bugün

Gülemeyebilirler.
Lakabı imam olur.
Akranlarından uzak yaşamaya zorlanır genç yaşta yük biner ön yargılarla mücadele etmeyi öğrenir veya öğrenemez yıpranırsın. Bi taraf olan bertaraf olurmuş.
Benim de var idi..

Üni de kızlara cin duası adına para çarpardık.. Sene 1996 civarı..

Bir keresinde bütün altınlarını almıştı kızın..
Lakabı imam olur.
bir imam olmak degildir.

bizim okulda iki tane vardi, ikisi de ayyasti.
hayat böyledir .
bazen alimden zalim
bazen zalimden alim doğar .
bunların çoğu babasının zıddına gider. daha babasının yolundan giden bir imam çocuğu görmedim.
Çağdaş ve modern insanlarla takılıp daha değişik ortamlara girdiğin zaman yadırganırsın üstelik her iki taraftan da birisi yazık sana imam çocuğusun sen der diğeri de ön yargılıdır "ıyyy yobaz bu" der. Ama daha kötüsü de var örneğin imam hatip mezunu olup ortam insanı olma çabası gösteren bireyler...
lisede bir hocam vardı babası imamdı. abimin imam nikahını kıyan adamın oğlu bizim lisede coğrafya öğretmenliği yapıyormuş. neyse babam verdi öğretmenin adını soyadını. adam son sene şansa benim coğrafya hocam oldu. bire bir kaldığımızda adama babasının imam olup olmadığını sordum. adam hayır dedi. dedim heralde bi karışıklık oldu ne var ki eve geldim babam o imamın kartını falan her şeyini buldu zaten imam babama söylemiş okulda hoca diye soyadları da aynı. anladığım kadarıyla toplum baskısından çekinip imam çocuğu olduğunu söylemekten çekinmiş bana, duyulmasın istemiş sanırım. bana saçma geldi baban ters bir iş yapmıyorsa söyleyeceksin arkadaş açık açık ne yaptığını.
babasının mesleğinden ötürü omuzlara biraz daha yük binen çocuk.

misal benim sınıfımdaki kız kapalıydı üniversitede 3 yıl yazın staja geldi antalyaya ve açıldı ama ciddi anlamda o sahillerde gitar eşliğiyle içti. bu yüzden yadırgandı.
babası imam olan birey.
Kız arkadaş yapmak çok zor olur.
Yaparsın yapmasına ama yine hep aynı insanlar olur etrafında işte türbanlı insanlar falan...
utanmıyomusun lan yaptığından bir de baban imam olacak... dedirten bir durum...
konu dinle alakalı olunca direk ön yargılar devreye girer. "duydun mu babası babası imammış ama yaptığı hareketlere bak" sen ben çok düz günüz ya.
imam hatip lisesine gitmeyi gerektirir.
babanın imam olmasını gerektirir.
Gurur duyduğum durum. Sabah, öğlen, ikindi, akşam, yatsı namazını baban kıldırıyor gurur duyulur tabi. ayrıca dini konularda direk babama sorup cevap alabiliyorum.
imam olmanın karekökü, imam babası olmanın küpköküdür.
bazen de esrar içmek olan durumdur.
isminiz bir sahabe ismi olur.

Ama çocuğunun ismini michael koyan çılgın imamlar da yok değil hani. *
baban ne yapıyor sorusuna imam demek yerine din görevlisi demeyi tercih ettiğim olaydır. gerçi çoğu durumda nasıl yani din görevlisi ? sorusuna maruz kalabiliyosunuz ama neyse.

ayrıca sol ağırlıklı okullarda (bkz: odtü) babanızın mesleğini gizli tutabiliyorsunuz. çünkü çoğu ortam içkili olduğundan sizi çağırmaya yeltenmezler.

edit: odtüde dünya güzeli imam kızı buldum inanır mısınız.. şimdi on numara geçinip gidiyoruz, kader işte*