1. 1.
  başlığı görünce, "bu da nedir?" diyenler olacaktır. direk konuya gireyim
  http://incir.com adında bir ticari kuruluş türedi. üniversite mezunu insanlarımız işsiz güçsüz gezerken, çalışanlar, kazandığı ile geçinemezken, ahh bir iş olsa, bende çalışsam diyen milyonlarca ev hanımı varken, birileri çıkmış, "anahtar teslimi işiniz hazır" diyor. hemde, bin lira gibi bir parayla..

  parayı bu uyanıklara gönderiyorsunuz, efendim, yüz broşür, bilmem ne kadar kartvizit, bir web sitesi(!) biraz hediye çeki filan.. adını kendiniz belirliyorsunuz, örneğin diyorsunuzki, "hadialgulum.com" bu simle bir siteniz olduğunu sanıyorsunuz. hayır, sizin siteniz filan olmuyor. kopyala yapıştır misali, aynı siteyi, değişik isimlerle çok sayıda insana satıyorlar. aslında satmıyorlar, sattığını söylüyorlar. o site sadece onlara hizmet ediyor.

  siteyi alan herkesin yapacağı şey belli. kendi çevresindeki insanlara ürün satmaya çalışacaklar. özelliklede facebook sayfasına, sürekli reklam paylaşımları gönderecekler. kısa süre sonra, bütün arkadaşlarına, dostlarına, selamlaştığı insanlara, "illallah" dedirtir hale gelecekler.

  ne ala iş.. hem adamlara hizmet edeceksin, hemde üstüne para vereceksin. bu rüyadan uyandığınızda, biraz para, biraz zaman kaybetmiş olacaksınız, boş hayalleriniz yıkılmış olacak ve sanal alemdeki dostlarınızın gözünde de, "sineki" duruma düşeceksiniz.

  aklınızı başınıza devşirin. bu sistem, saadet zinciri titan'ın ve daha yakın tarihteki biznas'ın bir benzeridir. bu sistemde parayı, sadece sistemin tepesindeki kurnazlar kazanır. siz değil para kazanmak, daha para kaybedersiniz.
  ... ufkun