bugün

hiçbir veli tarafından anlam verilemeyen ve dördüncü sınıftan sonra normal el yazısına dönülmesinden sonra,hayatta hiçbir zaman lazım olmayacak ve çocuklarımızın yazısının bozulmasına vesile olan bir uygulama.
bir an evvel kaldırılması için çalışmalar başlatılması gereken saçma bir uygulamadır.
derhal kalkması gereken uygulamadir .bu amina kodunun yazisi yüzünden doktor yazısı gibi oldu lan yazilarimiz .hiçbir sikime yaramaz hakaten.
gereksiz ve rezil bir ülkem uygulamasıdır.

geçenlerde 8 yaşındaki yeğenimin ev ödevine yardım edeyim dedim, kamuran yaz diyorum arapça-türkçe-çekçe-çince arası bir şey yazıyor. sonradan öğrendim ki el yazısıymış.

rezillik resmen!
bir de işin şöyle bir tarafı var ki evlere şenlik.

bu çocuklara ingilizce dersinde düz yazı yazmaları söyleniyor. yani çocuk iki şekilde de yazmayı bilmek ve unutmamak durumunda.

gerçi okuma-yazma alıştırmalarında ''onat imam ol!'' gibi bir cümlenin öğretildiği okullardan ne bekliyoruz ki?
Bütün psikolojik,sosyolojik kısımları yalandan olan, eli arapçaya alıştıran yine çirkin bir dayatmadir. Bizim zamanımızda dersi vardı bunun,tüm derslerde el yazısı kullanılmıyordu ki altına iseyen çocukları birinci sınıfa alıp ilkokullari bok goturmesini sağlayan zihniyetin yeni yöntemidir. Çocuklarıyla, onların psikolojileriyle,gelecekleriyle top gibi oynayanlarin bu yeni yaklaşımıni onaylayan ebeveyn zihniyeti kinanir.
hedefi arapça harf olan gavatların adım adım yaptıkları uygulamadan bir tanesidir.

edit: eskiden el yazısı türkçe derslerinde güzel yazı adı altında işlenirdi. sadece o derste kullanılırdı bu yazı hatta o zamanlar bunun için özel defter bile kullanılırdı. şimdikinin farkı birinci sınıftan başlamak üzere her derste her daim bu şekilde yazılması istenmektedir. amaç latin harflerinden kurtulmak. ne alaka diyenler bazen sol framede akitlerin açtığı konuları bakarak zihniyeti daha iyi anlayabilirler!
hep kullandığım zikimsonik bi yöntem vardı, bir harften diğerine geçerken önce yukarı diğer harfte aşağı, ulan yazı mı yazıyorum labirent mi çiziyorum belli değildi.
Moruk ilkokul öğretmenim yüzünden 1988 den 1992 ye kadar bizi 5 sene boyunca kırbaçlayarak el yazısı yazdırdı. Normal yazmayı unuttum 40 kişilik sınıfta bir kişinin bile yazısı güzel olmaz mı? Şimdi durumum kendi yazdığım yazıyı okuyamıyorum. ilkokul sonrası mahallede bir kaç ilkokul arkadaşımla konuşmamızda tek malın ben olmadığımı onlarında kendi yazdıklarını okuyamadığını öğrendim sorumlunun kim olduğunu öğrenmiş olduk. ihsan hoca öbür tarafta yakana yapışıp hakkımı alacağım.
Ya gercekten cok sacma benim oglum bu yil basladi okula ve el yazisini yazabiliyor duz yaziyi bilmiyor cok sacma.
güncel Önemli Başlıklar