1. 1.
  Sistematik olmaya elverişlidir, ama kullanımı hiç sistematik değildir. Beynin çağrışım mekanizması bağlantılı konulara göre çalışır. Mesela size ilk askeri darbe tarihi sorulursa ve bu tarihi hatırlamakta zorluk çekerseniz "dedemin bir fotoğrafı o tarihte çekilmişti" demezsiniz, "dedemi babamın doğduğu sene içeri almışlar" dersiniz ve politik bir mevzuyu yine politik bir mevzuyla çağrıştırırsınız. Aynı şekilde bahsi geçen olay apolitik ise beyniniz yine apolitik çağrışım yapacaktır. Bu kontekst içerisinde düşünelim.

  şimdi sizlere küçük kelime oyunları örnekleri vereceğim. bu örneklerde yapmanız gereken şey ilk aklınıza gelenle anladığınız şeyi karşılaştırmanız.

  5--------------amel
  kay---------makam
  kaymak-------am(ehe çok komik)
  şükrü--------lisan

  gibi çoğaltılabilir. farklı türden kelime oyunları verdim ki beynin çalışma mekanizmasını daha iyi kavrayabilelim.

  5 rakamını gördüğünde beyin ilk başta yine sayısal bir şey gelme olasılığını hesaplıyor. tıpkı politik ve apolitikteki gibi. fakat akabinde amel kelimesini görüyor. Hemen hızlıca beş tane amelden mi bahsediyor derken (burada halen matematiksel ve sözel terim beyinde ayrık) ikisini birleştirmek aklına geliyor ve okuyor, beşamel. Beyin bunların her birini belki saliseler belki saniyeler içerisinde yapıyor. bunu geç veya erken farketmeniz sizin zekanızı göstermez, beyninizin radikalliğini veya esnekliğini gösterir.

  kay-makam bu herkesin anlayabileceği bir şey değil. Açıklamayayım merak edin. fakat kaymak-am kelimesine göz atabiliriz. kaymak bilindiği üzere gıdadır ve hammaddesi süttür. am ise... açıklamaya gerek yok. bunların birleşimi olarak kaymakam bilindiği üzere devlet kademesinde sorumlu yetkili mercidir. üç tane etmenimiz var ve hepsi farklı kulvarlarda. peki beyin bu kelime oyununu nasıl kavrıyor? Kısaca anlatacağım çünkü sıkıldım. beyin tüm olasılıkların kombinasyonunu almıyor. hepsini sırayla deneyerek gidiyor sonuca. halbuki formülü uygulasa sonuca hemen ulaşacak. ilk başta kaymakamdan türeyen şeylere bakıyor, akabinde bölme yoluna giderek sonuca ulaşıyor. Tahmin yoluyla ulaşıyor.

  Şükrü-lisanda ise benzer iki kelime kullanılmıştır. Bendeniz şimdi pek becerememiş olsam da internette son zamanlarda çıkan kelimeyi değiştirerek gerçeğini unutturma meşhur olmaya başladı bildiğiniz gibi. mesela geçen rastladım. Birisi çıkıp sucuklu yumurtanın bir yerlerini değiştirmiş, altta tüm yorumlar şu şekilde; olm doğrusu neydi lan?

  işte insanın doğrusunu unutma sebebi beynin kodlamasında takılı kalmasıdır. Nasıl mı? Şöyle. Şimdi önünüzde binlerce olasılık var. Ve işin kötü yanı tahminle çıkarım yapan beyniniz bu binlerce olasılığı tahmin yapamayacağı yerden denemeye başlıyor. ve bu o kadar zaman alıyor ki siz gerçeğini unuttuğunuzu sanıyorsunuz. aslında bunun bir sebebi daha var fakat o konumuz değil.

  Yazar notu: Emin olun söylediğiniz her kelimenin altındaki anlamı anlayabilecek kapasitedeyim. Hadi şimdi siktirin gidin.
  1 -1 ... herteldenyazar