bugün

bu insanlara sadece gülüyorum kendilerine grup kurup isim verenleride var bunların ve bu arkadaşlar kendileri dışında kalanlara da müslüman gözüyle bakmazlar.
imam para almadığı için camiye gitmez bu arkadaşlar. hadi o zaman git sen imamlık yap başka işte çalışmadan denildiğinde ise sert tepkilere maruz kalabilirsiniz.
ulan imama allah gökten her gün sofra mı indiriyo diye sormazlar mı adama yada fatularını allah mı ödüyo bu insanların. biraz akl-ı selim ile hareket edin para alıyormuş böyle bahanelerin ardına saklamayın inancı zayıf halinizi...

bunlara birde isim vermek gerekirse iki isimleri var sanırım bu hamasi müslüman görüntülü grubun;

(bkz: cumasızlar)
(bkz: dar-ül harp çılar)
geline oyna demişler yerim dar demiş yerini genişletmişler yenim dar demiş misali namaz kılmamak için bahane arayan insandır.

(bkz: namaz dan kaytarmak için alternatif bahaneler)
imam neden para alıyor cümlesini akıllara getirerek sorgulatan insandır.
para isteyecekler diye veli toplantısına gitmeyen insanla aynı kafa yapısına sahip şahıstır.
günümüz şartlarında işsizliğin had safhada olduğu bir zamanda imamın aldığı maaşın göze batması gibi geliyor bana...
iftar masraflı oluyor gelen giden de belli olmuyor, diye oruç tutmayan adamdır. öğlenleri okulda tabldot yemeyi tercih eder. *
bi de bunun halife olmadigi icin cuma namazi farz degildir diyeni de vardir.
allah aşkına o imama para vermesen adam ne diye gelsin de 5 vakit namaz kıldırsın? gider parayla çalışacağı başka 1 iş bulur. he "parayla namaz mı kıldırılırmış" diyenleri de gördüm. neden olmasın ki yav? doktorlar da bedava ameliyat yapsın o zaman, temizlik görevlileri de öyle eğlence olsun diye çöp toplasın. para istiyor diye berbere de gitme, ekmek de alma, okul da okuma tam olsun.
cemaatle namaz kılmanın, evde tek başına kılmaktan daha sevap olduğunu bilmeyen insandır.
bir de kalbine fesatlık girmiş insandır. ibadetinden başkası para kazanıyor diye vazgeçmek hatta onu geçtim kurup kurup böyle bir şey düşünüyor olmak, allah akıl fikir verip ıslah etsindir.
şu ülkede bir askeriye birde ilahiyata ayrılan ödenek dünyanın parası. 1 ay maaş almasalar imamlar dış borç kapanır. heryer cami her yer maaşlı imam, müezzin. milyonlarca. gerek var mı var ama işin bu boyutu da var a sözlük.
birincisi cemaat konusu sadece cuma'ya has bir konu değildir her namazda olması iyi olan birşeydir zira tek başına kılınan namaz'a göre 27 kat daha fazla sevabı vardır.
ikincisi de cuma namazı için asgari üç değil imam hariç üç kişi olmalıdır ve hatta bu mezheplere göre de değişiyor örneğin şafi mezhebinde en az 40 kişi olması gerekiyor cuma kılınması için.
Imama kendi isyerinde is versin kendi de camide para almadan imamlik yapsin kisisidir. boylece kendisi gibi dusunenlere de faydasi olur.
imamın imamlık yaptığı için değil, caminin bekçilik görevini yaptığı için para aldığını bilmeyen insan söylemi.