bugün

an itibariyle başlatıyorum. hepsini devlet kadrosundan çıkaracaksın.

her cemaat kendi imamının maaşını ödeyecek.

amacım kötü değil. bu sayede imamlara yüklenilmeyecek.

hem bundan neden korkuluyor ki ? milletimizin camileri dolduramayacağı düşüncesi mi hakim?

imamlar cemaatten maaşını aldığında; içkicisinin, kumarcısının vb. günahkar insanlardan kesilen vergilerle aldıkları şu an ki haram maaştan daha huzurlu olacaklardır.

edit: ***bu soytarıya bu söz hakkını veren benim vergim. it gibi saygı duyacak bu ülkenin kurucu değerlerine. mesela ben bu soytarının maaşını neden vermek zorundayım ? kendisini dinlemek isteyen hainler varsa versin yemini suyunu bu soytarının ve dinlesinler.

ilgili soytarı: https://streamable.com/tgnuf
bir de şey kampanyası başlatalım ya. bm daimi üye sayısı arttırılsın, ingiltere tekrar ab'ye girsin, abd ortadoğudan çıksın.

amk burası uludağ sözlük, 10 kişi ya varız ya yokuz. neyin kampanyası bu acaba? sesini duyuracak yer mi kalmadı?
en iyisi din yasaklansın, temiz.
+1 katılıyorum.
imamlar neden devlet memuru düşündünüz mü hiç. Neden en ücra köyde bile imam kadrosu var.

(bkz: devletin ideolojik aygıtları)
cami kapısına turnike konsun, akbil'le ödeme yapılsın kampanyası ile beraber yürütülmesi gereken kampanya.
cami cemaatinin kısa bir süre sonra "ulan imama gerek yokmuş, biz kendi kendimize de namaz kılabiliriz aslında" diyerekten aydınlanmasına neden olabilecek kampanyadır.
Desteklediğim ve doğru bulduğum kampanya...

Benim vergimle cami de yapılmasın, imam maaşı da ödenmesin.
islam da din adamlığı kavramı yoktur.
Din adamlığı meslek değildir.
Din ücret alınan maaş alınan emeklilik olan bir iş uğraş geçim aracı değildir.
Din yolunda yapılan her işin mükâfatı Allah katında olup bu hizmetin ödülünü Allah verir.

Eğer Allah'a, yolladığı peygambere ve tebliğ edilen dinin kitabı Kur'an denen kutsal öğüde inanıyorsanız ve dinim islâm diyorsanız din budur.

Yok, din işleri nalbantlık marangozluk duvar ustalığı gibi meslektir. Paramı alırım işimi yaparım diyen ve kendini müslüman olarak tarif eden kişi de kendi dinini islam olarak tanıtabilir.
Olabilir...

Bu Müslüman'ın dini Eminönü'n de tezgah da 1000 liraya satılan iPhone xs Max gibidir ama Allah'ın dini olan islâm ise zorlu center da Apple Store da 10.000 liraya satılan iPhone xs Max gibidir.

Kimin neye inandığı veya kimin arkasına durup namaz kıldığı zerre kadar umurumda değil ki; bu durum Allah'ın sorunu, onun işine karışmam.
Allah'a onun yolladığı elçiler ve kitaplarına, son peygamber Hz. Muhammed ve Kur'an-ı kerim'e iman etmiş biri olarak; benim sorunum benden kesilen vergilerin bu din adamı denen insanlara gitmesi.

Tamam, ille de bir maaş bağlanacak ve benim param birilerinin cebine maaş olarak girecekse papaz haham ve başka inanç mezhep sahibi olan insanların da cebine girsin, onlara da devlet maaş bağlasın.
Onlara da kıyak çeksin.
imam dediğiniz adam düz memur lan. Öyle ekstradan peygamberlik vasıfları Yok. izin günüm deyip camiyi kilitleyen var.
Ekrem imamoğlu'na bile bazen haksız yere yüklenilip hata kusur suç günah ve kabahat arandığı bir ülkede bu bizim milletin bazı insanlarının imamlarla ne alıp veremediği var bilinmez. imamlar olmasa mabadına pamuğu kim tıkayacak acaba? Cenaze namazında musallaya gelir yalvarırsın ama sonra "hocam nolur kıldırıver şu namazı be allah rızası için" diye hiç utanıp sıkılmadan. Sanki kendi bedava çalışıyor. Adam orada amme hizmeti yapıyor. Kaç tane adam çıktı ortaya "hocam bırak ben kıldırırım para almam" diyen gönüllü cengaver? istisnalar hariç sıfır. Varsın yoksun imamlara sataşsınlar. Sanki kendisi peygamber vekili allâmeyi cihan. Kimse imamete mecbur değil. Yok öyle bir fetva. Tabiki maaşla yapacak başka nasıl geçinsin?
sacma öneri gibi gelirdi ama objektif bakınca hakvermedim değil.
imam sonuçta bir görev yapıyor ve hakettiği maaşı alıyor
iyi de bu ülkede müslüman olmayanı var, ibadet etmeyeni var. neden onun vergisinden ödensin ki?

