bugün

ilkokulda andımız okumak için sahneye çıkmış çocuğun ruh halidir.

-ya unutursam
-herkes bana mı gülüyo?
-oha lan enes ayşe'yi götürüyo ben yokum ya sırada kaptı ibne
ya karıştırsam psikolojisi olan çocuk tipidir normal hayatta söylediğin tam tersini yapar.

Türküm, doğruyum, çalışkanım, ilkem küçüklerimi dövmek, büyüklerime küfür edip kaçmaktır gibi.
ilkokulda andımızı okuyamayan cocugun pskolojisinden daha iyidir cunku en azından okumak icin secilmiştir.
öğretmenlerden birinin yanına gelip ceketinin orasını burasını düzeltmesiyle noluyoki dedirten durum.
normal hayatta geyet normal bi hızda konusan fakat, mikrofonu eline almasıyla "türküüüüüm, dogruyuuuuuum, çalışkanııııııııım..." diyerek bütün andımızı uzatarak uyuz bi şekilde okuyan cocugun psikolojisidir.
sanki devlet orkestrasında koro şefidir... o ne ihtişamlı psikoloji, ne havalı duruştur yarabbi. çocuksun işte.
(bkz: andımızı okuyan çocuğu güldürmek)
(bkz: şöhreti genç yaşta elde etmek)

(bkz: küçük onur) yada (bkz: küçük ibo)
o psikolojiye hiç nail olamadığımı belirtmek isterim.
vatan sevgisi ve gururdur.
ilk defa okunacaksa kalabalığın baskısını hisseder çocuk üzerinde. fakat alıştıktan sonra da diğer çocuklarla kavga edip "bırakın yeağğ ben okuycaaam!" diye çemkirebilir.* * *
Öğretmenin beni seçmeyeceğini düşündüğüm bir gün örtmenim örtmenim diye atılmıştım ve 4. sınıfa kadar çıkmadığım kürsüye çıkma şerefine nail olmuştu.
Tek korkum kelimeleri yeterince uzatamazsamdı galiba.
Ya Türküüüüüüüüüüüüüüüüümmmmmmmm yerine Türküm diye çıkarsa ağzımdan naparım diye düşünmüştümmm. *
birde hoca gözüne kestirdiği ögrenciye okutuyorsa kötü olan durumdur. hele boyunuz diğer öğrencilere göre pek bi uzunsa kafanızı eğmeniz hiç bir işe yaramayacaktır. hiç sanşınız yoktur sesiniz titreye titreye okursunuz andımızı.
çocuklarımız papağan olmamalıdır.

çok gereksizdir. bir çocuğa her sabah papağan gibi söylenenleri tekrarlatmak çocukları yıpratıyor. bu şekilde yaklaşımlar insanları düşünmekten uzaklaştırıp ezbere yöneltiyor. nitekim çocuklarmız ant içerisinde söylenenleri yerine getirebilecek kişilik kazandırmak daha elzemdir.
güncel Önemli Başlıklar