1. 1.
  ismet inönü ve kazım karabekir arasında geçen bu konuşmayı daha önce erol mütercimler'den dinlemiştim. şimdi de şevket süreyya aydemir'den okudum.

  işte burada asıl mesele özgürlüğe ve bağımsızlığa olan inançtır. kazım paşa da mustafa kemal paşa gibi inançlıdır. inanç...

  tek adam;

  --spoiler--
  Evvelâ ismet Beyle Süleymaniye’de Zeyrek’te ve ismet Beyin kardeşinin evinde konuşur. Karabekir hatıralarında bu karşılaşmayı trajik bir hava içinde anlatır:
  O sırada ismet Bey (inönü) Harbiye Nezareti Müsteşarıdır. Hem hükümet çarkı içinde, hem işgal kuvvetleri karşısında olduğu için elbette durumu yakından bilecektir. Kâzım Karabekir’e göre ismet Bey kötümserdir ve şöyle dert yanar:
  — Her şey mahvoldu. Vaktiyle gördüğüm gibi sürüklediler ve bitirdiler. Derdim ki, batıracaklar ve hayatımızla biz didişeceğiz. Benim hiç ümidim kalmadı. Ben kararımı sana söyleyeyim mi? Askerlikten istifa edelim. Köylü olalım Kâzım…
  Karabekir itiraz eder:
  — Sen ne söylüyorsun ismet? Zannediyor musun ki bizi yaşatacaklar? Ermeniler, Rumlar Şarktan Garptan Türk’ü boğacaklardır. Bırak ki benim bir tarla alacak bile param yok. Ayaklar altında zelilâne ölmektense, milletimizin bu kadar senelik yediğimiz ekmeğini namuskârane ölerek ödemek daha çok yakışmaz mı?
  Fakat ismet Beyi, şartlar çok yönlü olarak düşündürür:
  — Sen vaziyeti henüz bilmiyorsun Kâzım. Ordularımız mahvoldu. Boğazlara itilâf devletleri hâkim. Bütün cenup hudutları açık bir halde. Asıl felâket bizim içimizde Kâzım. Tasfiye yapacaklar, tasfiye! Anlıyor musun? Harpte kazandığın paşalığı alacaklar. Bir, belki de iki rütbe kaybedeceksin. Artık bize her şey düşman.
  — ismet, ben kararımı vermiş bulunuyorum. Bütün bu gemileri vaktiyle Çanakkale’den içeri sokmamıştık. Gözümde bostan korkuluğu gibi duruyorlar. Biz ölümü göze alınca hepsini gene dışarı atarız. Tek bile kalsam, tek dağbaşı bile kalsa uğraşmak. Silâhımı, üniformamı kimseye vermeyeceğim…
  Konuşma bu hava içinde devam eder. Fakat Karabekir’in direndiği noktalar şunlardır: Kendisinin ve kendilerinin istanbul’a çağrılmaları doğru olmamıştır. Bütün genç kumandanların ve tecrübeli kurmayların istanbul’da toplanmaları hatadır. Bunlar istanbul’dan uzaklaşmalıdırlar. Yapılacak ilk iş orduların başına gitmektir. Kendisini de hemen kolordusuna iade etmelidirler.
  --spoiler--
  ... huseyin c
 2. 2.
  mustafa kemal paşa'nın söyledikleri;
  inönü den kazım karabekir e çiftlik teklifi
  1 ... huseyin c
 3. 3.
  ismet bey çiftlik bank oynuyormuş. oyun davetidir o.
  ... ayran yurekli richard
 4. 4.
  inönü den kazım karabekir e çiftlik teklifi
  5 -1 ... timur cengiz hulagu