bugün

çok sinir bir durumdur. tıklım tıklım dolu otobüse ilk duraktan binilir. ortalama bir saat * türlü eziyetler çekilir***. ama tam sen inmeden bir durak önce otobüs boşalır. oturacak yer vardır artık. fakat insanın hiç oturası gelmez. morali bozulur falan.
insanın o durakta inmesi gerektiğini düşündüren hadisedir.
bayanlara özellikle bir korku salar bu durum.
ne kadar güzel bir durumdur. inerken zorluk çekmeyip kimseye çarpmadan, afedersiniz demeden inmenin keyfini yaşarsınız. herkes indiği zamanda "of be ne durakmış herkes indi" de denilebilir ..
eğer ineceğiniz yer son durak değilse, insanda otobüsün en son gittiği yere kadar gitme isteği uyandıran olaydır. maksat otobsün koltuklarından faydalanmaktır.
tedirginilik yaratan durum. gecenin geç saatlerinde ise şoförün "seni şurada bıraksam olmaz mı?" aceleciliği ile sizinde "hayır son durakta inicem" yanıtınıza surat asarlar, ya kaçırırsa? ya son durakta bırakmazsa ? en arka koltukta oturan "sizi" görmeyip evine giderse ? garip bir durum.
hayatın sizi sevmediğine kanaat getirirsiniz .. o kadar boşalsın da ben otursam diye gözünüzde büyüttüğünüzü o koltuklar birden anlamsızlaşır .. algılarınızın kapıları açılır ve hayallerinizi, özlemlerinizi, geçmişinizi düşünürsünüz ve sadece hüzünlenirsiniz.
(bkz: otobüsün erken boşalması)
(bkz: otobüsün geciktirici sprey kullanması)
"neden herkes güzergahın en merkezi yerinde iniyor da, benim yapmak zorunda olduğum zorunlu bir eylem için son durakta asosyaller gibi iniyorum?" sorusunu sorduran, insanı kimlik arayı$ına yönelten olay. hemen ardından "buralarda kimseler yok bak, ke$ke i$im olmasaydı." cümlesi sarfederek bir nevi kadere isyan edilir. tırsılır.
48 in tıp fakültesinde boşalması ve heykel den beri ayakta giden öğrencilerin tıp fakültesinden iibf ye kadar oturabilmesi en güzel örnektir.
yenibosnaya giden otobüslerde çok sık görülen durumdur. kuleli durağında bütün yolcular iner ve herkesi bir merak salar "metroya girmiyor mu" diye sorular sorulmaya başlar. muavin ya da şoförün "giriyo abla merak etme" demesi ardından ortalık yatışır.
her an otobüs şoförü olmadık bir yerde indirecek korkusu salan durum.
özel halk otobüsü kullananların nadir de olsa başına gelmesi muhtemel olay.

Genellikle son seferleridir. Son yolcu indikten sonra şoför dikiz aynasından, "bu yaraam nerde inecek acaba?" bakışı attıktan sonra "sen nerde inecen yiğenim?" diye sorar. "son durak dayı" deyince, "hay sikeydim" bakışı atarak önüne döner. Yolculuğunuz sessiz bir şekilde devam eder.

Şayet varsa, kafa bantlı kulaklığınızı takıp kendinizi müziğe bırakmanız, şoförü gıcık etmek için en etkili yöntemdir.
70 yaşındayken kalan miras gibidir.
güncel Önemli Başlıklar