bugün

gözü kapalı inanma çelişkisinden daha tutarlı bir yol.

inanmak bilme merakının yanında hiçbir şey değildir, hatta hiçtir, çöptür.

bilmek çok şey, inanmak hiçbir şeydir.
ilişkilerin yürümesinin önündeki en büyük engellerdendir, yaratıcı ile olanı da dahil olmak üzere.
Hakli istektir.

Allah varsa hani nerede?
Aşk yaşayamazsın. Aşk bilmeden inanmaktır.
fideist değilsin yani, tebrikler efenim. din yolunda doğru ilerliyorsun demektir.
bilgiye aç ve kararlı insan söylemi. düşünen, sorgulayan insandır. var olanı yemez. araştırır.
ateizm ve onun uzantısının başlangıcı olan sözdür. insan bilmediği şeye inanır zaten. din ne kadar bilinmezlik taşırsa o kadar inananı olur. o yüzden bu tür şeyleri yazanların kitapları anlaşılmayacak dil üzerine kurulur, amaç bir şey anlatmak değildir anlaşılamamaktır.
bende sınav sorularının cevaplarını bilmek istiyorum .

öretmen gelsin benim sınav sorularımı cevaplasın .

yormasın benim zekacığımı .

ayrıca armutun pişip ağzıma düşmesini istiyorum .

bir taşla kuş sürüsü vurmak istiyorum .

önce çukura düşüp sonrada aaa burda çukur varmış demek istiyorum .

sobaya elimi sokup yandıktan sonra elimin yandığına inanmak değilde bilmek istiyorum .
Neye inansak altından balık kılçığı çıkıyor zaten. O yüzden sorgulamak, şüphe etmek ve bilmek doğanın gerçeğidir. Fakat çoğu insan bunu yapabilecek bir beyine sahip değil.
ruh halimi anlatan cümle..

ama imkanı var mı? hayır.
(bkz: bilmeden inanamazsın)
Maymunla aynı atadan gelmek değil, özgün, üstün bir ırk olmak istiyorum. Bu dünyada her türlü haksızlığı yapanın cezasını çekecek olmasına inanmak istiyorum. Bir tesadüfün sonucu değil, bir tasarımın sonucu varolduğuma inanmak istiyor, her iyi amelimin karşılığının olacağına inanmak istiyorum. namaz da kılmak istiyorum, oruç ta tutmak istiyorum. sonsuza kadar varolacağıma ve hep mutlu olacağıma inanmak istiyorum, bedenimin çürüdükten sonra yok olmayı değil.
Bu da benden olsun o zaman, carl, şimdi otur ağla. Sen inanmak değil bilmek isteyeceksin, allah ta sana gözükecek evrenin tapusunu verecek. Yok daha neler. Cehennemde yer çok ha bir eksik ha bir fazla...
güncel Önemli Başlıklar