1. 1.
  Son zamanlarda toplumun elinden alınmış en büyük silahtır düşünmek.
  Sahi niçin düşünmeliyiz? Doğruyu bulmak için mi güzeli yakalamak için mi?
  ... hayatbirpencere
 2. 2.
  Özgün irademizle karar alıp, kendimiz olabilmek ve belki de bir fark yaratabilmek için.
  ... stargate
 3. 3.
  başı ağrısın diye.

  aptal insanlar hep gülüyor hep mutlu lan. iki sohbet ediyorum bunlarla acayip boş muhabbetler. tamam bilim ,sanat ,felsefe konuşmayı beklemiyorum zaten o ortamlar beni sıkar da ne bileyim düşünen insan ya mutsuzdur ya da başı ağrır.
  3 ... sgkli yazar
 4. 4.
  Düşünmediği zaman ot olduğu için. Kafanızda sürekli bir düşünce olması kesinlikle iyi bir şey.
  ... good luck with me
 5. 5.
  Hakikati bulmak görevimiz yüzünden. Evet, insanın en hakiki vazifesi hakkı bulmaktır. Akıl da kendi payına düşen vazifeyi yapar. Yani: düşünür .
  2 -1 ... peki tamam
 6. 6.
  Düşünmek aklın işidir. Akıl, düşünmek için gereklidir. Düşünmek ise insanın hem bu dünyada hem de âhirette mutluluğa ulaşmak amacına hizmet etmelidir. Kalp, iyi ve kötü duyguların mekânıdır. Akıl, kalbe uyar. Kalbin hâlleri iyiliklerle, ibâdetlerle ya da kötülük ve günahlarla devamlı bir değişim içindedir. Kalbin vaziyetine göre akıl çalıştığı için kalbi kötülüklerden korumak veya temizlemek gerekir. Kalbimiz iyiliklerin, güzelliklerin, ilâhî feyizlerin merkezi ise aklımız da her iki cihanda mutluluk amacı doğrultusunda görevini yapacaktır. Kalbimiz, kötülüklerin, yasak zevklerin ve şeytânî cereyanların etkisinde ise aklımız bu defa kötülük yolunda hünerlerini gösterecektir ki bu yolda mutluluk yoktur, perişanlık ve hüsran vardır.
  1 ... ekremselcuk
 7. 7.
  insanın kendisini var etme biçimidir düşünmek. niçini olmaz bu durumun. sorunun kendisi bile bu durumun kanıtıdır zaten.

  düşünmek, düşündüğünü düşünmekten (reflektif düşünme) çok daha önce gelir. yani insan düşündüğünün farkında olmadan çok daha önce düşünmeye başlar. ki; biz bir düşünceyi ancak bilinç düzeyine geldiğinde fark edebiliyoruz. herhangi bir olay veya olgu ile karşılaşmadan o düşüncemizin ve bize olan aidiyetinin farkında bile olmuyoruz.

  herhangi bir sebep veya ameliyesi olmak zorunda değil yani. bilim, din, felsefe, sanat... bunların her biri düşünceye ancak birer başlangıç, ivme, ve hatta yön ve hız kazandırabilir. ama hiçbiri sebebi olamadığı gibi, bir nihayet de kazandıramaz fikrimce.
  15 -2 ... fikrimin ince gulu
 8. 8.
  (bkz: tekamül) etmek için. Selam ve dua ile.
  ... miyav bin ebu tekir
 9. 9.
  (bkz: can sıkıntısı)

  Zaten varoluşun temelinde de aynı şey vardı ya da yok oluşun, sıkıntının insanlara neler yaptırabilecegini bilemeyiz..
  ... omen tanrem
 10. 10.
  Düşünce dediğimiz şey, beyindeki hücrelere ulaşan elektrokimyasal sinyallere verilen biyokimyasal tepkilerin tümüdür.

  Yani aslında insan düşünmez.

  "Düşünme" işlemini yapanlar, bu konuda özelleşmiş hücreler topluluğudur. yani beyin.

  beyin düşünür, biz tepki veririz.
  2 ... mahfi bukulmez