bugün

orijinal metin hiçbir zaman bulunamıştır. isa'nın ölümünden sonra dört havarisi (Meta, Markos, Lukas, Yohanna) onun sözlerini ve hayatına dair bazı olayları derleyip birer incil meydana getirdiler.
ilk incil yunanca ve ibranice idi. martin luther in 1521' de incili almancaya çevirmesine dayanan reform hareketlerine kadar incil, bütün avrupa da latince dilinden okunuyordu.
(bkz: holy bible)

hikayeden hallice olan kutsal kitabımız. ayrıca komodinimin üzerinden, başucumdan eksik olmaz. (geçen yine deli dindarım)
hristiyan aleminin kutsal kitabı.matta,markos,luka,yuhanna en yaygın dört incildir.
Adımın geçtiği kitap *
kuran ın yanında cin ali hikayesi gibi kalır.evet
Ben bunu bir ara okuyordum, hikaye gibi geldi.

Kuran i okuyup bitirmeden incil e başlamak hataydı ama okudum eski ahit ilk kitabını.
imanın şartları gereği inandığımız kutsal kitap.
Değiştirilmiş olduğuna inandığımız için içeriğine itibar etmiyoruz, lakin incil ehli hristiyanların bundan dolayı cehenneme gidecekleri kesin değildir, allah diyor ki "kimin cennete kimin cehenneme gideceğini ancak ben bilirim"
Eğer buna inanıyorsak insanlar hakkında hüküm verme işini mevlaya bırakmalı ve kendi dinimize ve ibadetimize yoğunlaşmalıyız.
aslına tüm müslümanların iman ettiği kitap.

(bkz: nerede o eski incil)
`Zina etme' denildiğini duydunuz.
28-
Ama ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam, zaten yüreğinde o kadınla zina etmiştir.
29-
Eğer sağ gözün seni günaha sokarsa, onu çıkar, at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, tüm vücudunun cehenneme atılmasından iyidir.
30-
Eğer sağ elin seni günaha sokarsa, onu kes, at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, tüm vücudunun cehenneme gitmesinden iyidir.
31-
Kim karısını boşarsa ona boş kâğıdını versin' denilmiştir. 32Ama ben size diyorum ki, karısını cinsel ahlaksızlıktan başka bir nedenle boşayan her adam, onu zinaya itmiş olur. Boşanmış bir kadınla evlenen de zina etmiş olur

zinayla ilgili bu maddelere bakicak olursak ve kutsal kitaplarin boyle ortak paydada birlestiginide dusunucek olursak 29 ve 30. maddeye gore gozlerimiz yavas yavas oymaya baslasak iyi olucak . *
şiirsel bir yapıya sahip olan okumasò keyifli din kitabı.
Değişe değişe bizim anayasaya dönmüş kutsal kitaptır.

Norveçte toplanan rahipler tarafından yeni tercümesi yazılacak olan incilden cehennem inancının kaldırılması düşünülmekteymiş. Sebebi ise çok basit. Cehennemi dünyada zaten yaşıyormuşuz..
aslında size hrisityanlıkla ilgili bir hikaye daha anlatacağım şimdi. bu çok incil geldi mevzusu müslümanların uydurduğu bir şeydir. öncelikle hristiyanlığı övmüyorum tüm dinlere kafam girsin fakat bazı şeyleri daha iyi insanlar anlasın diye neden müslüman palavrası olduğunu anlatacağım.

hristyanlıkta isa ya din verildi gibi bir algı yoktur, isa bir peygamber değildir, isa tanrının bizzat kendidir ve sözü tanrı sözüdür.

dolayısıyla isa ya incil gibi bir kitap gelmemiştir.

o inciller, isa yı gördüğünü iddia eden kişilerin onun sözlerini aktardığı kitaplardır. ( bir sürü incil vardır ve bu inciller sadece kilise tarafından onaylanmıştır)

yani neden çok incil var lafı saçma oluyor, bu tamamen hrisityanlığa müslümanlık perspektifinden bakmakla kaynaklanıyor ve bu terminonlojik hatadır.

