bugün

uyukuda olduğu andır. hele ki hatun kişi melektir adeta.
(bkz: biz büyüdük ve kirlendi dünya).
ölü insandır. bütün günahlardan ve suçlardan en ötede.
ilk doğduğu andır. giderek masumiyetini kaybeder insan.
en mutlu olduğu an.
öğrencilerin annesini arayıp ne yemek yaptığını sorduğundaki an.
ilk nefesidir.
beklenti içinde olduğu andır.
bebeklik halidir. henüz yalanlar ve entrikalar ile doldurmamıştır tertemiz beynini.
sevdiği birisi öldüğü zaman. evet tam o zaman.
tuvalette sıkındığı andır.
orgazm anıdır. tartışılır.
sıçarken.

(bkz: afedesin ama)
çocukken en masum olan ;kırdığı bir şeyi annesinin öğrenme sürecine kadar olan ki zaman
lisede en masum olan;karnede en önemli derslerin asker olmasını görünce ailesine bunu gösterme süreci.
üniversitede;nasıl dersler sonucunda dönem tekrarı yaptım deme süreci.
üniversite sonrası hayatta;evlenme teklifi.
yaşlanınca;altına yaptığı zaman.
doğduğu an
donunu sıyırmış ; hacetini gidermeye çalışırken yüzünde mahsun bir ifade ile ıkınıdığı andır. içindeki her türlü kötülükten arındığı o saniyelerde öyle saf, öyle savunmasızdır ki insanoğlu yedi sülalesine sövsen cevap vermez, "hadi laaan çabuk ol diye" kapıyı tekmelesen alacağın en sert cevap ince ve utangaç bir ses tonu ile "öhhm öhhhm çıkıyorum" olacaktır, hakeza piçlik olsun diye umumi tuvalette sıçarken kapının üstüne tırmanan arkadaş tarafından videoya çekilen bir arkadaşımın ağlamaklı gözlerle bize söylediği tek laf vardır; "oğlum yapmayın lan lütfen"

aklımdan çıkmıyor sözlük; bu arkadaş ki yan baktın diye 5 kişiye kafalama dalmış bir çocuktu; o an nasıl savunmasız , nasıl masum... o olaydan sonra kimse beni bir insanın daha masum olduğu bir an olduğuna inandıramaz...
altına yaptığı an.
sınavda, gözetmen ile göz göze gelindiği an.
sikildiği andır.
masturbasyon sonrası pişmalıkla karışık mal gibi etrafa baktığı andır.
insanlar hiçbir zaman masum olmazlar.
çaresiz olduğu andır. bakışlarından anlarsınız..
ağladıktan sonraki ilk 5 dk.dır
yeni doğduğu andır.
bir şeye karşı tatmin olup hırslarının yatıştığı o geçici an.