1. 1.
    bir insanı uzaktan akıllı mantıklı bulup tanımaya başladıkça ondan soğumaktır. yaratıcı fikirler beklediğiniz birinin sığ, dürüst sandığınızın yalancı vs olduğunu anlayıp hayal kırıklığına uğramaktır. istisnasız hemen her tanıma girişiminin böyle sonuçlanmasıdır.

artık karar verdim sözlük. herkesle belli bir sınır çizeceğim kendime. bırakayım, bilmeyeyim. ben zannedeyim ki karşımdaki saygı duyulur biri. böylesi daha iyi.
    5 -1 ... nammu
  2. 2.
    Derinliklere indikçe saçmalıklar peyda oluyor.

Hoşlandığın kız sığ ve kültürsüz çıkıyor. Hayatımda 40 kitap okumadım diyor mesela. Aman yarabbi?
    3 ... muhendis tarihci
  3. 3.
    adı üstünde in san.
    indikçe, sanıyorsun, tanıyorsun. karar veriyorsun.
    sanmadan karşımızdakinin olabildiğini görürsek, olduğu gibi kabullenebilirsek daha az hayal kırıklığına uğrarız.
    biz neysek o olalım.
    karşımızdaki neyse o olduğunu bilelim.
    2 -1 ... nanautzin
  4. 3.
    kendini tanımaktan aciz ahmak söylemidir. kendini bil kendinden sakın evvel emirde sonra etrafına bok at meymenetsiz seni.
    ... ibni maymun
  5. 5.
    Oglum insanlar nankördür. Gereksiz iyi niyet fazlaca kötü tecrube oluşturur ki bu kendine zarardır. Her şeyin kararinda olup, önceden ötesine gecmeyen bir çizgiyi cekmek lazım. Kotu insana donusmemek icin. Her şeyden evvelki sart ise kendini sevmen ve kişiliğini ezdirmemendir. Ezdirdigin an varsa unut. Yaşanmamış saymaya alış.

Edit : muslumanlar icin diyorum :" insanlar nankordur" kuran ayeti.
    ... kontrollu insan