bugün

başka hiç bir yönü ile dikkat çekemediği için ilahi varlığı reddetmektir. kalabalık ortamlarda şaklabanlıklar yaparak ilgi toplamaya çalışanlar bu gruba girer. psikolojik bir rahatsızlıktır. tedavi gerektirir.

özür editi : çok provakatif bir başlık açmışım, tüm yazar ve okurlardan özür dilerim. şansım olsa bu başlığı inançsız olduğunu sıkça dile getirmek şeklinde düzeltirdim.
(bkz: inançlı olduğu için inançsızlara sık sık bok atmak)
şu şekilde diyaloglar yaşanabilecek kişilerin durumudur. gerçekten inançsız olduklarını sık sık söylemeyi bir halt zanneden insanlarla gerçekleşebilir bu tarz bir diyalog.

*meraba abi naber
-iyidir ya biliyosun ben inançsızım ya o nedenle takmıyorum bişeyi
*hıhım peki. abi dünkü maçı izledin mi? o gol kaçarmıydı be. kadere bak.
-ya biliyosun inançsızım ben. kaderede inanmam. teknik açıdan incelendiğinde zaten gol olma olasılığı binde birdi. o nedenle üzülmedim 2+2'nin 4 olacağı gibi belliydi
*havalarda soğudu di mi?
-hiçbir şeye inanmıyorum. meteoroloji falan dünya dönünce rüzgarlar oluşuyor işte biliyosun durumu
*dünyanın döndüğüne inanıyosun ama...
-hiçbir şeye inanmıyorum. diyorum ya inançsızım diye. aslında dünyaya da inanmıyorum
*iyi günler. selametle
-öyle diyosunda iyiye kötüyede inanmam ben *
Pek bir manasız harakettir. bunu diyenler, sık sık ben 5 vakit namaz kılıyorum, cumaları hiç kaçırmam diyenlerle farklı görüşte gibi görünselerde aynı safta yer alan insanlardır.

Biri sevabını azaltırken, diğeri günahını çoğaltır. bakın gördünüz mü? eşitleniyorlar işte.
(bkz: iyi halt ettin)
(bkz: bir moda olarak ateizm)
inancının kuvvetliliğiyle hava atan insanın ikizidir.sonuçta ikiside uç noktalarda bulunan lakin davranış açısından birbirine benzer konulardır.ateistsen ateistsin hava atmanın manası ne?dindarsan dindarsın e bize ne?
(bkz: ateizm karı ayarla bana lan allahsız) ateizm den karizma beklemekle eş anlamlıdır yani bunu yapan bünye etrafındakilerden ''lan olum çocuğa bak lan ateist lan öff ne karizmatik'' gibi tepkiler bekler ama yanlıştır bunu tecrübeleriylede sabitler kendileri.
edit : Ateist değilim efendim onlar kendileri tecrübe edinirler.
farkına varamamaktır.
"inançlı olduğu için sürekli söylemeyi bir halt sanıp inançsızlara çamur atmak" şeklinde cevap verilmemesi gereken söylemdir.
şöyle ki "inançlı ile yobazı" karıştırmayalım.
bu başlığı açabilen, söyleyebilen, düşünebilen kişi inançlı değil, yobazdır. çünkü bunu açarak bütün inanmayanları aynı kefeye koyarak saçmalamıştır.
inançlı kişi ise kimsenin inancını yargılamaz, yadırgamaz ve sadece saygı duyar. *
tahammulsuzluk emareleri barindiran tepki.
ortamlarda ilgi çekmeyi hayat felsefesi haline getirmiş insandır.
yeri gelince söylese fikir belirtse daha az ilgi çekecek ya ne yapsın cümle arasına, başına, sonuna bir yere sıkıştırarak bütün dikkatleri üzerine çekmeyi planlayan kişidir. bu dünyada yalnız ya, daha milyonlarca inançsız yok ya. en inançsızı kendisidir. şuan var ya bütün ilgi sende laan
(bkz: buralar eskiden hep dutluktu bildin mi)
(bkz: sik sik işler yapmak)
(bkz: neye inandığını bilmemek)
sırf dikkat çekmek için yaptıkları inancındayım. zira ne allah hakkında, ne de islam dini, ibadet hakkında sadece kendilerini tatmin eden aciz bilgileri, inananları inançlarından etmeye yetmez... eğer inansaydım allah'ı inkar eden bu beynin cehaletine belki yardım etmeye çalışırdım ama, dedim ya dikkat çekmek için yapıyorlar. inanmak ya da inanmamak insanın içindedir. ben nasıl her ortamda inancımı insan önüne sürmüyorsam, inanmayan da bunu yapmasın kardeşim. ergenlik sivilceleri dönemini atlatmış ama beyni zerre gelişmemiş kişiliklerdir. ölümün sıcaklığını hissettikleri o an şu kelimeyi sarfeceklerdir. *
önerme yanlıştır. zira herkesin inandığı bir şey mutlaka vardır. dine ya da allaha inanmadığını söyleyebilir insanlar fakat inançsız değillerdir. her inanç ta allaha giden yol değildir zaten.
durup dururken hiç kimse ''ben allah'a inanmam'' demez: ancak, birisi sürekli din-resul-kitap' dan bahsedip, her fırsatta, dindar olmakla üstün insan olduğunu anlatmaya çalışırsa, ''dindarlar namuslu-dinsizler ahlaksızdır'', ''dinsiz kızlar maldır'' ,''dinsizler cehennemde yanacak ben cennete gideceğim''gibi sözlerle saçmalarsa kendisine gereken ayar verilir.
inançlı olduğunu sıkça söylemekten bir farkı yoktur. sana göre yokluğu saçmalık, ona göre varlığı saçmalıktır. gerçek saçmalık ise bu konuda kişilerin hakarete varan tespitlerle birbirlerini eleştirmesidir.
inançlı olduğunu sürekli israrla dile getirmek, (bilimsel ya da değil) her konuyu dine bağlayıp din ile çözümlemek kadar salakça bir davranıştır.

