bugün

görsel
(bkz: öz doyurum)
(bkz: sakıncalı soru)
"IMAMLAR NE iŞ YAPAR?

Sabah 04.50 de saatin zili ile uyandım, 05.05?te camideyim, ışıkları açtım güneşin doğmasına bir saat var ezanı saba makamında okudum saat 05.10 oldu.

Yalnızım.

Güneşin doğuşuna 20 dk. kalıncaya kadar cemaat yavaş yavaş toplanır bu zamanı ya kur?an okuyarak yada gelenlere ilmihal bilgisi vererek değerlendirmeye çalıştık.

Ve sabah namazı kılındı. Camiden çıkıyoruz güneş doğmak üzere?

Evdeyim saat 07.00 kapı zili, hocam babamı kaybettik, ikindiye kadar akrabalar gelir ikindi namazına müteakip defnederiz. Babamı ne zaman yıkayalım?

Uyunmaz artık?

Saat 07.30 Kahvaltı yapıp Yaz Kur?an Kursu için ders hazırlığı yaptım. ( ders materyali hazırlamak mesaiye dahil değil değil mi?)

09.15 evden çıktım 09.30 ders başladı. Birleştirilmiş sınıfların bir çeşidi konumundaki üç farklı kurdan öğrencilere dini eğitim yaptırmaya çalışıyoruz. Birleştirilmiş sınıflardaki disiplin sorununu ve daha fazlasını zaman zaman yaşamaktayız. Ama en verimli hale getirmek zorundayız dolayısıyla biraz daha gayret. Enerjimiz kafa ağrısının trendinin yükselmesinin ters orantısında azalmakta?

Her öğrenciye birebir harfleri öğretmek, oldukça yorucu bir çalışma olmakta ama görevimiz bu?

Devlet bilmezse Allah bilir.

Okuma-yazma öğreten sınıf öğretmenlerinin yıpranmışlığının sebebi birebir her öğrenci ile uğraşması yatmaktadır. Bunu bir nevi bizde yaşıyoruz.

1. ders bitti, 2. ders ezber oldukça yorucu bir ders yine her öğrenci ile birebir uğraşı gerektiren bir çalışma yapılması lazım başarı için. Bir de Bloom?un tam öğrenme modelini uygulamaya kalkarsak bu derse 45 dakika yetmemekte.

3. ders biraz daha dinlenmeye açık ama dikkatler daha dağınık, önce dikkat çekme ile başlayıp dersi en verimli şekilde işleme prensibi ile azami istifade amacıyla gereken eforu sarfetmeye devam?

12.30 ?da 3. ders bitti. Namaz vaktine daha vakit var. Biraz dinleneyim derken cemaatten sorusu olanların sorusunu dinleyip cevap yetiştirmek durumunda kalabiliyoruz, yorulduk deyip akresif davranma, tersleme konumumuz yok. Allah?ın dinini anlatmak, insanları aydınlatmak devletten önce Allah?a karşı sorumluluğumuz.

13.14 ?de ezan okudum. Yaklaşık 13. 40?a kadar namazımızı eda ettik. Cemaatin camiden çıkışı ile camiyi kapatma görevinide yerine getirmenin mutluluğu içinde eve vardım.

14.00 öğle yemeği?

Kapı zili?

-Cenaze evine gidiyoruz hocam hadi beraber gidelim.?

Cenaze evindeyiz, insanları teselli etme görevimiz var. Kur?an okuyalım. Cenazeyi yıkadık. Kefenledik?

ikindi vakti yaklaşmış, cemaat camiye toplanmaya başlamış, ezan vaktine kadar va?z-ü nasihat etmek gerekir. insanlar toplanmışken aydınlatma görevimiz devam etmekte?

17.00 ikindi namazı kılındı .

Mezara geliş, cenaze namazını kıldırdık.

Defin işlemleri başladı, Kur?an okumaya devam?

Dua ile bitirdik saat 18.00

[Not: ?Yaz Kur?an Kursu?nun olduğu zamanlarda defin işlemi öğle namazından önce yapılması gerekirse öğrencileri bırakıp gitmek mi yoksa başka bir alternatif mi?? buna Diyanet işleri Başkanlığı'nın bir çözüm bulması gerkiyor.]

Eve geliş, tam çocuğumuzu sevelim derken kapı zili?

?- Hocam babam sizi çağırıyor??

Çağrılma sebebi yeni doğan bir bebeğe isim konulacak. Sağa ezan sola kaametten önce anne baba ve aile efradına dini aydınlatma yapılmalı.

Eve dönüş 19.00 Akşam yemeği,

20.20 akşam namazı

Ailemize ayırabileceğimiz bir zaman şukur?

22.00 yatsı ezanı ve namaz

23.00 evdeyim, yorgunum. Sabah namaza uyanmam lazım erken yatmalıyım yataktayım 23.30 kapı zili hocam kusura bakmayın rahatsız ediyoruz. Benim amca oğlu istanbul?da evlendi ve yeni geldiler, dini nikah kıydıracaklar. Mesele anlaşılır, tekrar giyinip dini nikah kıyma görevini ifa ettik.

Saat 00.45 olmuş?

Durum hergün böyle olmuyor ama aşağı yukarı bu görevde bulunanlar benzer durumları sık sık yaşamaktadır.

Cenaze, mevlüd, dini nikah?

[Sahi başka görevde olanlar mesai dışı hizmetleri dolayısıyla devletten ücret istiyorlar mı?]

Siz bu yaz tatilini nerede geçirdiniz?

Ben Yaz kur?an kursu dolayısıyla köydeydim.

Ramazan dolayısıyla köydeydim.

Eş, dost, akraba ziyareti yapmak düğün sünnet vb. gitmek kolay olmamakta.

Yoksa görev aksar.

Gidersende hemen kalkmalısın çünkü vakit yaklaşmakta?

imamlar ne iş yapıyor ki!? diyenler?

imamlık bu kadar kolay ise neden bu kurumdaki din görevlisi konumundakiler başka kurumlara geçmek istiyorlar?

imamlık bu kadar kolay ise neden mesleki rehberlikte tercih edilmeyen bir meslektir?

imamların çalıştıkları süre şu kadar AZ diyenler. NEDEN ÇOCUKLARINIZI bu göreve yönlendirmiyorsunuz? Nasıl olsa az çalışıp yorulmuyorlar."

Alıntı.
senin arkadaşın öyleyse hepsi öyledir, aynen.
bir mevlit olsa da gitsek hesaplarındalar.

- yüksük çorbası.
- dövme pilavı.
- yaprak sarması özlediler.