1. 1.
  Memeler, canlılarda farklı şekil ve boyutlarda bulunurlar. Fakat hepsinin ortak bir noktası vardır. insan memeleri için aynı olan tek şey!

  Temel amaçları süt üretmektir. Vücutları süt üretmeyi kestiği zaman memeleri kaybolur. Ancak memeleri gebelik sırasında değil de ergenlik dönemlerinde oluşan kadınlar için durum böyle değildir.

  Evrimin bir noktasında bir değişiklik mi oldu? Neden? 1987'de Biyolog Tim Caro, bu konudaki mevcut yedi teoriyi araştırdı. Bunlardan biri yeni doğan bebeklerin memeleri sıkarak süt emmesiydi. Bu durum anneye daha fazla hareket kabiliyeti sağlıyordu. Fakat süt emme işi bittikten sonra memelerin neden hala yerinde durduğunu açıklamıyordu.

  En uygun fikir ilk önce Charles Darwin tarafından önerildi ve daha sonra Zoolog Desmond Morris tarafından, 1967'de yayımladığı "The Naked Ape" adlı kitabında keşfedildi.

  Morris kitabında, kadın memelerinin yumurtlama sırasında şişmesinden dolayı seks sembolü olarak görüldüklerini yazdı. Atalarımız dik yürümeye başladıklarında cinsel organlar eskisi kadar belli değildi. Bu yüzden erkekler, kadınların cinsel olarak ne zaman olgunlaştıklarını bilemiyorlardı, bunu anlamalarının tek yolu ise memeleriydi. Bu teori, kadınların ergenlik dönemlerinde memelerinin neden büyüdüğünü açıklıyordu fakat menopozdan sonra neden hala durduklarına bir cevap bulamadı.

  insan memelerine daha yakından bakacak olursak, diğer memelilerden daha fazla yağ içerdiğini görürüz.

  Yağ, meme dokusunu doldurup ona şekil verir. Süt gibi bir şeydir ama kalıcıdır. insan memeleri o kadar büyük olabilir ki sırt ve göğüs ağrılarına neden olabilir. Bu sebeple birçok kadın meme küçültme operasyonuna girer. 2016 yılında Amerika'da 61.000 kadın memesini küçültmek için ameliyat oldu.

  Memelerin büyük olması bazıları için rahatsız edici olmanın ötesinde ölümcül de olabilir. Meme kanseri, kadınlar için dünya üzerinde ölümle sonuçlanan kanser türlerinin arasında ilk sıradadır. Her yıl yaklaşık olarak 1.5 milyon kadın meme kanserine yakalanırken, 2015 yılında 570 bin kadın meme kanserinden dolayı hayatını kaybetti. Fakat bilim insanlarının söylediklerine göre meme kanseri diğer memeliler arasında yaygın değildir. Bunun nedeni olarak, meme kanseri riskinin yaşla doğru orantılı şekilde arttığı ve diğer memelilerin bu kadar uzun süre yaşamıyor olması gösteriliyor. Belki de kalıcı meme dokusunun kendisiyle alakalı bir şeydir.
  1 -2 ... saplanti
 2. 2.
  gözümüz doysun diye.
  1 -1 ... teflon
 3. 3.
  bre deyuz neden eksilersin anlamıyorum ki amk.
  -4 ... saplanti