1. 1.
  özellikle sıcak yaz aylarında yaptığım iştir. süperdir. zaman makinasıdır.
  pederin kökeni amelelikten gelmedir. zamanında taksim meydanı inşaatında bile çalışmış. gerci daha geriye gittiğimizde kökeni, mektep hocalığına dayanıyor da, dededen falan, neyse.
  ama neyse dememek lazım. bütün bunlar, torun ve çocuklara geçiyor. bana da geçmiş. içimde bir amelelik, bir kazmacılık, beton dökmecilik, açık havada iskelede şarkı, türkü söyleyip sıva yapmacılık yaşar gider.
  diplomalı olduk, az çok piyasaların tozunu attırdık. gene de içimdeki bu istek bitmedi. bitmesin. pederin nasihatı var. "elinden kazma kürek düşmesin" diye.
  nasıl düşsün ki tadını aldın mı bırakamıyorsun.

  sabah 8 de kalkarsın dünden de çalışmışındır. üzerine güzel bir uyku çekmişindir. kasların dinlenmiş. çalış çalış diye bağırmaktadır. güneş henüz yakmıyorken başlarsın açık mis gibi havada küreğini sallamaya. sakin sakin. hızlı çalışırsan akşamı bulamaz yorulursun. iş te çıkmaz. o yüzden sakın ha yavaş çalışan ameleye kızmayın. iş öyle çıkar. sakin ama devamlı.
  10 a doğru ter basmaya başlar. kaparsın suyu tikersin kafaya. ne güzel suymuş lan dersin. halbuki her zaman içtiğin sudur.
  sonra bi faryap daha, öğleni bulursun. yorgunluğun ilk partisi kaslarına çökmüştür. ne yiyelim diye sorarsın millete ya da onlar sana sorar.
  yiyecek şey çok. karpuz, peynir, ekmek ya da üzüm. geçersin bi gölgeye. o karpuz sana bal olur. ne tadı ne rengi önemlidir. süperdir. peynir desen anlatılmaz.
  yemek biter bi ağırlık çöker. bi sigara tüttürürsün. eğer kıyıda köşede iyi kötü bi futbol topu varsa yarım saatta maç yaparsın ekiple.
  iyice açılırsın. yemeğin ağırlığı kalmaz.
  maç ne iş o yorgunlukla lan, demeyin. yorulmazsınız. kaslar alışmıştır. rutin gelir.

  sonra 4 e kadar bi faryap daha. bu arada faryap, pederin dilince ateşli, kuvvetli çalışmaktır. nereden duyduysa artık. büyük ihtimalle fire kelimesinden devşirilmiş.
  yorgunluk biraz biraz hissedilmeye başlar. harcın, sıvan kalıp ziyan olmasın diye biraz hızlanırsın. iyi kötü, paydos zamanına denk getirirsin, bitişini.

  güneşte yavaş yavaş paydos etmektedir. biraz serinler gibi olur ortalık. terlisindir. çeketini, montunu neyse artık omuzuna atarsın. tutarsın evin yolunu. ya da evinde çalışıyorsan bahçenin yolunu. oturursun serin gölge bi yere. gözün uzaklara dalar. dert yok tasa yok.
  haydi bi sigara daha.

  gerçi önemli değil ama amatör amelelik iyidir. acaip tasarruf yaptırır adama. dedim ya önemli değil tasarruf yaptırması ama insanın hoşuna gidiyor.
  spor salonuna binlerce lira vermeden kasların gerçeci bi şekilde çalıştı.

  hapur hupur ne bulduysan yemedin. mevsimine uygun şeylerle idare ettin. şişmedin. şiştiysen de cabuk geçti.

  vakit geçireyim diye orada burada para harcamadın.

  yani amatör ameleliğin günlük getirisi en az 200 tl dir. insanı mutlu etmesi de cabası.
  2 ... pilotmont 1
 2. 2.
  sürekli mala vurursun artık.
  1 ... saplanti
 3. 3.
  Oncelikle ustteki yazarin emegine saglik. Ancak bu kadar ballandirilabilirdi.

  Baska bir varyasyonu kendi bahcende calismak. Odun kirmak, bahsettigim 15- 20 metre odun ama. Oyle sikko dizilerdeki gibi 2 parca atip birakmak degil. agac budamak, dokulen yapraklari temizlemek falan. Tum gun spor salonuna giden insanlara acirsiniz valla bak.
  2 ... ruut altmis alti