şu da var. büyük ihtimalle kimse vermez.
tüm dünyada yapılan ve bizde de acilen yapılması gerekendir. bu ülkenin 3 te 2 si camiye gitmiyor ama neden din adamlarının maaşı vergilerden karşılanıyor. neden hiç gitmediğim ve gitmeyeceğim bir camideki imamın ve diğer çalışanların maaşını karşılamak zorunda kalıyorum.
çok mantıklı, ama zaten giden çok yok bu sefer kimse gitmez.
Camiye giden cemaat kalmayacağı için yanlış bir önermedir. Doğru önerme imam para almasın camide kalsın namaz kıldırma zamanları dışında çalışsın olmalıdır. Günde toplam 1 saat çalışıp bunca maaş alınan başka meslek grubu yoktur.
Öğretmenleri de öğrenciler yada velileri ödesin?

Oha lan Super fikir çıktı ha. Resmen reform. Böylece görmüş oluruz okul eğitim sevdalısı gençleri.
Bazı kişiler teşbihte hata yapmışlar.

Yani sağlık, güvenlik, eğitim vb. Sektörler her birey için bir gün lazım olacak konulardır. En kötü bir insan okuma yazma öğrenmeli. Hiç olmazsa hastaneye mecbur kalırsın. Bir gün güvenliğe ihtiyacın olabilir. Ancak camiye gitmek hiçbir zaman zorunluluk olamaz. insan isterse gider.
Putların parasını da putperestler verir artık dediğim önerme.
Olur tabi canım. Hakimin maaşını davaya gelen taraflar ödesin, (dava açmayanların ne suçu var?) Stadyumların parasını da futbol fanatikleri ödesin? Futbolla ilgilenmeyenlerin ne suçu var?
Yahu böyle saçmalık var mı? Milletin kafayı taktığı şeye bak.
Hali hazırda Caferi camilerinde cemaat ödemektedir. Bunun yanında cami giderleri de cem tarafından karşılanmaktadır. Üstelik bizim mollalar diyanete bağlı mollalardan daha iyi para kazanıyorlar.
rabbim günah yazmasın sabah sabah ama camilere vakit namazlarına giden sayısı zaten maximum 20-30 iken o sayı 1-2 lere kadar iner. imamların aldığı paraya çok takılmıyorum neticede bu insanlarında aileleri var devam ettirmek zorunda oldukları bir hayatları var.

bu camilere/kiliselere bağış konusunu en çok eleştirenlerden birisiyimdir. çünkü günahları boynuna toplanan paraların az veya çok herhangi bir makbuzu veya muhasebesi tutulmuyor. 10 senedir çalıştığım şirketin "8 adım" yan tarafında büyük bir cami var. hocasından müezzinine görevlisinden çaycısına cami etrafındaki esnafına cemaate kadar herkes ile ahbabız. patron sağ olsun caminin bir ihtiyacı olduğu zaman hoca bizden rica edince yardımcı olmamıza mani olmuyor. işinize bakın falan demiyor. neyin ne olduğunu görüyoruz biliyoruz yani. şimdi maaşı o toplanan yardımlardan verelim dersen zaten 2-3-5 er lira atılıp ancak ufak bir tadilata yetecek kadar para çıkan kutudan bundan sonra ne çıkar allah bilir. karışık mevzular bunlar. bence diyanetin bütçesi zimmetli olarak camilere eşit olarak dağıtılsın. yani kontrollü olarak, muhasebesi tutularak ibadethanelere ihtiyaçları doğrultusunda pay edilsin ve harcamalar incelensin. diyanetin yaptığı bir iş yok zaten. ancak lahmacun yemeyin günah, yılbaşı kutlamayın haram diyorlar ve son 7-8 senedir bol bol siyaset yapıyorlar. başka bir icraatları yok sırf masraf. milyarlarca lira ödenek ve nasıl oluyorsa yetmediğinden yıl içerisinde + ödenekleri var.

kısacası din bir "iş sektörü" olmaktan çıkartılsın artık. din ticaret aracı olarak kullanılamayınca ve siyasette oy toplama aracı olarak kullanılamayınca göreceksiniz ki herkes rahat edecek. inanan da inanmayan da.. bu şekilde olursa bu kavgalar gürültüler biter herkes ibadeti sadece kendi inancı gereği ve hesap günü için yatırım olarak yapar. kimsede kalkıp dini kullanıyorsunuz diyemez. herkes işine bakar yani.
Sadece imamın, müezzinin, diğer personelin değil, elektrik, su, temizlik de dahil tüm giderleri camileri kullananlar ödemeli.
Namazı kim kılıyorsa kendi için kılar. Bir başkası için değil. Sen cennete gideceksin diye parasını ben cebimden ödemek zorunda mıyım.
tayyip'in masraflarını akp'ye oy verenler ödesin şeklinde bir tık öteye atmak istediğim kampanya.
örtülü işşizlik, örtüsüz işşizliğe dönüşür.
Her konuda bilgelik taslayan, insanlık ve vicdan havariliğini yapan, güvercin postuna bürünen ÇAKALLAR sürüsü mantıklı sefiller. Hortlamaktan hiç bikmadinizmi