1. 1.
    uludağ sözlük yazarlarına yöneltilen bir soru.

tüm dünyadaki dinler birden yok olsa işte o zaman asıl ahlakı bulabileceğimizi düşünüyorum.
    9 -4 ... bedreddin
  2. 2.
    Ahlak dediğin şey kişinin kendini yetiştirme tarzına bağlıdır, dine değil, din sana şunu yapma dese bile yaparsın ama içinden gelirse neyin doğru olup olmadığını belirlersin zaten.
    9 -1 ... sherlockholmesss
  3. 3.
    birinci entriye katılıyorum..
    3 -1 ... yuliasinigir
  4. 4.
    Dini olan insan ahlaklı olamaz asıl, tüm dinler en az bir kesimin öldürülmesini veya dışlanmasını emreder, buna tabii kimse ahlaktan bahsedemez, elbette ahlakı bacak arasında aramıyorsa.

Ayrıca tanrı maskesi arkasından istek ve arzularını sunan hükümdarlardan ibaret dinler in ahlak ile ne ilgisi var, din dolandırıcılıktır, sahtekarlıktır.
    4 -3 ... tapmadiyentanri
  5. 5.
    din sana ahlak öğretmez. sana sorgulamamayı ve olmayan bir varlık için ibadet etmeyi öğretir. din çöptür.
    6 -2 ... eddie gluskin
  6. 6.
    dinin ahlaka bir getirisi olsaydı eğer müslüman ülkelerinde kadın (allah ve peygamberin böyle yücelttiği varlık) bu kadar ayak altına düşürülmez, çocuklar bu kadar ucuz olmaz, yaşlılar bu kadar çöp olmaz, insanlar bu denli nefret dolmazdı. ve ben o kadar çok insan gördüm ki ateisti, deisti en müslümandan daha insan, daha merhametli ve daha sevgi saygı dolu.
    2 ... cubukcuuu
  7. 7.
    ahlakı tanımlayabilen hemen hemen herkes ki tanımlayabilen kişi ne kadar çıkar ayrı mesele tabi ama tanımlayabilen kişilerin cevabına evet demesi işten bile olmayan soru.

genişçe de anlatılabilir fakat en basitinden din ile ahlakın alakasız boyutta olduğunu anlatmak için ahlakın evrensel olmadığını anlamanız gerekiyor. ahlak evrensel değildir hiçbir zaman evrensel olmamıştır hiçbir ahlak tanımı da evrensellik belirtmez.

tdk'nın ahlak tanımını alalım: '' Bir toplum içinde kişilerin uymak zorunda oldukları davranış biçimleri ve kuralları, aktöre, sağtöre''

siz nereye giderseniz gidin oranın kendisine has ahlaki değerlerini görebilirsiniz. haliyle ahlak evrensel değildir ve bir eylemin ahlaki olup olmayışı değişiklik gösterir. bir şeye neye göre ahlaki veya değil diyebiliriz. sana göre yanlış ama ona göre doğru? bir eylemin ahlaki olup olmayışı doğruluğa bakıyorsa e yapana göre doğru nasıl kanıtlıcaksın yanlış olduğunu?

din ile ahlakın alakası dahi yoktur.
    2 -1 ... keyf kahyasi
  8. 8.
    olamaz mesela gaylerin hepsi ateist.
    3 -5 ... dedeninkeli
  9. 9.
    insanlar öyle emredildiği düşündükleri için, bir şeylerden korktukları için ahlakî tutumlar sergiliyorlarsa o insanların doğruluğu sorgularım. iyilik, doğruluk insanın içinden geldiği zaman gerçektir.
    5 ... blood red moon
  10. 10.
    tabi ki olabilir. dinler olmasaydı bile insanlar farklı ahlak kuralları geliştirirdi. bazı ahlaki görülen şeylerin dinle alakası yoktur zaten.
    1 -1 ... sacredspirid