bugün

bence babam veya annem daha hazreti.
ben sana neden kufretmiyorum saygi demi. sende ondan dolayi diyeceksin hz. diye.
doğru önermedir.

dinlerin hepsinde dayatmacılık vardır , bu da farklı örneklerinden biridir.
bey olmayan birine bey, hanım efendi olmayan birine hanım efendi deme nezaketi, adab-ı muaşeret silsilesi içinde olup görgünün bir inanç meselesi olmadığını unutan dübürvari zeka mahsulü cümle...
(bkz: En çok bana hazret diyeceksin en çok bana)
(bkz: seve seve dedirtiriz adama)
demen gerekmiyo ki sen deme zaten dersen saygıyı yitiririz saygı, saygı gösterene veriliri bilme aman .
Benim inancıma göre son peygamber olan, inandığım, saygı duyduğum Hz. Muhammed (s.a.v.)'e Hazreti demen, saygı icabı gereklidir. inanmayabilirsin, hatta sevmeyebilirsinde ama saygısızlık edemessin ! Zira sizin dininiz size benim dinim bana ammaa saygısızlık edemessin, edersen bende senin kutsalına saygı duymam, dengeyi koruyabilmek için saygı şart. Sokaktaki kedi köpeğin yaşama hakkı için eylem yapan bir zihniyetin bu konuda duyarlı olmasını beklemekde hayalperestlik olmaz sanırım.
"demek zorunda değilsin" ile karşılık verilesi cümle. kimse sana bunun için baskı yapma hakkına sahip değil. ha ama sen tutar adamın dinine, hz'ne küfredersen cümleyi o adama "montelerler". oldu mu canım? hıh, aferin. hadi sağdan sağdan yavaşça git şimdi.

not: adama sokarlar lan öteki tarafta bu cümleyi.

(bkz: adamın götünden kan alırlar kamil kan)
bir müslüman olarak belirtmeliyim ki sonuna kadar haklı bir önermedir. bizim isa ve musa peygambere de hz. dememiz ayrı bir konudur ama kim size şimdi biri çıkıp da peygamberliğini ilan etse ona hz. dedirtebilir? dedirtse bile buna ne hakkı var? inanmayan bir insan için hz. muhammed sadece gelmiş geçmiş bir insandır. bahsedildiği gibi hz. kelimesi de öyle sayın anlamına gelmez, yüce, azametli, çok saygı değer anlamları vardır. e inanmadığı bir insana da kimse bu sıfatı kullanmak zorunda değildir. hakaret içerecek bir sıfat kullanmadığı sürece hz. muhammed'e sadece muhammed demekte herhangi bir saygısızlık unsuru yoktur.
coğu insanın kendi kendisine sorduğu cümledir. inanmaz ama toplumdan ve cevresinden gelen baskıdan dolayı kendisini demek zorunda hisseder.
Zorla hazret dedirtmeye çalışan bazı müslümanlar karşısında hak verdiğim sözdür. Siz satanistlerin taptığı şeytan'a hz şeytan diyor musunuz?
Buna tepki gösterenlerin bütün tarihsel kişiliklere hazreti demesi gerekmektedir. Yoksa yaptıkları ikiyüzlülük dışında bir şey değildir.
güncel Önemli Başlıklar