binlerce incil olabilir, hristyanlar zaten bunu inkar etmiyor, sonuçta herkes isa yı gördüğünü iddia edip bir şeyleri kaleme alabilir. bunda sıkıntı yok, bunun güvenirliği sıkıntı ki o konuda ben de hristiyanlara katılmıyorum.

ancak yarın bir gün ola ki hani dinsiz kesim hristyanlarla tartışırsa bu yönden girmeyin, müslüman kafasında olduğunuzu anlar göt ederler.
adamlara inandığı dinden yaklaşın, adamın kabul etmediği şey üzerinden zaten bir antitez yazılmaz. saçma yani.

her dini kendi öz gerçeklikliğiyle öğrenmekte fayda var o yüzden.
Orijinal kitap diye bir kitabın olmadığı, incil denilen şeyin isa nın öğretilerinin derlediği bir kitap olduğunu, bu sebeplede işin önemli olan kısmının kelimeler değil, ne demek istediği olduğunu bilmeden incili eleştiren sığırların bok attığı kitap. Genelde bu tipler incili bırak, kendi kitaplarını bile açıp okumadıkları için fazla takmamak lazım.
eski ahiti kabul ettiği için 39 kitap, yeni ahiti kabul ettiği için 27 kitabı kabul eder. incil 4 tanedir demeyin o yüzden. hıristiyanlar toplamda eski ahitle birlikte 66 kitabı kabul ederler.
incil de buna derler zaten. öyle dört incil var hıristiyanlar bunları kabul ediyor gibi bir durum yok.

ayrıca hristiyanlar da vahiy kavramı islamdan çok farklıdır. (onlar daha çok kutsal ruhun esiniyle derler)

hıristiyanlaın inancında isa ya incil verilmemiştir zaten isa incil de yazmamıştır.

hırisityanlarda teslis inancı vardır ve isa bizzat tanrıyla aynı özdendir, yani tanrıdır. tanrı oğlu lafını mecaz anlamda kullanırlar oradaki oğulluk aynı özü temsil eder. ( zaten hristiyanlıkta ana mezhep çıkışları hemen hemen teslis inancı üzerinedir çünkü bu aklı aşan zorlama bir anlayıştır)
(bkz: teslis)

o yüzden isa nın sözü zaten tanrı sözüdür, adam bir daha neden gidip tanrıdan vahiy alsın? mantuksuz.

elindeki kutsal metinleri isa nın havarisi ve pavlusun öğrencilerine dayandırırlar, ayrıca mektuplar kısmı da vardır orada da pavlus un mektupları bulunmaktadır. (yani dört incili kabul etmez, mektuplar, havarinin işleri gibi bölümler de vardır)
hıristiyanlar bir sürü incil yazıldığını kabul eder, isa yı gördüğünü iddia eden herkes bir şeyler aktarmış olabilir ancak her yazılanı kabul etmez.
kabul edilenleri kutsal ruh a bağlarlar. ( bir nevi tanrısal esin zaten hırisityanlıkta vahiy anlayışı çok farklı hatta yoktur)

yani 4 incil kabul ediyorlar, inciller çok var o halde bozulmuş gibi iddialar bu dinin açıp bir kitabını okumamaktan kaynaklanıyor.

her din kendi inanç mantığına göre eleştirilmelidir. adamların iddia etmediği şeyler üzerinden bir antitez üretmek platonik aşkına çiçek almak gibi bir şeydir.

ayrıca merak etmeyin bir dini kendi gerçekliğiyle okuduğunuzda o dine imanınız kaymaz. benim hiçbirine kaymadı, zaten benim gönlüm dine kayamaz ben onlara kayarım.

saygılar!
hz. isa'nin hayatini anlatan kitaplara verilen unvan.
ancak bazen, eski ve yeni ahitlerin toplami icin de kullanilir.
(bkz: bible)
(bkz: gospel)
(bkz: yeni ahit)
güncel Önemli Başlıklar