1. 1.
  şu sözlükte olmasını istediğim iki şeyden biri. diğeri de tercihlere saygı. sözlükte; insanları inançları ve terchihleri yüzünden acımasızca yargılayıp etiketliyor bir katagoriye atıveriyorsunuz. gerçekten çok yanlış...
  4 -1 ... adrenalina
 2. 2.
  sözlükte "sivri" veya "popüler" olmak için provakatif başlıklar açanlar tarafından bilinmeyendir. bu yapanlar hem yobaz tayfa olduğu kadar da kişilere saygı duymayan "entel" tayfadır.

  (bkz: insanların inançları kendinedir)
  (bkz: sen kimsin)
  1 ... fuck yourself
 3. 3.
  inançlara saygı olmaz. inançlar eleştirilebilir olmalıdır. hatta saldırı, espri konusu olmalıdır. fakat inananlara saygıyı her şekilde savunurum. bir insan inanıyorsa o insana saldırmaya karşıyım. inanan insanlara saygı duyarım fakat kimse beni inançlara saldırmaktan alıkoyamaz.
  7 -5 ... raynor
 4. 4.
  teistlerin, inançlarına gelen eleştirilere karşı yerli yersiz kullandığı kalkandır.

  teistlere göre, bilimsel kanıtlarla, kutsal addettikleri kitaplardaki kavramların çelişkisinin ortaya konması ne kadar medenî bir dille yapılırsa yapılsın inançlarına hakarettir. onlara göre var olan çelişki kitaptan değil, bilimden kaynaklıdır. yani kitapları her halükârda doğrudur. bu yüzden, kitaplarına gelen her eleştiri karşısında "inancıma saygı" zırhını giymekten çekinmezler.

  onlar bu ve benzeri sebeplerden ötürü "inancıma saygı" sazını çaladururken; reddetmek suretiyle bilime ya da ötekileştirmek suretiyle kendilerinden olmayanlara yaptıkları saygısızlıktan hiç bahsetmezler. hatta içlerinden kimileri; köleliği, ırkçılığı, çokeşliliği, zorbalığı, kıskançlığı ve sairlerini körükleyen kitaplarından aldıkları destekle beraber, kendilerine iştirak etmeyişinize öfkelenip telafisi imkânsız zararlara yol açabilir. tarih, bu çılgınlık hâlinin örnekleriyle doludur...

  bu hâle bilerek ya da bilmeyerek zemin hazırlayanlar, süpermen'in gerçek olduğunu sananlara gösterilenden daha fazla saygı gördüklerine şükredip, çenelerini kapamalılar!
  2 -1 ... dumlu
 5. 5.
  türkiye de bulunmayan durumdur.
  2 ... hacikomunist
 6. 6.
  çoğu zaman hiçe sayılan saygıdır. tamamiyle cahillik örneğidir. sığ düşünceli aciz insanlar sadece saldırmayı ve karşıt düşünceyi yok etmeye çalışır. yapmayın. sözlük yazarlarından da bir çoğunun sahip olması gereken düşüncedir.
  1 ... lord lokhraed
 7. 6.
  her inanca saygı. her inançsızlığa saygı. birine saygı duyup diğerlerini duymazsan hiçbir zaman huzur olmaz.
  3 ... true
 8. 7.
  ateyizler de inançsız oluyor. o zaman onlara saygı yok. tak layf vere ho vere hooo.
  3 -1 ... muhammed in aparkati
 9. 8.
  Saygıdan kasıt kişinin kutsallarına genel edep ve ahlaki söylemlerin haricinde gayri ahlaki tavırlar takınmamaksa hitlerin bile düşüncesine ahlaksızca bir kelam etmem. Şereflendirme adına bir saygı ise herkesin doğru ve yanlış anlayışı farklıdır. Bu nedenle bu başlığı açarken saygı kelimesinin de içinin doldurulması gerekiyor vesselam..
  ... furkanyasin
 10. 9.
  her inancı kapsamayandır.

  lan adamın inancı başkasını öldürme üzerine neyine saygı duyacaksın?

  (bkz: islamda mürted öldürülür)
  (bkz: islamda namaz kılmayan öldürülür)
  2 -4 ... system error