bugün

şu saygı duy lafı gerçekten lüzumsuz. inanılmayan-beğenilmeyen bir şeye nüçin ve kim saygı duysun? saygı duymak kabullenmektir, insan karşıt şeye saygı duymaz en insani duygularla tahammül eder.

şunu kimseye anlatamadım gitti.
saygısızlık yapmıyorsa saygı duy demesi saçma. bunu söylediği kişi muhtemelen saygısızlık yapıyordur bence.
bu cümle bir istek cümlesi değil. dinimi sorgulama, eleştirme anlamı taşıyor. kendisi bir uyuşturucu bağımlısı olduğu için uyuşturucuya laf söyletmeyen insanlara benziyor dindarlar da. din irrasyonel bir şey ve saygıyı hak etmiyor. hele dindarların din için yaptıklarını düşünürsek saygı ve din kavramları birbirine çok uzak oluyor.
https://twitter.com/Ateis...MvFb9Rjfq7MxaSJA&s=19

Saygı duy.
Aklı olan bir ateist zaten insanların neden inanç sistemleri içinde yer almak için çok hevesli olduğunu anlayacaktır, zaten biliyordur.
gerçek bir ateist zaten insanların neden topluluklar içinde yer almak için çabaladığını biliyordur,

Bir ateist insanların evrimsel temayüllerini oldukça iyi okuyup zaten saygı duyacaktır, yahut tahammülle yaklaşacaktır,

Ama biZim ergen papucumun ateisti gerizekalılar olduğu için anlamazlar, hohoho namaz ne baba ya saba akşam yere yat hohoho ateistim ben yieeeeaaa diye gezerler salaklar.
Ben şahsen saygı beklemiyorum, o yüzden de din muhabbetine girmiyorum bu tür insanlarla.
saygı karşılıklı olursa bir anlam ifade eder. din ve vicdan özgürlüğü olan laik bir demokraside yaşanıyorsa, o ülkede zaten kimse kimsenin inancıyla alay etmez veya takılma kabilinden hoş bile görülür.

ama, bir yanda devlet aygıtı eliyle giderek radikalleşen bir din söylemi tüm topluma dikte edilmeye çalışılırsa ve herkes bir kalıba sokulmaya çalışılıyorsa, orada alayı kat be kat aşan kötü şeyler de olur. herkes haddini hududunu bilirse bir arada barış içinde yaşanılır.
Herkes ayni dine yada tek bir inanca sahip olacsk diye bir kaide yok cumlesini akıllara getirtmelidir. Inanmamaya inanmak bu olsa gerek.
hiç bir saygısızca ya da hakarete varan kelime kullanmamana rağmen, sadece dinlerini eleştirdiğin için sana höyyytttt inanmıyorsan bari saygı duy ateist ! diye cevap veren mümindir...