bugün

kilise nikahi standartdir. her papaz ayni seyi soyler.

imam nikahi ise imamin insiyatifine kalmistir. ben 4-5 tane imam nikahinda bulundum, bir tanesi acaip medeni biriydi, cok kibar, genc, bilgili bir kardesimizdi. digerleri siyasi propaganda yapti.

fark budur efenim.
kilise nikahı ikinci, üçüncü evlilikleri yapmak için kullanılmaz. imam nikahı diye kandırılan kadınlar malum...
ikisi de opsiyoneldir. şahsen kilise nikahını tercih ederim. mimarileri güzel oluyor. o arada inceleme fırsatı bulunabilir.
ikisi de saçmadır. uygulanması bakımı ile imam nikahı çok daha saçmadır. * neymiş efendim birlikteliği allaha ve etraftakilere kanıtlamakmış.madem yukarıdaki herşeyi görüyor ben neden bu güzel şeyi dangalak bi imam bozuntusunu araya sokarak kirleteyim bozayım ki. inanmayın böyle şeylere...

edit : ulan kızları kandırmak için kullanılan birşeyi hala nasıl savunuyorsunuz anlamıyorum. inanmayın kızlar bunlara. imammış sieeeee!!!
her iki taraf da musluman olmadan hicbir sekilde imam nikahı kıyılmaz. ama kilise nikahında taraflardan birinin hristiyan olmaması durumunda nikahı kıyıp kıymamak rahibin insiyatifindedir. mesela isvec kiliselerinde nikah kıymak icin sadece eslerden birinin kiliseye baglı olması yeterlidir. italya'da kiliselerdeki rahipler ise cocugun dini konusunda garanti aldıktan sonra yani hristiyan olmayan esin cocugun dininin hristiyan olacagını kabul etmesiyle nikahı kıyarlar.
imam din adamıdır,kilise ise ibadet yeri.
o zaman başlığın cami nikahı-kilise nikahı ya da
imam nikahı-papaz nikahı olması gerekir dediğim başlık.***
(bkz: imam nikahinin ardindan hocanin gelini opebilirsin demesi)
*
birbirinden farkı olmayan dini nikah sekilleri
farkları vardır..

kilise nikahında şahit gerekmez imam nikahında iki tane şarttır..
kilise nikahından sonra öpüşülünebilir imam nikahından sonra olmaz öyle şeyler..