bugün

Mahallesinden çıkamaz, ülkeye 1 gram faydası olamaz.
ben ekmeği her zaman türkçe alıyorum.
ingilizce bilmiyorum.
Filmlerde altyazı var. Altyazı olmadan bir filmi izlemem oldukça uzun sürüyor, kolayi varken bunu niye yapayım?
Ingilizce şarkıları merak etmiyorum. -etsem öğrenmem 30 sn surer-
Çok kitap okumuyorum, türkçe yazılmış ya da türkçeye çevrilmiş kitapları okuyup bitirmedim daha.
Türkçe konuşamayan hiç yabancı arkadaşım yok.

Bir tek 1500 sayfalık mesleki bir kitabım var ingilizce yazılmış olan, onu da tureng kullanarak ve bazı terimlerin türkçede de aynı kelimelere karşılık gelmesinin rahatlığıyla kolayca okuyup anlayabiliyorum.

Kısacası hayattan bir şey kaçırmıyorum.
bir idda. ingilizce de facto dünyanın ortak dilidir.

fakat bu iddanın doğruluğu, kişi ile alakalıdır. anadolunun ortasında ingilizceye hiç ihtiyacın olmaz, zira ülkenin devasa bir kısmı ingilizce konuşmuyor. ama turistik bir alanda, özellikle antalya, izmir, bodrum ve genel olarak ege/marmara civarında ingilizce bilmek işe yarayacaktır.

lakin o durumda bile ingilizce bilmiyor olmanın pek bir dezavantajı olmayacak. türkiyede yaşayan, türkiyede çalışan, yurtdışına çıkma niyeti olmayan ve turistlerle de uğraşmayan bir insanın ingilizceye ihtiyacı falan yok.

bunun yanısıra, internetten bilgi edinirken ingilizce bilmek büyük bir avantajdır. her şeyin türkçe çevirisi yok, olanların da bazen yanlış veya eksik. bazı izlediğim altyazılı filmlerin bile çevirileri baştan salma.

sonuç olarak kişiye bağlı bir durum; ama ingilizce biliyor ormanın yararı olacaktır. dünya dili sonuçta.
ingilizce bilince de mahalleden çıkamıyoruz ki. pound olmuş 9 küsur. sıkıysa çık.
--spoiler--
yurt dışı gezilerinden bahsetmiyorum bile.
--spoiler--

arkadas sogan corbasi icmek icin fransaya hallowen kutlamak icin abd ye hafta sonunu gecirmek icin parise ucuyor.
yoo boşa yaşamıyordur ingilizce bilmese de kendince yetenekleri vardır her insan ingilizce bilmek zorunda değil.
bildiğim halde boşa yaşıyorum. boşa yaşamak kötü bir şey değil ki la *
tamamen yanlış bir görüştür benim kendi şahsi fikrime göre.
ingilizce'yi çözmüş bir angut'un kendini boy aynasında görmesi sonucu açtığı başlıktır.
Carraham ingilizce biliyor da California üniversitesinde rektör yardımcısı sanarsın.
(bkz: kesin ve net konuşmak)
birçok doktor ingilizce bilmiyor. boşa mı yaşamış oluyorlar? saçma bir önerme.
Londra'da bir türk ile tanışmıştım covid'ten önce. Bir restorandA aşçılık yapıyordu part time. Kalan zamanında da uber ile yemek dağıtım işi.
Ayda yaklaşık 4000 pound kazanıyordu. Beginner'ın beginner'ı ingilizcesiyle.. Türk lirasına çevirince ayda 38.000 tl yapıyor.

Türkiye'yi geçtim ingiltere'de bile ingilizce bilmeyen bi adam gayet güzel yaşayabiliyor.
böylesine bir devirde hak verdiğim başlıktır.

kusura bakma ama ingilizce bilmiyorsan bir hiçsindir.
Hak verdiğim başlık. Bugün yeterli ingilizce seviyem sayesinde iyi prim aldım.
''ingilizce tedx konuşmalarını anlıyorsanız yeterince ingilizce biliyorsunuzdur'' diyerek kısmen katıldığım önerme.
terim yine yırttı !..
ingilizce konulu bu başlığın altına entry giren ve daha Türkçe yazamayan yazarlar görüyorum. bu durum çok daha vahimdir.
önce türkçe öğrenin lan !..
Önce tatlı dil bilin gerisi gelir dediğim durum.
Ben italyanca biliyorum ne olacak şimdi. ingilizce ruhuma hitap etmiyor.
samtayms yes... samtays no.

wat ken ay do samtayms?
güncel Önemli Başlıklar