1. 1.
  -kendi cevabım

  ingilterenin ekonomik yapısını bilmemiz için ihracat ve ithalatı hangi ürünler üzerine yaptığını çok iyi kavramak gerek. bu ürünlerin alımı ve satımı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olmak sorunun cevabını vermemizi kolaylaştıracaktır. ingilterede bir açlık söz konusu... bu açlık enerji ithalatından gelmektedir. ingilizler her geçen gün enerjiye olan bağlılıklarının arttıklarını biliyorlar. zaten bu korkularının bir sonucu olarak rüzgar enerjisi konumunda birinci olmaları geliyor. evet bundan bahsediyorum yenilenebilir enerji. bunu destekliyorlar ve bu projeler bugün ingilizler için gerçekten önemli bir konu teşkil etmektedir. büyük paraları bu konuya yatırmaya hazır olduklarını dünya zaten biliyor. eğer ingilizler bu açıklarını yenilenebilir enerji sayesinde bir şekilde kapatmayı başarabilirlerse en büyük ithalat açıklarını da kapatmış olurlar ki bu da ithalat rakamlarının her sene ihracat rakamlarının önüne geçmesini büyük oranda engeller. geriye kalıyor imalat sektöründeki ve gıda sektöründeki açıklar. imalat sektöründen söz açtığımızda, tekstilden başlamak gerekirse ingilizler gerçekten bu sanayiyi ata sanayisi olarak yapmaktadırlar. gerçekten tekstilin tarihi ingilizler de çok önemlidir. peki tekstilde ne oldu? tabiki de küçülme oldu. bir çok tekstil fabrikası kapandı. bunun nedeni ingilizlerin uyguladıkları ticari politikalara dayanmaktadır. GSYiH'in %80 lik dilimi hizmet sektöründe. bu olayda birçok insanı imalat sektöründen yani sanayi sektöründen ayırarak hizmet sektörüne itelemiştir. zor duruma düşen imalat firmaları küçülme yoluna gitmiştir. ve artık bu alana geri dönememektedir. çünkü bu alanda yeni yeni piyasalara çıkmış imalat fabrikaları ucuza üretim yapmaktadırlar. bu alandan da ingilizlerin kaar etme olasılığı da kalkmış oldu. o zaman nolcak? o alandaki yenilgi kabul edip çekileceksin. o alandan senin ithalat hanene + eklenmiş olacak. gıda sektörüne değinmek istemiyorum. çünkü avrupa ülkelerinin tarım ülkeriyle gıda alanında yarışmaları olmaz genelde ağır sanayi ve hizmet sektörünün bu ülkelerde yaygın olması nedeniyle gıda sektörü ithalat ile bir anılır olmuştur. zaten en ucuz ithal edilenler sınıfında olduğu için büyük bir sorun teşkil etmez. tüm bu tabloya baktığımızda ingilizlerin önünde bazı engeller var. ab üyesi olduklarından bir çok olumsuz durumun kurbanı olmuşlardır. bu durumlardan kurtulmaları brexit ile olacaktır. ama ekonomi sağlamlığı, şu enerji bağımlılığını çözmeleriyle olacaktır.
  ... sorunluadam
 2. 2.
  Beton beton.

  Ne ekonomisi amk adamların, 500yıllık biriktirdiği sermayeleri kale.

  Düşün bir bakkal borç harç yılda 1milyon ciro yapıyor sene sonu temiz 100000 eline geçiyor. Eğer sene içinde yanlış yaparsa alacaklılar boğuyor. Her sene Para kazanma garantisi yok. Hep müphem. Gelecek sene nasıl para kazanacağı kuşkulu.kredili mal alamazsa sıçıyor.

  Bir de ikinci bir adamı düşün 10katlı binası var her sene 100000kirası trink diye geliyor. Gelecek sene para kazanma derdi yok borç arama ve ödeme derdi yok.

  işte Türkiye vs ingiltere enonomileri.
  -1 ... gedikpasa
 3. 3.
  Ne Amerika ne Avrupa ne asya şu an birinci önceliği enerji de dışa bağımlı olup olmadıkları değil.
  Yatırım ar-ge çalışmalarını biraz incelersek konunun enerji olduğu ve hayati derecede önem arz ettiğini görürüz ama bu sanıldığı gibi dışa bağımlı olmak çerçevesinde değil.

  Artık bilinen kullanılan enerji kaynaklarımız tükeniyor. Mevsimsel değişiklik değişen doğa dengesi ile yaşanan felaketler nükleer santralleri canlı bomba yapıyor.
  Nehirlerin su debileri düşüyor, petrol ve doğalgaz için biçilen ömür başka bir konu da güvenlik ve nakil sonrasında atık gibi konular artık petrol doğalgaz için kabul edilemez finans edilemez boyutlara geliyor.
  Kısacası elektrik petrol doğalgaz enerji kaynağı olmaktan çıktı, bu kaynaklar için yapılan tartışmanın muhtevası artık bir çevresel sorun olup kırk katır mı, kırk satır mı çerçevesine döndü.

  50 yıl önce 100 birim enerji ile üretilen bir mal veya günlük hayatta kullandığımız Aydınlatma, çalışan bir makine, ev aleti, elektrikli alet, araba ile gideceğimiz mesafe 1000 ise bugün 100.000 olarak daha verimli olup daha az enerji daha çok verim alınıyor.
  Zaten katmadeğeri yüksek ve pazarda belli bir hakimiyeti olan şirket ülke için enerji de dışa bağımlılık asıl sorun değildir.

  Daha önce de belirttiğim gibi, enerjide alternatif yatırımlar araştırmalar ülkelerin ve şirketlerin petrol doğalgaz elektrik gibi enerjilerin maliyet finansman zorluğundan olduğunu biliniz.
  iklim ve doğa eskisi gibi değil.
  Kurulan bir nükleer santral veya denizde petrol çıkaran bir platformda yaşanılan kaza, sel veya deprem, tsunami vb sonunda patlama sızıntı ile ortaya çıkacak üretim kaybı, kirlilik ve bunun getirdiği temizlik, ölümler sonunda ve de çevre kirliliği sonunda tazminatlar yaşanılan hukuk süreçleri bunların maliyeti ile bu enerji üretim bölgeleri için verilen savaşlar krizleri kaosları düşününce...
  ingiltere veya ABD herhangi bir küresel güç (devlet şirket) enerjide dışa bağımlı olmak derdinde olup yeni temiz alternatif enerji kaynağına bunun için mi yöneliyor sanıyorsunuz?
  Tamamen maliyet analizi sonunda yaptığı tercihler.
  2 -2 ... thebiggraywolf