1. 1.
  okusanız aslında oldukça tanıdık gelecek kriterlerdir. devlet bahçeli sormuş biz de yazalım.

  imf'den borç almak için en önemli kriter ülke para biriminin değerinin oldukça düşürülmesini sağlamaktır. buna aslında finansal bazda devalüasyon da diyebiliriz çünkü bu düşümü hükümet gerçekleştirir ve imf en başta bunu gözetir. çünkü adamlar salak mı senin paran en düşükte iken kendi para birimi üzerinden hesaplayarak sana kredi verecek ardından senin paranın değeri yükseliyor gibi olacak ama aslında senden yüksek meblağda kazanç elde etmiş olacak.

  bir diğer önemli kriter ise vergilerin sık sık artırılmasıdır yani hükümetin ekonomik kriz dediğimiz sürece uygun şekilde zam değil ancak vergi artışı sağlama yoluna gitmesidir.

  aynı zamanda borç alacak olan hükümet kamu giderlerini kısıtlayacak uygulamalara geçmiş olmalıdır ve paraya olan talep azalmalıdır. age of mythology oynadı iseniz bunu iyi bilirsiniz hani artık üretim yapamaz durumda iseniz ve bir yandan da kurduğunuz kentte kriz varsa ya şifreleri girerek trojan horse for sale veya atm of erebus demelisiniz ya da yapımları durdurmalı halkı yoğun çalışmaya ücretsiz olarak yönlendirmelisiniz.

  ülkenin tamamen rezervi bitmemiş olmalıdır çünkü imf bir yatırımcı gibi sana borç verecek ardından denetime katılacak ve buhranı ortadan kaldırdıktan sonra uzun bir süre mali açıdan senden alacaklı uygulayıcı olacaktır.

  imf'nin esnek ve ihtiyati kredi ile genişletilmiş fon şeklinde uygulamaları vardır. üye ülke kendi ülkesinde para değerini düşürüp vergileri arttırma yoluna gitmiş ve kamu giderlerinde de kısıtlamaya başlamış aynı zamanda diğer ülkelerle zor durumda ise ülkenin ekonomik dengesini düzeltmesi ve ekonomik büyüme sağlaması koşuluna dayalı politikalara uyumu kolaylaştıran bir seçenekle bu uygulamalardan birine başvurabilir.

  türkiye'nin imf ile ilişkisi yani ilk uzun stand-by uygulaması 1961 yılında yapılmıştır.
  1 ... rootz
 2. 2.
  Neyse ki bizden borç istiyor imf.

  Ya bakanımız dedi imf borç istiyor 5 milyar euro dedim verin gitsin.
  1 ... beyaz baretli mehmet aga