bugün

şirkete külfet olan iniş sırasındaki benzin kullanımını azaltan pilottur.
(bkz: düşüyoruz kaptan)
dizel motor uçağının icadını bekleyen pilotdur.
ucagi bosa almak demek eger tamamen güc kesmek demekse, pilotlar o isi her zaman yaparlar. ucak normalde 400-430 knot süratle ucar ( bu 800-820 km /h sürate tekabul eder) ancak inis sürati en fazla 160-170 knot tur. inis halindeki bir ucak yercekimine dogru hareket ettiginden, inis halindeyken flaplarin yardimiyla sürat keser. ancak eger ucak 5-10procent yüzdeyle jet motorlarini deploy konumundaysa, bu mümkün olmayabilir. o yüzden jet motorlarindan gazi tam kesmek, ve flaplar yardimiyla ucak inis halinde olmasina ragmen yavaslamasini saglamak, cok yapilan bir istir.

yoksa bir ucak inis sürati olan 170 knot a zorlukla düser. ucaklarin inislerinin öngörülenden daha hizli olmamasi ölüm kalim meselesidir. hizli inerse fren mesafesi uzar, ve pist uzunlugu icerisinde duramaz. ayrieten inis takimlari da belirli bir fiziki gücten fazlasini - özelikle cok büyük ucaklar gözönüne alindiginda tasimazlar...

yani "pilotun ucagi bosa alip, ucagin süzülmek suretiyle sürat düsürmesini saglamasi" aptalca bir söylem degildir.
(bkz: allahım hala aynı espriler)
(bkz: komik olduğunu sanmak)
(bkz: peygamber vitesi)
(bkz: inişte uçağa boşalan pilot)
eskiden büyük olasılıkla minibüs şöförlüğü yapmıştır.
kontağı kapatmaz canıım, o kadar da salak değildir.
Ben küçükken pilot olmak isterdim her türk miniği gibi.büyüm memur oldum.velhasıl kelam boşa alacak bir arabam bile yok.
- efendi pilotmuş bu ayten bak boşa aldı çok yakmasın diye

+ doğru diyon bey

- geçen bindiğimiz uçağın pilotu neydi öyle göt attığıyordu

+ tam piçti o bey tam piç

- hea camdanda elini çıkarmış karı kız kesiyordu gerizekalı 25000 feetten.
artık nasıl olduysa kamyon şoförlüğünden pilotluğa terfi etmiş olan insandır.
(bkz: o nasıl terfi lan) uçağın ön camına cd yapıştırma, kalkış koluna tespih geçirme ve uçağın kuyruk kısmına bi ayrılığına bi de karlı havada uçak kaldırmaya dayanamıyom gibi bişey yazma ihtimali yüksektir.
Uçağı boşalan pilottur.
Uçak firmasını düşünen pilottur.
(bkz: Boşa yakmasın)
kalktıkça büyüyor, inerken küçülüyor
kalktıkça küçülüyor, inerken büyüyor
ikisindede inişlerde vites boşta, enerji tasarrufu maksimumda.
(bkz: uçakla tarak arasındaki fark)
(bkz: tarak kelimesindeki t harfinin yanlış yazılması)
(bkz: inişte boşalan pilot)
piste inmeye yakın sigarasını yakar ve kolunu camdan dışarı sarkıtır bu pilot. (bkz: evet yapar).
bu tür pilotlar uçak arkası yazıları ile kuleyle mesajlaşırlar.
"mazotum bitti döndürme beni, anında düşer üzerim seni" gibi.
(bkz: kaç vites bu)
pilota buradan şu soruyu sormak istiyorum uçak manuel mi otomatik mi?
akşam ana haber bülteninde ''son dakika'' gelişmesi olarak adı geçecek olan pilottur kendileri.
(bkz: inişte hostese 2 posta atan pilot)
güncel Önemli Başlıklar