1. 1.
  her ülkeye nasip olmaz. sadece türkiye'de görülebilecek bir olaydır. dünyada başka bir örneği yoktur. kabile liderleri bile birkaç dil bilirken türkiye başbakanı one minute diyerek bütün dünyaya ingilizceye çok yabancı olmadığını göstermiştir. sadece one munite ile bir panele başbakan olarak katılamazsınız. yes, no gibi kelimeleride eklemek lazım.
  5 -17 ... casua
 2. 2.
  Dur durak, yol yordam, had hudud, hak hukuk bilmeyen bir başbakana sahip olunduğunda önemsenmeyecek bir ayrıntıdır. Ayrıca sömürge altındaki ülkelerin kabile liderlerinin yabancı dil bilmesi normal iken, uluslararası konferansta bağımsız bir ülkenin temsilcisinin kendi dilinde konuşması gayet haklı, doğal ve gereklidir. Kompleks yapılmaması gereken durumdur.
  4 -1 ... cariyek
 3. 3.
  türkçe bilmeyen bir başbakana sahip olmak kadar normaldir.. tabii eğer türk olmaktan gocunmuyorsanız..
  2 -2 ... okiler
 4. 4.
  https://video.uludagsozluk.com/v/atatürk-ün-amerika-ya-yolladığı-video-5024/  (bkz: atatürk ün amerikalılara mesajı)

  dipnot : elbette ingilizce bilmediğini kastettiğimden değil önderimizin. biliyor da olabilir nitekim. ama hitabını türkçe yapmış olmasıdır mühim olan.
  4 -5 ... onurude
 5. 5.
  hiç önemli olmayan bir durumdur. önemli olan sözünü esgirmememak, ''icraatınla'' sözünü birleştirmektir. korkmadan çekinmeden bir iradeyi ortaya koymaktır. dil muhim değildir, önemli olan baskalarına kendi dilini dinletebilmektir.

  edit: inceliği farketmeniz dileğiyle..
  4 -2 ... jagatai
 6. 6.
  çok da fifilik bir durumdur. önemli olan; ingilizce bilip sus pus olan, diğer milletlere karşı bizi ezik halde temsil eden, krizlere sokan, hortumculara ve çetelelere çıtını çıkaramayan bir başbakana sahip olmamaktır.

  ''ingilizce bilse götün göğe mi erecek, tüm dertler sona mı erecek?'' diye sorarlar adama.
  2 -4 ... secret1907
 7. 7.
  bu sırf başbakana ait degil kabine içinde de çoğu bakan bilmiyor, abdullah gül ve ali babacan ın ingilizceleri gayet iyi, ee tabi bırakın da olsun dış işleri bakanlığında lazımdır heralde.
  ... nasrettin
 8. 8.
  artık ilkokul sıralarında öğretilen, hayatın her yerinde insanların işine yarayan, evrensel bir dil olarak görülen ingilizcenin türkiye cumhuriyeti başbakanı tarafından bilinmemesidir. cahilliktir. bir ülkenin diğer ülkeler ile olan ilişkilerinden sorumlu olan kişi isen evrensel düzenin gerektirdiklerini bilmeli, yapmalısın. türkiye'de bulunan insanların büyük çoğunluğu bu dili öğrenirken sen boş boş bakmamalısın, başbakansan öğrenmelisin bunu ki sonra millet lafını etmesin, one minutes diyince dalga geçilmesin. kendi ülkende dahi seninle dalga geçiliyorsa diğer ülkeleri gel gör ne halde.
  2 -1 ... zemberek yılanı
 9. 9.
  ingilizce bilmeyen bir bünyeye sahip olmak kadar şaşırtmayan hadise.*
  1 ... butun sifatlari tamlarim
 10. 10.
  inanılmaz ama gerçek türkiye'de ki her olay gibi. ortalama ayda 1.500 türk lirası maaş alabileceğiniz işlerde çalışmak için 2 ya da 3 dil istenen bir ülke de, ayda 1.500 türk lirasının 10 katı kadar para kazanan başbakanın türkçeden başka bir dil bilmemesi. yanlış olan bir şeyler var yani hemfikiriz.
  4 -3 ... slash