bugün

vicdanı rahat olan ve insanlık kelimesinin hakkını verenin insan olmaktan gurur duyması olayı.
eğer sadece kendini düşünmüyor başkalarına yardım ediyorsa,
hem evini hem kalbini temiz tutuyorsa,
' günaydın ' deyip gülümsüyorsa,
en önemlisi gece yatağına uzandığında günün dolu geçmesi ile söz konusu olan yorgunluk ve sorumluluklarını yerine getirmesinin verdiği huzur ile doluyorsa,
işte o zaman insandır ve insan olmaktan gurur duymayı hakeder.
kendimle gurur duyuyorum çünkü onu fazlasıyla seviyorum,
kendimle gurur duyuyorum çünkü herşeyde onu buluyor ve gülümsüyorum,
kendimle gurur duyuyorum çünkü gereğinden fazla seviyor ve sevilme ihtiyacı duyuyorum,
kendimle gurur duyuyorum çünkü nefes aldığım her dakika yaşadığımı hissetmeme neden olan birisini seviyorum...
'geç geç araba gelmiyor' demiştim, yeşili kim bekler şimdi!

insan olmak hiç kimsenin olmadığı yerde yere tükürmemektir demişti bir abim. zaten yere tüküren de yoktu ama o laf öyle bir etki yapmıştı ki, yüzüme tükürse daha az bozulurdum!

kurallar, nizam, saygı...
başka bi mahlukat olarak doğmayı yeğlerdim şu insanlığın bi hayrını görmedik. meselaa bi çiçek olsaydm ne şahane olurdu herkes de bi sevgi gösterisi oluştururdum.
dünyayı getirdiğimiz şu hale bakılırsa, gurur değil utanç duymamız gerekir.
faşizanca bir gururdur. insan olmayı biz seçtik sanki. ya köpek olarak dünyaya gelseydin gene aynı gururu duyar mıydın? bu gibi canlılar arasında ayrımcılığa sebebiyet veren, üstelik doğuştan kazanılmış özelliklerle gurur duymak ne saçma. bütün canlılar eşittir. manyaklar sizi be.
etrafta can çekişen çok fazla hayat varken, zordur.
Insan olmaktan gurur duymak icin o kadar cok sebep var ki, dusunun bir kere:

- Dogada konusmak icin konusan, deneyimlerini birbirine aktaran tek canli turu biziz
- Alet yapabilen, dogayi anlayan ve neticede ona hukmedebilen canli biziz
- sayet dunya ustuneki canli yasami 24 saat alinirsa, bizim ortaya cikisimiz son 1-2 saniye olmasina ragmen dunyada en guclu. zeki ve akilli hayvan biziz
- doga kanunlarini arastirabiliyor ve onlara hukmedebiliyoruz
- Kendi keyfimiz konforumuz icin dogadan yarar sagliyabiliyoruz
- Hayvanlari evcillestirdik, evrimi kendi avantajimiza gore buktuk, kopegi kurttan biz yarattik (chuwawa'yi da biz yarattik gerci, bak ondan utaniyorum)
- medeniyeti yarattik
- kendi aklini kullanarak kendi bedenine hukmeden tek canli biziz
- ilaclari gelistirdik, olumcul hastaliklara cagreler bulduk
- bilgisayari yarattik!
- kendi aklimiza benzer bir akil yaratmanin esigindeyiz!
- yakin zamanda olumu yenebilecegiz!
- aya gittik
- goktaslarina, baska gezegenlere robotlar yolladik!
- butun dunyayi birbirine bagladik
- bilgi resmen akiyor, isteyen cogu kisi hemen her turlu bilgiye aninda ulasabiliyor!

Insan oglu gelmis dunya ustundeki en zeki varliktir. Aramizda bagzi picler olsa, bilgiyi ve teknolojiyi oldurmek icin kullansa bile bunun tam tersini yapmakta mumkundur. Insan olmak, dogayi anlamak ve ona hukmetmektir bizim gucumuz!

Unutun dogan veya batan gunesi, yakamozu. Firsatiniz varken gidin bir deneysel nukleer reaktorun icine bakin. Cikan yuklu parcaciklar suyun icinde yavaslarken muhtesem bir mavi tonu renk olusturuyor, nereden geldigi belli degil, adete hic yoktan mavi bir isik vuruyor yuzunuze... Iste o zaman gercek guzelligi goruyor insan. VE ne kadar gucu, basarili bir sekilde kontrol edebilidgimizi gorunce insan olmaktan gurur duyuyorsun resmen...

Insan akli ve teknolojiyle cok mukemmel bir caga gidiyoruz...
yüzeysel olarak bakıldığında; insanın, insan olmaktan başka bir seçim olmadığından, insan olmaktan gurur duyulamaz, ya da gurur duyuyorum o halde insanım gibi yarıgerçekcil* cümleler kurulabilir.

ancak yaşanan toplumun değer yargıları dikkate alınarak cümle incelenirse; "insan olmak"; belirtilen toplumun belirlediği ahlak yasalarına uyan, onların doğruları ya da yanlışları doğrultusunda bir yaşam süren insanlara verilen bir sıfat olduğundan, yasakları çiğnemeyen insanların, diğerlerinden daha kalifiye ya da daha "iyi" olduklarını düşünerek kendilerine yakıştırdıkları yakıştırmalık.

yaradılış açısından bakılır ise; "insan" yaratılanların en muhteşemidir ve diğer varlıklar ona saygı göstermelidir.