bugün

82 milyon nüfusu var, dünyanın en iyi 3 özel kuvvetinden birine sahip, istibaratları dünyada 1 numara, 8 uçak gemisi, 17 tane nükleer silahları var.

Eh yani çok da güçlü değiller.
ingiltere...
sermaye finans ar-ge nano ve biyoteknoloji tasarım eğitim açısından 21. yy da bile dünyanın merkezi olan commonwealth ülkesi.
düşünün, senin yap-boz tahtasına çevirdiğin anayasa denen toplumsal mutabakata bile ihtiyaç duymadan kamusu senin hayal edemeyeceğin sorumluluk ahlak ve bağlılık içinde.

artık insan gücü kaynağı için üç yüz küsur sene önce ki asiento (ingiltere'nin 1713'deki utrecht antlaşması ile kazandığı, 30 sene boyunca ispanya'nın güney ve orta amerika'daki kolonilerine -south sea- afrikalı köleleri taşıma ve satma iznine asiento denirmiş) kanunu artık olmasa bile; iş gücü insanın organı olan el ayak bilek yerine iş gücü insanın beynine kaydığından beyin göçü açısından en cazip ülke yine ingiltere.

ingiltere için "ongoltoro o kodor do goçlo bor olko doğol" demek için insanın dingiltere de yaşaması gerek.
herhalde dingiltere denen böyle bir ülke başka bir evren boyut da var ve buraya yeni gelmiş garibim de konuşuyor işte.
ülkemiz dincilerinin (dikkat ediniz, din inancı olan-dindar insanlar değil) siyasal islamcı geçinen bilgisizlerin cahilce düşmanlık ettiği ingiltere.
bu dinciler de zeka sevileri yetersiz olduğu için israil politikaları bile tutarsızlık içindedir.

1900 ve 1950 yılları arası yahudi sermayesi ingiltere'yi terk ederek amerika'ya gitmiştir ki; ingiltere tarihi boyunca yahudi sermayesi ile hep çatışmıştır, örnek vermeye gerek yok.
üstelik israil'in kuruluş aşamasında ve arap israil savaşında ingiltere çıkarları doğrultusunda mısır suriye ürdün'e hep örtülü destek vermiştir.

örn: israil'in kuruluş aşamasında yahudiler ilk çatışmayı savaşı terörü araplara değil ingilizlere karşı yapmıştır.
1944 yılında yahudi isyanı örneği.
israil'in kuruluşu ve israil devletinin ortaya çıkmasında ki engel olan ingiltere'yi devre dışı bırakmak, konuyu birleşmiş milletlere taşımak, 1. ve 2. dünya savaşı yılları arasında ingiltere'yi terk ederek amerika'ya giden yahudi sermayesinin amerika'yı da arkalarına alarak israil devletini kurmak için filistin de olan ingiliz Radar direkleri, karakollar, hava limanları, demiryolları ve Irak’a ait Irak Petrol Şirketi boru hattı gibi ingiliz tesislerini sabote etmeyi amaçlıyordu. Haganah ve Palmah (filistin de yahudi paramiliter örgüt, kabaca pkk desek yeri) saldırılarını ingiliz mülkleriyle sınırlandırırken, Irgun ve Lehi (haganah'ın bir kolu) ayrıca, Irgun’un Temmuz 1946’da bir kısmı ingiliz askeri karargahı olarak kullanılan Kral David Otel’in bombalamasının örneklediği ingiliz askeri personeli ve sivilleri de hedef aldı.
diyeceğim, israil kuruluş aşamasında ingiltere ile savaştı.

unutmadan; israil bu toprakları-filistini ingiltere egemenliğinden aldı. israil araplara arap devletleri ile muhatab olmazsa "benim sizinle filistin diye bir sorunum yok, üstelik filistin sorunu sizi ilgilendirmez. buraları ben sizin hükümranlığınızdayken almadım ki sizinle muhatab olayım" dese haklı.

neyse, arap israil savaşında da israil'in süveyş kanalı başta olmak üzere tüm bölgeleyi işgal etmesini engelleyen de ingiltere olduğunu unutmayın. nasır başta olmak arap yöneticilerinin arap halklarının arap milliyetçiliği rüyasıyla israil'i yok etme hayaliyle yapacakları tarihi hatayı ingiltere (amerika'nın cahilliğine karşı ingiltere'nin akılcı politikası ve rusya-sscb devreye girmesiyle) engellemiştir.
Güçlü değil mi ?

Kanada ve Avustralya > Kraliçe Elizabeth hanımın tapulu topraklaridir.

Bu iki ülkenin ordusu ingiltere'ye daima hizmet etmeye hazırlardir.
oxford yeter onlara.
Kimse epl’den bahsetmemiştir, şu ligin oynandığı herhangi bir ülkenin yeterince güçlü olmaması söz konusu olamaz.
yakından gözlemlerimin sonucunda farkına vardığım gerçektir. teke tek bir savaşta türkiye karşısında pek bir şanslarının olduğunu düşünmüyorum.