bugün

Son zamanlarda toplumun elinden alınmış en büyük silahtır düşünmek.
Sahi niçin düşünmeliyiz? Doğruyu bulmak için mi güzeli yakalamak için mi?
Özgün irademizle karar alıp, kendimiz olabilmek ve belki de bir fark yaratabilmek için.
Düşünmediği zaman ot olduğu için. Kafanızda sürekli bir düşünce olması kesinlikle iyi bir şey.
Hakikati bulmak görevimiz yüzünden. Evet, insanın en hakiki vazifesi hakkı bulmaktır. Akıl da kendi payına düşen vazifeyi yapar. Yani: düşünür .
insanın kendisini var etme biçimidir düşünmek. niçini olmaz bu durumun. sorunun kendisi bile bu durumun kanıtıdır zaten.

düşünmek, düşündüğünü düşünmekten (reflektif düşünme) çok daha önce gelir. yani insan düşündüğünün farkında olmadan çok daha önce düşünmeye başlar. ki; biz bir düşünceyi ancak bilinç düzeyine geldiğinde fark edebiliyoruz. herhangi bir olay veya olgu ile karşılaşmadan o düşüncemizin ve bize olan aidiyetinin farkında bile olmuyoruz.

herhangi bir sebep veya ameliyesi olmak zorunda değil yani. bilim, din, felsefe, sanat... bunların her biri düşünceye ancak birer başlangıç, ivme, ve hatta yön ve hız kazandırabilir. ama hiçbiri sebebi olamadığı gibi, bir nihayet de kazandıramaz fikrimce.
(bkz: can sıkıntısı)

Zaten varoluşun temelinde de aynı şey vardı ya da yok oluşun, sıkıntının insanlara neler yaptırabilecegini bilemeyiz..
ne çok edebiyat kasmışsınız.

insan fayda sağlamak için düşünür.
Keşke düşünmesek. Bazen düşüncelerimde boğuluyorum.
Delirmenin en kestirme yolu olduğu içindir. Belki de delirmek değil de aklını yitirmek istiyodur. Artık ağır geliyordur insana.
insan düşünen bir varlıktır

insan düşünen bir hayvandır

düşünüyorum o halde varım

isyan ediyorum o halde varım

Eski grek köylerinde ve binyıl önceki buhara ve semerkand vilayerlerinde sorulmuş soru.
insan özüne baktığımız zaman zaten düşünen bir varlık olma sebebimiz canlı türü olarak diğerlerinden bizi ayıran bir etmen. Varoluşumuzdan bu yana düşünerek taşıdığımız hayatımızı, eylemlere dönüştürmek, sanat yapmak, din hakkında fikir sahibi olmak, felsefe yapmak, farklılıkları görmek, kendimizi anlamak vb. Bir çok olaydan dolayı niçin düşünüyoruz da diyebiliriz.
insan olmanın erdemi yada cezasıdır. Tavuk gibi yaşamak vardı. Bir de gezen olsa değme keyfe.