bugün

Şu an yaptığımdır. Gerçi bizimkisi ödev de..
ingilizce bilgisinin gelişmesi açısından değil de kitaptan gerçekten zevk almak istiyorsanız özellikle de yazarın anadili ingilizce ise, üsluptan kaynaklanan güzellikleri daha rahat farkedersiniz. türkçeye çevrilmiş halinde dilden kaynaklanan çoğu detay kayboluyor.
ingilizce öğretmenlerim sayesinde 50 60 sayfalık 20 ye yakın kitap okudum. bu kitaplardan onlarca kelime öğrensem de şu bir gerçek ki kullanılmayan kelime en fazla 3 ay zihinde kalıyor. ne yapıp edip kullanmak lazım ki kalıcı hafızaya geçsin.

eğlenceli eylemdir, bana ingilizceyi sevdirmiştir.
Okul yıllarından sonra Eğer benim gibi sık sık tekrar yapmadıysanız okumayın, delirtir adamı. Bu kelime neydi o neydi lan derken perişan olursunuz. Du yu sipik ingliş diyene ay don nov der geçerim bu saatten sonra.
upper intermediate seviye biri olarak hayattan soğudum. tarih içerikli kitap okuyorum zırt pırt bilmediğim sözcük çıkıyor karşıma.

ilkokul ve lisede this is a pencil dan başka bir şey öğretmeyen eğitim sisteminin abv. bu ingilizcemle türkiye için idare etsem de yurtdışında dalga konusu olurum.
Genellikle ortaokulda baskıcı ingilizce öğretmeni ile başlar çocuklar bu kitaplara. Baskı ile başladıkları için gerekli olan baskı olmadığında bırakırlar bu eğitici kitapları.
Babanemin evinde amcamın üniversite yıllarında ders kitabı olarak kullandığı ingilizce bir kitap buldum . Adı SCIENCE-1 .Bu kitabı eve getirdiğimden beri inceliyorum . Dili çok sade ve kitabı okumak çok kolay .
Resmen kitaba aşık oldum .

görsel
Kalinligina gore degisir ama kitabin ilk 50 sayfasini atlatirsaniz goreceksiniz ki dil sadelesiyor. Daha kisa cumleler oluyor ve olayin akisina gore kaptiriyorsunuz kendinizi.
insana gerçekten çok şey kazandıran, hazırlık sınıfındayken bol bol yaptığım eylem.
Sadece kitabin ismini okurum oda yarim yamalak.
Mesela; fifftii şades of gri.
graded book'lardan başlaması gerekir. yani kendi seviyesine uygun kitaplardan.

ahanda aşağıdaki linkte seviye seviye kitaplar listelenmiş.
alın okuyun.

http://english-e-books.net/
Kaplumbağa hızıyla ilerlendiğinden sıkılmayla sonuçlanır.
Kesinlikle aşırı fayda sağlayan eylem bir örnek vereyim. Bol bol reading kastığım zaman normal testlerde okuma yetimin gelismesini bırakın,bilmediğim kelimeler olmasina rağmen o kelimeyi buluyordum kayniyordu öyle ve anliyordum maalesef son zamanlarda hep test vs derken bosladim ve suan anlamının hepsini bildigim halde bazi cümleleri okurken mala bağlıyorum. Burdan varin sonuca.
ingilizce geliştirebilmek için pdf ya da linkini atabilecek olanlar olursa severek kabul edeceğimdir.
görsel
Her daim yaptığım bir eylemdir.
görsel

"Amma da ingilizsin Basil! ikidir bu müşahedede bulunuyorsun. Eğer birisi gerçek bir ingiliz'e fikir teatisinde bulunursa -ki pek gayr-i ihtiyari bir davranıştır- o ingiliz asla fikrin hakkaniyetli olup olmadığına bakmaz. Dikkate aldığı yegane mühim şey o fikre sahibinin inanıp inanmamasıdır. imdi, bir düşüncenin değeri onu ifade eden adamın samimiyetine bağlı değildir. Filhakika, şahsın samimiyeti azaldıkça fikrin entelektüel değerinin artması muhtemeldir. Tıpkı bu mevzuda olduğu gibi, kişinin istekleri, arzuları ve önyargılarıyla şekillenmeyecektir"

Kitaptaki favori alıntımın %100 şahsıma ait tercümesi. Eski bir metin olmasından mütevellit dönemin türkçesine uygun çevirmeye gayret ettim. Kitabı merak eden olursa,
(bkz: the picture of dorian gray)
Okumaya başlamadan, okuyacağınız kitabın okuma sürecinin Türkçe bir kitabı okuma sürecinden çok daha uzun olacağının bilincine varmak gerekir.

Sözlük kullanmaktan çekinilmemeli ve sabırlı olunmalıdır.

Odaklanma az olduğu için, o az olunca da satırlar boşa aktığı için, uyku vaktine yakın yapılmamalıdır.

Gün içinde bölerek okunmalıdır ki odaklanmanız dinç olsun. Canınız sıkılmasın. Sabah ve akşam olmak üzere bölmek, boş vaktiniz varsa üçüncüyü de eklemek yararlı olur.

Sabah 15-20, akşam da aynı şekilde 15-20 sayfa okuyarak hemen hemen 10 günde ortalama bir kitap bitirilebilir.

Keyifli okumalar.