(bkz: benim dinim bana senin dinin sana)
(bkz: inançla bağnazlık arasındaki kalın çizgi)

dogmalara selam olsun!
"ateist oldum cool oldum" modundaki insan evladının yaptığı eylemdir.
bunu dile getirirken dini kavramlara hakaret edercesine saldırmak ve dalga geçmektir . böylece farklı olduğunu düşünmektir .
bu sadece inanç/inançsızlık konusunda böyle değildir. özellikle türkiye'de genel duruma aykırı tutum takınan insanlar "hehehyt ben aykırıyım" havasındadırlar.

bazı eşcinseller böyledirler mesela. bizdeki eşcinseller(gaylerden bahsediyorum) sokakta yürüyüşlerinden durumlarını belli etme çabası içerisindeler. hayır kimsenin tercihini, durumunu ya da herhangi bir şeyini özgürce yaşamasıyla sorunum yok ama bu nedir böyle yahu? kesinlikle ağır tahrik var ve eğitimsiz, gelenekçi halkımız da bu tipleri kaldıramıyor bazen toplum içerisinde. halbuki normal bir gay sıradan bir erkek gibi giyinir öyle davranır, konuşmasını değiştirmez, kadın tonlarında konuşmaz. yani anlayamazsınız cinsel tercihini. will and grace'i izlemek faydalı olabilir. oradaki will ve jack karakterleri belki bize yardımcı olur.

inançsızlık da türkiye'de genel yapıya aykırı bir durum olduğundan bu konuda ele alınabilir. birçok ateistin islam eleştirilerini ve ateizm propagandalarını görüyorum sözlükte sağda solda. keza bazı inanç sahipleri de var bu zihniyette olan. sürekli bildiğini birilerine pompalama çabası.

şöyle bir şey var mesela. deist bir arkadaşa başka bir arkadaşın da deist olduğundan bahsediyorum, şu tepkiyi alıyorum, "ooo çok iyi anlaşırız biz onla" afedersin ama nah anlaşırsın. bugün türkiye'de her müslüman her müslümanla iyi anlaşsaydı türkiye'de mahkemelere gerek kalmazdı efendim. o da aykırı ya iyi anlaşıyo hemen... halbuki iyi anlaşırız dediği tip tam bir ulusalcı. bizimki de ulusalcılardan nefret eder ve daha bunun gibi bir çok sebep...

demek istediğim, birbirimizi ötekileştirmeyi bazen de öteki olmayı seviyoruz besbelli. bunun yaşam statümüzü belirleyen, hatta artıran bir şey olduğunu zannediyoruz. yoksa neden sokaklarda "ben gayim, ateistim" diye bağıralım ki? di mi sözlük?
eğer gerçeği keşfedersen gerçeği söylemek istersin, insanlığın bir gereğidir bu. varsa yok diyene var, yoksa var diyene yok dersin. çünkü gerçeği sadece sen bilirsin.

inanc gercegi bilmek istememektir demiş bir düşünür. düşünüp de dediği belli. nasıl anlamak istersen. yokluğu da inanç olabilir varlığı da.
inancsız olduguna kendini inandırmak icin inancsız oldugunu surekli tekrarlamak zorunda hisseden insan profili.
- abi burdan bu , surdan su..
- allah allah..
- kim dedin abi ?

(bkz: ateizm sovu)
güncel Önemli Başlıklar