1. 1.
  boyle bir baslik altinda bir haber gorunumu yapan ntvmsnbc.com'a oncelikle buradan tesekkurlerimi ve siktirimi sunuyorum ..ulan guvenilir kaynak diye her sabah ise gelip takip ettigim haber sitesine bak..inanilmaz isik olayiymis bir de video koymuslar ki evlere senlik..buyurun buradan yakin : (bkz: http://www.ntvmsnbc.com/news/473902.asp)

  gerekli edit: advertorial kelimesini ingilizceden, turkceye cevirecek kadar, ingilizce bildigimi dusunuyorum. yine de; haber sitelerinin bu sekilde absurd reklam yontemlerini kullanmalari, tabi ki her sabah ulkesinden haber almak icin ntvmsnbc.com'a giren beni sinir ediyor ve edecektir de ha siktirsinler reklamini yiyeyim..
  3 -1 ... robert terk
 2. 2.
  haberin güvenilir kaynağı diye düşündüğüm ntvmsnbc'nin, inanılmaz ışık olayı adı altında, miller sponsorluğunda yaptığı aldatmaca. çok şaşırdım çok.
  ... colchicum
 3. 3.
  ntvmsnbc sitesinin saygınlığına yakışmayan, inanılmaz tırt olay.
  ... le phallus
 4. 4.
  ntv bari sen yapmasaydın lan dedirtir insana.
  döverim seni. hepinizi döverim ulen.
  ... eraserhead
 5. 5.
  ister istemez insana Amerika'da 1938 yılında Orson Welles'in "Dünyalar Savaşı" adlı radyo tiyatrosu sonucunda meydana gelen toplumsal infiali anımsatmakta olan ntvmsnbc haberi.

  --spoiler--
  ___Küçük Hatırlatma___
  --spoiler--

  "Columbia Radyosu Orson Welles ve Mercury Tiyatrosu'nun hazırladığı, H. G Wells eseri Dünyalar Savaşı'nı sunar" sözleriyle açılan oyun belki de spekülasyonun, traji-komedinin ve sansasyonel yayıncılığın belki den en nadide örneği idi taki bugüne kadar.

  Orson Welles, radyo tiyatrosu ekibiyle 1938 yılında, Cadılar Bayramı'na denk düşen gecede, tüm Amerika'yı sokaklara dökecek oyununa bu biçimde başlamıştı. Oyun, gerçek bir uzaylı istilasını konu ediniyor, romandaki marslıların dünyayı ele geçirmeye başladığına dair kurgusal olaylar, bir radyo programı esnasında gerçekleşiyormuş gibi canlandırılarak, heyecan doruğa çıkıyordu. Velhasılı, yayın boyunca aralarda "Bizimle birliktesiniz, bu bir oyun" gibi uyarılara sık sık rastlansa da, halk galeyana gelmekte gecikmemişti.

  Orson Welles o kadar iyi bir oyun çıkarmıştı ki, sadece sesiyle ve Marslılara ait olduğu iddiasıyla yayınlanan ses efektleriyle dinleyicilerini bu baskının gerçek olduğuna inandırmıştı.

  Amerika'da halkın çoğu kasaba yollarına akın etmiş, kırsal arazilere doğru kaçışmıştı. Sokaklarda çifteli amcalar uzaylı avına çıkmış, insanlar sığınak arar olmuştu. Gelgelelim bunun bir oyun olduğunu anlamaları bir gece gibi çok uzun bir zaman aldı. Bu olayın ardından oyunun yayını durduruldu, hatta yasaklandı...

  --spoiler--
  ___Küçük Hatırlatma___
  --spoiler--
  ... nuit
 6. 6.
  türkiye'de efen pilsen, mcdonalds ve coca-cola'nın sahibi olan anadolu grubu tarafından dağıtılan miller'in reklam kampanyası. alternatif gerçeklik oyunu. ama reklam haber yapılabilmesi ilginç. haberde linki verilen sitenin en altında yazıyor zaten.
  ... hibrit kibrit
 7. 7.
  çakma cloverfield senaryosu.
  ... emrefc
 8. 8.
  bir ilandır ve ntvmsnbc ilanı değildir. yani ntvmsnbc'nin güvenilir haberciliğine bir gölge düşürmeyecektir.

  resmin kenarında yazan koskoca bu bir ilandır yazısını görmeyip buna yalan haber, aldatmaca, rezillik diyenlerin son yıllarda önemi inanılmaz derecede artan interet reklamcılığı ve özellikle 1-2 yıldır önem kazanan web pr yönelimini biraz araştırmaları gerektiğini düşünüyorum.

  dünyanın dev* firmalarının son yıllarda büyük miktarda kaynaklarını sadece web pr ve bu anlamda gelişmek için yarattıkları oyunlara ayırdığını gördük. bu firmalar bu günlerde en büyük öncelikleri olarak tv'nin başından kalkıp bilgisayar&internet başına oturan insanlığa nasıl ulaşabileceklerini, hedef kitlelerini nasıl yakalayabileceklerini düşünmekteler.*
  yani henüz ne ilanı olduğunu tam anlamasamda inanılmaz ışık olayı'da ürün hakkında merak uyandırmaya çalışan yada farklı bir konumlandırma arayan bir firmanın ilanı olabilir.

  inanılmaz ışık olayı benzeri kadıköy'deki boğa çalındı ilanıda yakın zamanda yine ntvmsnbc.com ve hurriyet.com sitelerinde gözüme çarpmıştı belki bağlantılı olabilirler.

  ama siz sevgili sözlükteki habercilik ve iletişim guruları çoktan kılıcınızı çekmiş kelleyi koparmışsınız.

  edit:sözlüğe reklam olarak yansımıştır sonunda.
  ... zubizarett
 9. 9.
  (bkz: ritmi koru)
  ... zubizarett