bugün

eski mısır, mayalar, eti, hitit uygarlıkları, eski roma veya vikingleri örnek verebiliriz.

günümüzde ismi ramses olan hiç kimse yoktur. ya da hammurabi isimli kimseye rastlayamazsınız. isimler kitap indirilen dinler ile aynı kalıplara sıkışmış gibi duruyor. musa, isa, yusuf, joseph, ibrahim, abraham, davut, david gibi. örnekleri çoğaltabiliriz. neden aristotales , sezar, brutus, imhotep gibi bir insan günümüzde yok. çünkü ezilmiş gitmiş bu kültürler.

dini baskılara, dayanamamışlar.
bu ayrışmadan ayrılan bir millet var. türkler. cengiz,mete, kaan, hakan, asena, motun, metin, altan, alpaslan gibi isimler binlerce yıl öncede vardı. şimdi de var.

tarihten önce vardık, tarihten sonra da varız. bin yıllık islam inancına rağmen, isimlerimizden ayıramamışlar bizi. al buyur orhun yazıtlarında isimleri geçen her isim şimdide var. misal orhan.

japonları yada hint kültürünü örnek vermeyin. onlar türk milleti kadar yobaz baskısına maruz kalmadı hiç bir zaman.
yobazlık sadece islam için değil, yahudilik ve hristiyanlık içinde geçerli.

bu konuda beyin fırtınalarınızı bekliyorum. tarihe ve dini asimilasyona rağmen, türk milleti,
ok gibi ayaktadır. isimlerimizi bizden alamamışlar.
türkler koymuş çocuğu tarihe , hehehe.

mustafa kemal yanılmamış. damarlarımızda var bir şey.
bildiği iki tane isimle karşılaştırma yapabilen kişinin beğenmediği medeniyetlerdir.
türkler öz isimlerini günümüze kadar aktarabilmiştir. mısır, yunan, eti, hititler veya mayalar gibi uygarlıklarda bu yoktur.
(bkz: nereden biliyorsun)
ibrahimi dinler tarafından asimilasyona uğramış uygarlıklardır/toplumlardır.

günümüzde pek çok ulusta görülen adlardan biriyle örnekleyelim:

ing. - michael
alm. - michael
fr. - michel
ar. - mikail

aynı durum başka pek çok ad için de geçerlidir. adlarını bile koruyamamış uygarlıklar vardır. işin ilginç yanı ural-altay dil ailesi'ne bağlı ırklarda bu pek görülmez. finler, macarlar, türkler, japonlar... bunlar özgün adlarını, görece, korumuş ırklardır. bu dil ailesine bağlı olmayanlar da vardır elbet ama böyle tüme varımla genelgeçer bilgi olacak kadar değillerdir.
iyice irdelenmesi gereken konu.

isim konusu önemli bir konudur. bir berberi bugün çocuğuna anibal veya hanibal adını vermiyor veya veremiyor, veya asurbanipal isimli bir sami göremiyoruz, örnekler dilediğimiz kadar uzayabilir konuya dalalım.

her ne kadar arap ve fars isimlerine oranla az sayıda da olsa, bir çağatay, bir alparslan, bir alper, bir alpay, bir orkun, bir mete, bir attila, bir oğuz isimlerine ülkemizde rastlıyoruz. işte bu da cumhuriyet yıllarında olmuştur. bugün bir çocuk veya herhangi biri yukarıda bahsettiğim(çağatay, alparslan vs) türk adlarını taşıyorsa bu bizzat atatürk sayesindedir. zaten atatürk'te kendine eski türkçe'de kale anlamına taşıyan kamal adını almıştır.

küçükken gittiğim kuran kursunda bir cami hocası ismimi veren kişinin bana yanlış bir isim verdiğini ve bu yüzden cezalandırılacağını söylemişti. oysaki türkçe alparslan yerine arapça yılan yavrusu *verselerdi ismimi tomurcuk memelerle cilveleşecektim. çok kötü, bak üzüldim şimdi.
islama rağmen saçmalamayı bırakamamış zekadan çıkan anti-islam bir düşünce... onlara göre din, her medeniyeti geri bırakmıştır. madem din geri bırakıyor, bir dinsiz olarak hangi dalda bilim adamı oldunuz sorusunu sormaktan da kendimi alamadığım adam? profili...

o kişiye sorarım, eski türklerdeki isimlerden şunları çocuğuna koyacak mısın; aprunçur - kağa - abak - abılay - balgam - bali - başkur - baydak - badük - baytal - balisoy - dirsehan - çıdam...
(bkz: kaynak götüm)

maya eti! hitit!**** diye uygarlık mı kalmış? onu geçtim bi roma imparatorlarının adları dünyanın büyük çoğunluğunda ay adı olarak kullanılıyor. (bkz: june) (bkz: july) (bkz: august)
(bkz: july4th) july kendini korumuş gelmiş bir de sözlüğü yönetiyor.
elinde hiçbir şeyi olmayan bir insanın övünmesini sağladıklarından, faydalı medeniyetlerdir benim gözümde. isimden daha önemli şeyler aktarmışlardır aynı zamanda.

lan çok üzülüyorum böylelerini görünce. he. sen türksün. senin kanında muhteşem şeyler var. mayalar, hititler falan neymiş anasını satayım, adam mı onlar? sen bir haykırışınla dünyayı titretirsin. sen dünyaya bedelsin. yürü be aslanım. bak arkadaşların burger'a çağırıyor, koş.
güncel Önemli Başlıklar