekler bu nedenle annelerinin kokularını diğerlerinden ayırt edebilirler.

  kadınların koku alma duyuları erkeklerden daha gelişmiştir.

  burnunuz 50,000 farklı kokuyu tanıyabilir.

  aşırı yemek yediğinizde işitme kaybı olur.

  dişleriniz daha siz doğmadan gelişmeye başlar. doğduktan aylar sonra dişler görünse de aslında doğmadan 6 ay önce gelişmeye başlarlar.

  bebekler yavru öküzlerden daha güçlüdürler, tabi vücut ölçülerine bakıldığında.

  bütün bebekler mavi gözlü doğarlar. bebeklerin gerçek göz rengi melanin ve ultraviyole ışıklara maruz kalma sonucunda açığa çıkar.o zaman kadar bütün bebekler mavi gözlüdür.

  çoğu erkek uyurken düzenli olarak ereksiyon yaşar. erkekler uyurken farkında olmasalar bile her 1-1,5 saatte bir erekte olurlar.

  seks bir ağrı kesici olabilir. bu gerçekle birlikte çoğu kadının seksten kaçmak için uydurduğu baş ağrısı mazereti de ortadan kalkmış oluyor. bilim adamlarına göre seksteki birleşme ağrıları kesip stresi de azaltıyor.

  sağlıklı kulaklar için kulak kiri gereklidir.

  ayaklar bir günde yarım litre ter üretebilir. ayaklarınızda 500 bin(her birinde 250 bin) ter bezi bulunmaktadır. bu da ne kadar ter ürettiğini tahmin etmenize yardımcı olabilir.

  bir hapşırık yaklaşık 44,704 m/s hıza ulaşır.

  öksürük ise 26,8224 m/s hızdadır.

  kemikler yeterince kalsiyum alınmazsa kendi kendini yok edebilir.

  vücudunuzdaki kemiklerin 1/4'i ayaklarınızdadir. her bir ayakta 26 kemik vardır yani iki ayağınızda bulunan 52 kemik vücudunuzdaki 206 kemiğin %25idir.

  bilimadamları tam olarak sayısını saptayamamıştır fakat, suratınızı asmak gülmekten daha fazla kası harekete geçirir.

  yaşamınız boyunca ürettiğiniz tükürük iki yüzme havuzunu doldurabilir.

  vücudunuzdaki en güçlü kas dilinizdir.

  kemik çelikten daha güçlü olabilir.

  sağ eli kullanmak ömrünüzü uzatabilir. sağ elini kullananlar solaklara göre 9 yıl daha uzun yaşar.

  sadece insanlar duygusal gözyaşı dökerler, hayvanlar ise fiziksel acı hissettiklerinde.

  idrar keseniz yaklaşık bir beyzbol topu büyüklüğündedir ve tamamen dolu olduğunda oldukça belirgin hale gelebilir.

  adrenalin size süper güç sağlar, bazı durumlarda vücudunuz adrenalin salgıladığında bir arabayı bile kaldırabilirsin
  #13901257 :)
 13. 13.
  http://video.uludagsozluk.com/v/çok-farklı-bir-namaz-kılan-küçük-kız-29263/

  &feature=related

  şu videoda görüldüğü üzre farklı yeteneklere sahip olabilir.
  #14673450 :)
 14. 14.
  dünyanın en büyük yükünü taşıyan et parçasıdır. stres santralidir. o kadar çok yük ve stresin altından kalkabildiğine göre de dünyanın en dayanıklı varlığıdır. bir ömür boyunca ruhun oradan oraya taşıdığıdır.
  #14673510 :)
 15. 15.
  duygusal fabrikadır.
  #14673567 :)
 16. 16.
  insan vücudu fiziksel ve kimyasal yapılardan oluşan bir sistem bütünüdür. Insan biriminin Ana birimi hücrelerdir. Hücreler birleşerek dokuları oluşturur. Dokular birleşerek organları , organlar bütünleşerek Vücudun sistemini meydana getirir. (vikipedi)
  #14710839 :)
 17. 17.
  Eğer aynı zamanda aksırır, hıçkırır ve gaz çıkarırsanız, patlarsınız.
  #16569962 :)
 18. 18.
  vidalarımı itinayla söküp kendimi açtım. Anatomik olarak kimseden bir farkım yokmuş, ben de insanmışım. Bunu görmek büyük bir hayal kırıklığı yaşamama neden oldu. sonrasında da bir türlü toparlanamadım. insan vücudu tatile gidilirken ne bulursan tıkıştırdığın bir bavul gibi, bir kere açtıysan bir daha katiyen aynı şeyleri içine sığdıramıyorsun. * işte benim de kendimi söküp takmaya çalıştığım o gece, bütün organlarımı hatırladığım kadarıyla yerlerine yerleştirdikten sonra bir parçam dışarıda kaldı.
  #16880528 :)
 19. 19.
  insan vücudunun en küçük canlı birimine hücre denir. Hücrelerin beslenmesini hücre zarı sağlamaktadır. Aynı görevi yapan hücreler birleşerek dokuları (örn: Kas), dokular birleşerek organları (Örn: Mide, Bağırsak), organlar da birleşerek sistemleri (Örn: Solunum, dolaşım) oluşturur. Hücre --> Doku --> --> Organ --> Sistem --> Canlı / Organizma

  http://www.olcaysurucukur...im_dersi_insan_vucudu.php
  #18647586 :)
 20. 20.
  insan Vücudunun Kullanım Kılavuzu
  #31938044 :)
 21. 21.
  tam anlamıyla bir Allah'ın bizlere bir hediyesidir. Mucizedir. net
  #31938114 :)
 22. 22.
  Vücudumuzda insan hücrelerinden 10 kat daha fazla bakteri hücresi yaşıyor.
  #32832396 :)
 23. 23.
  seksidir. *
  #32832405 :)
 24. 24.
  #33243585 :)
 25. 25.
  yaklaşık 96,000 km. uzunluğunda kan damarına sahip yapı. bu uzunluk, ekvator çevresinin iki buçuk katına eşittir.
  #34565232 :)