bugün

antalya; şehri geliştirdiğini idda eden fakat aslında tecavüz eden, her yer kazıldığı için sokakta babunluk yapmanızı sağlayan sayın başkanımız mustafa akaydın ünlüdür.
Ülkemizde bulunan illerin, her birinin meşhur bir yemeği, eşyası olması durumu ve bunların en çok bilinenleridir.

Tokat;
Kızı, çemeni, kebabı, üzüm pekmezi, oyun havaları, üzüm yaprağı, salçası, el baskısı, sofra bezi.

izmir;
Kızı, ayazı, bok kokusu, chplisi, kordonu.

Balıkesir;

Kızı, kumarbazı, kolonyası, kınası. Bu ilimizde 4k kuralı vardır.
güzel şehrim sakarya ;
sapanca ve poyrazlar gölleri, akyazı kuzuluk kaplıcaları, sakarya nehri, patates ve soğan üretimi,ıslama köftesi,kabağı vee çark caddesii...
Isparta gülüyle halısıyla meşhur. bir de öhö öhö kızlarıyla meşhur. aslında değil ama meşhur olsun be nolacak. biz de kendimizi bir günlükte olsa nimetten sayalım.

ayrıca helva-kabune adlı yemeğiyle de meşhurdur. Gidince deneyin mutlaka.

Süleyman Demireli ve sürekli üzerine kuşların sıçtığı Süleyman Demirel heykelini de eklemeden geçemeyeceğim.
illerin her birine ait meşhur olan özelliklerdir.

görünen o ki, söz konusu kız olunca iller teferruattır.
güzide, şirin şehrimiz Çorum' un en belirgin özelliği hollywood filmlerinin üzerine küfürlü montajlar yapmalarıdır.örneğin; truva, shrek vs.
tokat

çemen
yaprak
yazma
zile üzüm pekmezi
vs.vs.
künefe antakyasıyla meşhur. ya da buna benzer bişey..
bursanın ufak tefek taşları
sivas; bal, kangal köpeği, madımak, etli ekmek,
sözlük okurlarının bilgilendirmek adına, şehr-i giresun;

-topal osman ağası,
-fındığı,
-kardenizin tek adası aretiası,
-yaylaları,
-bitmek tükenmek bilmeyen yokuşları
ile meşhurdur.
konya. müslümanıyla meşhur.*

zorunlu büdüt: konya sarhoşuyla meşhurmuş la ya. mesajlar geldi efendim. şaşırmadım değil. ayıpayıp. daha bi de meşhur bir genelevi varmış. *

denizli: kızı, tozu, horozuyla meşhurdur.
güzel yurdumuz vatanımız türkiyemizin bir birinden eşsin birbirinden güzel özelliklere sahip olan 81 ilimizdeki meşhur olan biricik özellikleridir efendim.onlar illerimizdir.canlarımızdır ciğerlerimizdir.özelliklleri zenginliğimizdir.oy bizim iller bizim iller...
güzeller güzeli illerimizden biri olan ıspartanın da gülü meşhurdur.
yozgat- ezberci eğitim sistemiyle

(bkz: dersini almış da ediyor ezber)
sakarya:
Bal kabağı, kestane şekeri, ıslama köftesi, çark caddesi, patatesi, sapancası, poyrazlar gölü, maden deresi, mükemmel yaylaları ( özellikle soğucak ve çiğdem ), acarlar longozu, 72,5 milleti.
muğla-e pek söze gerek yok.
karadeniz ereğli

-osmanlı çileği
-sevgi barış dostluk festivali
-erdemir.
amasya-elma, bamya, keşkek, kral kaya mezarları, sim sim (halk oyunu), toyga çorbası, haşhaşlı-cevizli çörek, yeşil ırmak, borabay gölü.
mersin

tantuni,cezerye kerebiç,humus,limon.

ha bir de antalya ve izmirden daha fazla tarihi eser.
antalya

köfte piyaz,
plajları
ve
uuu beybi..
doğma büyüme balıkesirli biri olarak balıkesir hakkında bir şeyler karalamak isterken 4k kuralının bizim ilimiz için geçerli olduğunu öğrendim. tek tek incelemek isterim.

kızı: gittiğim birçok yerdeki kız potansiyeli balıkesir'dekinden kat be kat iyidir. balıkesir gibi muhafazakar kesimin çoğunlukta olduğu bir ilde, daha az tutucu bir ildekine göre daha açık saçık ve daha güzel kızlar beklemek biraz saçmadır zaten. 10 yıl boyunca milyon kere yürümüşlüğüm var her sokağında ve her caddesinde ama ankara'da güvenpark'ta yarım saat oturduğumda gördüğüm kız potansiyelinin yanına yaklaşamamıştır balıkesir.

kolonyası: kolonyası cidden meşhurdur. birsürü kolonya markası vardır. ve balıkesir'de yıllarını geçiren her bireyin kazanacağı bir alışkanlık olarak hakiki balıkesir kolonyası ile başka yerin kolonyasını az çok da olsa ayırt edebilmekteyim. büyük farklar bulunduğunu söylemeliyim. balıkesir'e gelen kolonya falan götürsün giderken.

kınası: kınası hakkında da duyduklarım tamamen sıfırdır. balıkesir'in kınası meşhur gibi bir bilgi, böyle bilgileri hiç unutmayan beynimde yer etmemiş maalesef. o kadar ki annem saçlarını kınayla boyadıktan sonra 3 gün banyoya giremem kına kokusundan, bir balıkesirli olarak kınayı sevmiyorum. keh keh.

kumarbazı: kumarbazı meşhur değildir, kumarı da meşhur değildir. en iyi kumarbaz veya en harika kumar balıkesir'de oynanmıyordur herhalde, istanbul varken. ama nüfusa baktığımızda muazzam bir kahvehane kültürü var, o kadar çok kumarhane ne gördüm ne de duydum balıkesir için.

ekleme: höşmerim yemeden gitmeyin, ayıp.
kayseri;

şelaleleri, mantısı, (etli, cevizli ve tahinli)pidesi, pastırması.
kırşehir

neşet ertaş.
şehitler diyarı çanakkale ;

peynir helvası.

ilçesi ezine ;

dünyaca ünlü ezine peyniri.

ezine'ye bağlı geyikli ;

zeytini.

ilçesi bozcaada ;

şaraplarıyla meşhurdur.
konya
etliekmek