1. 1.
    99 yıl önce bugün ingiliz işgal kuvvetleri osmanlı meclisini bastı, milletvekillerini tutukladı ve maltaya sürdü.
    Bunun üzerine mustafa kemal anadoluda bulunan ingiliz subaylarını tutukladı ve deliğe tıktı. ingilizler meclis- i mebusanın milletvekillerini bırakmadan da hiçbirini bırakmadı.

Not: ataya ayyaş, " olmasaydı da olurduk " diyenlere kapak olsun.
    8 -1 ... eratosthenes
  2. 2.
    Cennet mekan vatansever padişah Vahdettin hanı serve ikna edemeyen ingilizler Osmanlı mebusan meclisi de misak-ı milliyi kabul edince hatta Mısır'da bile hak iddia etmeye kalkınca içerden işbirliği olan bir komployla 99 yıl önce tam bugün meclisi mebusanı bastılar ve dağıttılar.

vatanseverleri maltaya sürdüler Hindistan sömürge yolunu güvenli hale getirmek için bir an önce kendileriyle anlaşacak birilerini aramaya devam ettiler.

Bazı şeylere göz yumdular.

Tabi o dönem dağıtılan tek meclis Osmanlı mebusan meclisi değildi

Lozanı kabul etmeyen 1. TBMM de benzer bir durumla karşılaştı.
    -2 ... isminiunutanadam
  3. 3.
    osmanlı yöneticilerini devreden çıkartarak osmanlı devletini üst yönetim becerisinden mahrum etmek amacıyla tezgahlanan ingiliz oyunudur.

Bu konuda bilal şimşir'in yazdığı "malta sürgünleri" kitabı mutlaka okunmalıdır.
    1 -1 ... monk of monkmountain
  4. 4.
    hatırlayan vardır bir türbanlı avukat kadın vardı ,atatürk'ü sevmiyorum demiş tepki almıştı.
    bana göre sevmeyebilir mesela bende atatürk'ün uygulamalarını eleştiririm devlet yapılanmasında ki yaptırımlarına karşı çıkarım bu her vatandaşın hakkı .
    ama kalkıp da milli mücadeleye karşı çıkmak ,mustafa kemal'i savaş alanında eleştirmek ve en önemlisi düşman teslim olmuş istanbul hükümetine (padişah-halife )karşı çıktı diye düşman bellemek padişah karşıtı ilan etmek ne o gün ne bugün ne gelecekte kimsenin hakkı değildir hele ki düşmanı övmek ,ingiliz işgalini onamak:

ne demişti o islamcı kapalı kadın avukat ''keşke ingiliz yönetse idi (işgal) devleti bende namazımı rahat kılsaydım'' ..
    kafa bu ..

''keşke yuna galip gelseydi'' diyene , hastanede ziyarete giden kafa bu.

aslında bana göre bugün ingiliz bassa meclisi bir şekilde kovarız ama meclis şu anda cumhuriyeti yıkacağız diyenlerce işgal edilmiş ellerinde de türk bayrağı var .
    maalesef.
    2 -1 ... baris hemen simdi