bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. .
    dilimizin habire içten içe asimile edilmesine seyirci kalırsak varacağımız dehşet verici nokta.
    ki seyirci kalmak bile iyidir.
    zira seyirci olmak pasif bir davranış biçimidir ama ne yazık ki bizler birebir oyuncu olmaktayız.
    yani dilimizin öldürülmesine yardım etmekteyiz anlıyorsunuz dimi ok?
    günümüzde dilimiz içine sızan garip yabancı yada argo kelimelerden dolayı farklı nesiller birbirini anlayamaz oldu.
    mesela 60 yaşında bir adamla 18 yaşında bir gencin (ama adamakıllı selin jenerasyonuna mensubundan) birbirini anlaması neredeyse imkansız hale geldi...
    ve bu günlere "amaaannn ne varmış bir ok dediysek bundan ne çıkar ki?" diye düşünerek geldik...
    gelecekte çocuklarımızın konuştuğu dili anlayabilmek istiyorsak türkçe konuşmalıyız türkçe konuşturmalıyız.
    (bkz: türkçe konuşun türkçe konuşturun)
    ha tabii önce;
    (bkz: süt için süt içirin)
    1 ... sıçtırtma lamasına
  2. .
    - abi şu son yazdığın ileti var ya...
    + hangi ileti? msn'deki mi?
    - yok abi, sözlükteki!
    + ee?
    - yanlış yazmışsın, ayrı yazılacak.
    + tamam, değiştiriyorum.

+ değiştirdim.
    - hala aynı ki... sen çevrimiçi olanlar kısmındaki değiştirmişsin!
    + çevrimiçi ne ya? hani msn değildi? ben "online olanlar" kısmını değiştirdim.
    - aynı şey zaten. neyse, benim dediğim konu başlığına yazdığın mesaj : "efemine bu çökertmeli halil?" yazmışsın. "mi" ve "ne" ayrı ayrı olacak!
    + konu başlığı ne lan? topic desene şuna! ona da ileti, mesaj falan denmez, entry denir. öğren şunları.
    - türkçe konuş abi, anlamıyorum topic, entry falan..
    + asıl sen ingilizce konuş oğlum, türkçe'den de ben anlamıyorum!
    ... sonkuzu
kapat