bugün

akp ile Dış borcun 46 kat artmış ama imf ye borcun yokmuş!
şimdi onlar bizdenn para dilensin.
Imfye borc nasl kalkti daha oncesnde alınan vergiyle neden kaldirilamiyordu cok mu azdi ?? Hayir yine borc alinarak kapatildi 12senede dis borc 30 -40 milyardan 120milyara cikti fabrikalar kapatıldı dis açık artti dolar patladi vs yemeyin bunlari .
baktım da şimdi 1998-2008 arasında imf'ye 25.5 milyar dolar borç ödemişiz ve borcu kapatmışız. ancak Türkiye'nin artık nerelereyse dış borcu 2014'ün 4. çeyreğinde hesaplanan verilerine göre net 243.739 milyar dolar olarak belirlenmiş.

kdk.gov.tr imf borcunun 2008'De bittiğini söylüyor ancak 2013'te borcun bittiği ile ilgili haberler yapılmış. nasıl bir iştir biri açıklayabilir mi? tekrar mı borç aldık bu süre arasında? ben siyaseti takip etmeyen biri olarak şuan merak ediyorum.

2013'te yapılan haberlere göre imf'den 45.5 milyar dolar kredi kullanmışız ve 52.7 milyar dolar olarak geri ödemişiz. 14 mayıs 2013'te de borç tamamen kapanmış.

2013'ün 1. çeyreğinde dış borcumuz net 198.500 dolarmış. 2. çeyreğinde dış borcumuz 216.352 milyar dolara çıkmış. sonra ufak düşüşler yaşanmış ancak 2014 yılının 4. çeyreğinde dış borcumuz 243.739 dolar olarak görünüyor. peki biz bu imf'ye olan borcu kapatmak için nerelere borçlandık? bugün olan borcumuzun tamamını yarın şaş kaza kapatsak uluslararası çevrelerde bu durum nasıl karşılanır?

ek: kdk.gov.tr verileri ile gerçek arasında çelişki olup olmadığını bilmiyorum.