1. 1708.
  ilginçtir, tevrat'ın babil kulesi ile ilgili bölümünde;

  "Başlangıçta dünyadaki bütün insanlar aynı dili konuşur, aynı sözleri kullanırlardı. Doğuya göçerlerken Şinar bölgesinde bir ova bulup oraya yerleştiler. Birbirlerine, "Gelin, tuğla yapıp iyice pişirelim" dediler. Taş yerine tuğla, harç yerine zift kullandılar. Sonra, "Kendimize bir kent kuralım" dediler, "Göklere erişecek bir kule dikip ün salalım. Böylece yeryüzüne dağılmayız. RAB insanların yaptığı kentle kuleyi görmek için aşağıya indi. "Tek bir halk olup aynı dili konuşarak bunu yapmaya başladıklarına göre, düşündüklerini gerçekleştirecek, hiçbir engel tanımayacaklar" dedi. "Gelin, aşağı inip dillerini karıştıralım ki, birbirlerini anlamasınlar." Böylece RAB onları yeryüzüne dağıtarak kentin yapımını durdurdu." der.

  ve babil kulesi de bitmemiş bir piramit'i andırır:
  https://image.ibb.co/dHi8...y_timeline_photo_03_2.jpg

  tıpkı doların üzerindeki ve artık her yere yayılmış olan bitmemiş piramit simgesi gibi:
  http://indeksonline.net/w...ads/2018/05/ilu-minat.jpg

  bu inanca sahip olan kimselerin, kabala gibi çeşitli uygulamalar ile, tıpkı her şeyi gören göz simgesinde betimlendiği gibi, tanrının gücüne erişebileceklerini sanmaları gibi bir inanca sahip olduklarını seziyorum. antrparantez, vaat edilmiş topraklar diye bilinen sınırların içinde, asırlar öncesinde, keldani hanedanlığının hüküm sürdüğü yeni babil imparatorluğu bulunmaktaydı. (#38966010)

  bunu kanıtlar nitelikteki bir gerçek de şu: Eski ahit'in arami dilindeki tefsirinde*;

  “He—God—has no right to choose the upper world for Himself, and to leave the lower world to us; therefore we will build us a tower, with an idol on the top holding a sword, so that it may appear as if it intended to war with God.”

  ”Tanrının gökyüzünü kendisine ayırmaya ve yeryüzünü bize bırakmaya hakkı yok; bu yüzden kendimize, üzerinde kılıç tutan bir put olan bir kule inşa edeceğiz, böylece tanrı ile savaşmayı amaçlamış gibi görünebilir.” der.
  http://www.jewishencyclop...icles/2279-babel-tower-of
  1 ... cybernoetics
 2. 1709.
  Bir gün Işığı görmek için göze ihtiyaç duymayacaksınız çünkü fazlasıyla aydınlanmış olacaksınız.

  Güneşi söndüremez fakat uğraşır karıncalar..
  ... tasavvuff history x