bugün

(bkz: düşünülüyorum o halde varım)
kemikleri sızlamaz mıydı ernesto' nun, deniz' in, paslı kurşunlarda ya da yağlı ilmeklerde çürümeye bırakılsaydı gencecik bedenleri? ama ölümsüz kılındılar dünyanın dört bir yanındaki kardeşlerince. bakmayın siz kapitalizmin onların bıraktıkları mirasın içini boşaltmaya çalıştığına yeni yetme çocuğun üzerine geçirdikleri t-shirtlerle, şapkalarla. çünkü onlar da anladılar işin rengini, ölümsüzlüğün formülünün lokman hekim' in elinden kayıp gitmediğini.
bedenin ölümü ile yokolmanın aynı şey olmadığını ifade eden cümle...

ölümsüzlük, geride bıraktığın izler ile ve hatırlanıldığın sürece olasıdır.
her insan yetişme döneminde kendince önemli birşeyler yapacağını, başaracağını ve iz bırakacağını umar, hayal eder. ancak pek az insan, herkes tarafından bilinen kabul ve takdir edilen şeyleri gerçekleştirmeyi başarır.

bu insanların geride bıraktıkları yaşamaya ve adı anılmaya devam ettiği sürece, yaşadıkları varsayılır. bunlar yaptıkları yararlı şeyler, bıraktıkları eserler sayesinde ölümsüz kılınmıştır. ondandır atatürk ölmedi yüreğimde yaşıyor diye haykırışımız. ne zamanki adı anılmaz olur ve yaptıkları unutulur, ölüm o zaman gelir.

bu durum sadece yararlı işler başarmış ve insanlara fayda sağlamış insanlar için geçerli değilidr. hitler gibi kıyımlara katliamlara önderlik eden sadece küçük bir kesim tarafından sevilen ama tüm dünyanın lanetlediği insanlar da ölümsüzlük elde ederler bu anlamda. ancak bu ölümsüzlük dahi, kötüyü akılda tutmak adına gerekli ve önemlidir.

herkes dünya için önemli ve bilinen şeyler yaratamaz, ancak sevdikleriniz sizi andığı sürece geride yaşamaya devam edersiniz. en azından birilerinin hayatında iyi bir iz bırakmak hedeflerimizin minumumu olmalıdır.

en azından; çocuklarım ve hayatına minicik katkılar sağladığım, yüzlerinde tebessüm oluşturduğum, yüreklerinde bana dair sevgi bulunan insanlar ile ismimin etrafındaki olumlu sözler hayata bıraktığım izler olacaktır. daha ötesini ise kimbilir, belki fazlası olacaktır.

küçücük bir kasabada dünyaya gelen, bir sürü çocuk ve meşakkatli bir yaşamdan sonra dünyadan göçen anneannem, büyükbabam, dedem ve babaannem en azından ben onları hatırladığım sürece yaşayacak.