1. 541.
  hakkında ansiklopedi yazılabilecek bir ülke...güya kendi halinde falan bir ülkedir ancak dünya üzerindeki 28 ülkede halen daha paraların üzerinde kraliçe elizabeth´in resmi bulunmaktadır...

  amerikalılar bile gizliden gizliye ingiltere´nin halen daha arka plandan amerika´yı da kontrol ettiğini, washinton´daki ingiliz büyükelçiliğinin pentagon kadar önemli olduğunu, yüzyıllarca dünya hakimiyeti kurup, ülkelerde hükümetler kurup indirdiği için dünya konjüktüründe ingilizlerin bilgisine amerikalıların halen daha muhtaç oldukları muhakkaktır...

  ingiltere sözümona "eskisi kadar güçlü" değildir, dünyadan elini eteğini çekmiş ve "emekli olmuştur" ama nasıl oluyorsa ingiliz para birimi pound doları da euro´yu da zikip atan bir para birimidir, ve bu hep böyle olagelmiştir.

  brexit´in arka planlarında neler vardır, bunu şu anda bilemeyiz, ama ünlü bir alman dış politika uzmanının söylediği şeyi buraya not düşmek, yerinde olacaktır....

  "dünyadaki birsürü devletlerin aksine ingiltere, kendi çıkarına olmayacak hiçbir adım atmamıştır"...

  bütün dünya, diplomasi denilen sanatı ingilizlerden öğrendi, ya da halen daha öğrenemedi...

  diplomasi, kagıt üzerinde kan dökmeden, masada "savaş - savaş diyor adam yaw- kazanma sanatıdır" ... birilerini öyle bi etki altına alırsın ki, orada atılacak bir imza 250 milyon kişinin 300 yıl sömürülmesine sebep olur.

  akapelilerin dalga geçerek "monşer" lakabını taktıkları diplomatların en üstünleri halen daha ingilizlerden çıkar...

  ingiltere hiçbir zaman uyumaz. bugün bile dünya denizlerine hakim ülke ingiltere´dir, ve bilindiği üzre denizlere hakim olan, dünyaya hakim olur.

  okursanız, abd, bağımsızlık mücadelesini ingiltere´ye karşı vermiştir, ki orada da ne katakulliler döndürmüş ingilizler...abd ve kanada resmen ingilizce konuşur, halbuki o zamanlar amerika´da hollandalı ve alman çok daha fazlaydı, ispanyol da çoktu... abd´nin resmi dilinin ingilizce olması konusu bile, ingiliz diplomasisinin bir acayipliğidir...

  new york, masa başı savaşını da ingilizler kazanmıştır, new york´un ilk ismi new amsterdam´dı, ve o şehre hollandalı tüccarlar hakimdi.

  sonradan şehrin ismi "new york" oldu...york, ingiltere´de bir şehrin ismidir... new york abd´nin ve kuzey amerika kıtasının en önemli şehridir. ne toronto, ne los angeles, ne miami, ne vancouver new york´la çiş yarıştıramaz...

  new york´ta birleşmiş milletler oturur, dünya ticaret merkezi new york´tadır. heyhat "borsa" new york´tadır, diğer bütün borsaların gözleri o bakımdan hep new york´tadır !!

  dünyanın şu anki hakimi abd´nin en önemli şehrinin new york ismini taşıması - üstelik başında new amsterdam olduğu halde sonradan değişmesi- ingiltere´nin pek de o kadar "emekli olmadığının" delilidir...

  lord rothschild´in dillere destan malikanesi ...amerika´da diil londra´dadır !! lord, abd´deki birsürü bankaya hükmeden bir adamdır...abd lord olmadan bi halt yiyemez.

  lord rotschild, belki de bu dünyadaki en güçlü adamdır, istese rockefeller´i de zikip atar ve lord tabiatıyla bir "ingiliz vatandaşıdır" ...

  ingiltere´nin ne gizli bağlantıları olduğunu kimse bilmemektedir...mesela cia çok ünlü bir gizli servistir, ancak mi5 nedense o kadar hatta daha güçlü olmasına rağmen cia kadar ünlü olmanın peşinde hiç koşmamıştır.

  ingiltere bugün bile halen daha dünyayı bir şekilde yöneten bir güç olarak görülmek durumundadır...
  12 -1 ... paganviodio
 2. 542.
  birkaç ay eğitim amacıyla gittiğim ve sevdiğim bir ülke.

  özetle şunları söyleyeyim kafanızda bir şeyler şekillensin; insanlar özellikle iş konusunda oldukça profesyonel ve yardımseverler. buralardaki gibi torpildir, iş asmadır, görmezden geleyim rahat olayım olayı pek yoktur. işlerini düzgün yapmaya ve yardımcı olmaya çalışıyorlar.

  iş arkadaşın bile olsa mesai saati bitti mi daha iş arkadaşıyla muhabbet etmez eve giderler. evlerine pek misafir kabul etmezler, size de gelmezler. eğer bir şekilde misafir ederseniz veya bir şey ısmarlarsanız en kısa zamanda bunu telafi etmeye çalışırlar, borçlu hissederler.

  genelde ciddiler ama güler yüzlüler. şakadan anlamazlar. insani ilişkileri iyidir genelinin. oranın yaşlısı da ülkemizinki gibi aksi olabiliyor. insanlarla rahat iletişim kuruluyor, kız erkek farketmiyor. insan olduğunuzu hissediyorsunuz.

  merkezi şehirler hem tarihi oluyor hem de sanayi ile toplum iç içe. ulaşımlar çok rahat özellikle londra'da. şehrin yapısı gereği kaybolma ihtimaliniz sıfır. merkezi olmayan şehirleri yemyeşil, yine tarih dolu. değişik parti ve organizasyonlar oluyor ülkemizde alışık olmadığımız, komşular çağırıyor yeme içme falan konteyl anlamında güzel sohbetler ve arkadaşlıklar oluyor. türk olduğunuzda ilgi gösteriyorlar, ırkçılık veya büyüklük taslama anlamında bir olayları yok.

  ülkeden ayrıldığınızda ve ülkenize döndüğünüzde ise ingiltere' nin size bir çok şey kattığını anlıyorsunuz. şu brexit tamamlansın, ortam durulsun yine gideceğim.
  2 ... zeki muren in got fircasi
 3. 543.
  Market ürünlerinin en ucuz olduğu Avrupa ülkesi. Ama lokantalar biraz pahalıdır.
  ... ulu tengri