bugün

mecaz-ı mürsel, ad aktarması gibi en temel kavramlardan bihaber "laiklerin" burnu büyüklük yaparak, küstah bir eda ile tekrarlamaktan bıkmadıkları terane... anladık amına koyiyim, biz bilmiyoruz sanki.. bi tutturmuşusunuz insan laik olamaz, insan laik olamaz diye... burada "laikler" denmesinden kasıt "laiklikten yana olan, laiklik yanlısı insanlardır" bunu da açıklattırmayın artık. soba yandı deyince, içindeki odunun, kömürün değil de sobanın kendisinin yandığını mı anlıyorsunuz yavrum siz allah aşkına? "kaloriferi yakıyorum" cümlesini duyduğunuzda kalorifer peteklerini kibritle tutuşturmak mı geçiyor zihninizden, mal mısınız siz? vay bee demek insan laik olamaz haa! demek sadece kurumlar ve tüzel kişilikler laik olabilir haa! ya amına kodumunun ya, ne bilgiliymişsiniz arkadaş, ne çok şey biliyormuşsunuz bizim bilmediğimiz? allah bilir, sekülerizmle laisizmi de aynı şey falan zannediyorsunuzdur siz! yemin ediyorum çoluk çocukla uğraşıyoruz ya...
bu çıkmazdan "laik" yerine "laikçi" sözü kullanılarak çıkılabilir.
cümle içinde kullanalım.
ör:
-laikçiler tedirgin.
-laikçiler sarhoş gezer.
-ben tıksıran bir laikçi gördüm.
gibi. örnekler çoğaltılabilir. başka bir derste görüşmek üzere. teşekkürler sözlük.
(bkz: oooo birileri baskın oran okumuş)