bugün

Önce zorunlu tanımımızı yapalım. Yardım amaçlı mesleğini tanıtmak için zaman ayırabilecek yazarların toplandığı başlık.

Sevgili sözlük dostlarım. Burada kah gülüp kah eğlenip kah trollük yapıyoruz fakat şu an önemli bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Ve sizlerin bu tür durumlarda ne kadar duyarlı olduğunuzu biliyorum.

Bazı entrylerimde öğretmen olduğumu belirtiyorum zaten ve çalıştığım okul maddi olanakları kısıtlı bir bölgede. Önümüzdeki yıl ortaokula geçecek 4. Sınıf öğrencilerimiz için (kendi sınıfım da dahil) çeşitli mesleklerden soru cevap şeklinde öğrencilerle sohbet etmek için vakit ayırabilecek gönüllülere ihtiyacımız var şu an. Daha doğrusu iki üç arkadaş biz debeleniyoruz, sağdan soldan birlerini ayarlıyoruz. izmir'de olup, mesleğini ilkokul öğrencilerine bir iki saatliğine anlatıp onlara yardımcı olmak isteyenler olur mu acaba? isteyenin bir yüzü kara.

Edt: okulum bornova'da, devlet hastanesi'nin hemen yakınında. Öyle kuş uçmaz kervan geçmez bir bölgede değil, ulaşım sorunu yok ve ben de yardımcı olacağım zaten.

Edt 2: insanların iyi niyetle çabalamasını eksi vererek destekleyen arkadaşları da okulumuza bekliyorum. Öyle uzaktan olmaz.
mühendislik ile ilgili paylaşımlarda bulunmayı çok isterdim ancak ne yazık ki izmir'e şu anda gelişim çok mümkün durmuyor. ayarlayabilirsem diye yine de favorilerime ekliyorum. "keep in touch."
18 Nisan-5 Mayıs tarihleri arasında izmir'de olacağım için, şayet bu tarihler arasında gerçekleşecekse 'gazetecilik' konusunda minik kardeşlerimize seve seve ders verebileceğim etkinlik.
hiç yormayın boşuna çocukları. Meslek sahibi olup kpss'den en yüksek notu alsalar bile mülakatla elenip işlerini icra edememe durumları mevcut.

tnm: orada olup beyaz eşya bayisi bir uzman fizyoterapist olarak sağlığa neden sektör denildiğini çocuklara anlayacakları bir dille anlatmak isterdim.
güzel bir organizasyondur. izmir ve yakın illerdeki arkadaşlar bir el atıverirler inşallah. bizim içi istanbul olaydı eyiydi.

gerçi o minnacık dimağlara bölümü/branşı anlatıp çocukların da hayatını kabusa çevirmeye de gönlü el vermez insanın.

- gibsın abiyy okulda hangi dersler en zorları idi ?
+ şimdi datlum nasıl anlatayım. içine bir giriyorsun girişte böyle 1230403 tane formül, hesaplama var. ortalara geliyorsun 3478584 tane formül, hesaplama daha geliyor. ışığı görür gibi oluyorsun 94894823793 tane daha formül, hesaplama çıkıyor. kasnaklar var rulmanlar var temrinler var autocad ve çeşitli çizim programları var. böyle bir tane makine parçasını çizmek için 125 sayfa hesap kitap yapıyorsun, ölçek veriyorsun. ühühüühühüh..
aydında yaşıyorum, burada şefliğini yaptığım bir şantiye var. 2. bölge müdürlüğüne bağlı işimiz. onun için sık sık izmire gidiyorum hakedişlerden dolayı. denk getirebilirsek, mimarlık ve şantiye yönetimi ile ilgili kendimce yardımcı olabilirim hocam.
cin ali'nin mahallesindeki gibi can sıkacak kadar iyi insanların sözlükte olduğunu bilmek beni de umutlandırıyor.
Geleceğin mesleklerini tanıtımına katılabilirim.
zaman tam olarak belirtilirse gelebilirim, lakin yaptığım iş 10 yasındaki çocuğun ne kadar ilgisini çeker bilemiyorum.
izmir ve çevre illerde yaşayan arkadaşlar muhakkak gitsin ve ballandıra ballandıra mesleklerini anlatsınlar. belki birkaç çocuğa güzel hayaller aşılar ve imam hatip gibi ne memlekete ne de kendilerine zerrece fayda sağlamayacak okullara gitmekten alıkoyarlar.

üşenmeyin, bir çocuğu bile kurtarsanız yeter.
ben öğrenci olarak gelebiliyor muyum? arkada bi yerde otururum.

30 yaşına gelicem hala bi mesleğim yok. bi yerlerden başlamam gerek sanırım.
yazılım sunumu yapmak için zaman zaman izmir'e geliyorum.

siz meslek tanıtım etkinliği hangi tarihler arasında yapmayı planlıyorsanız, geliş tarihimi belki ona göre ayarlayabilir ve size kesin yanıtımı ona göre verebilirim.

Kaç gün önceden kesin yanıtı bilmek zorundasınız?
1 çocuğun dahi fikri değişebilecekse yazın beni de..

anlatırız yani..
Ben istanbul’da yaşayan bir yazar arkadaşınız olarak seve seve destek veririm. Önümüzdeki ay izmir’e geleceğim. Bilgisayar yazılım ve fotoğrafçılık üzerine bilgi verebilirim.

Bazı meslek grupları var ki öğrenciler var olduklarını bile bilmiyordur. Güzel bir proje düşünülmüş. Umarım öğrencilerinizin gelecek planlamalarında nokta kadar da olsa pay Sahibi olabilirsin. Günümüz öğretmenliği müfredatı anlat maaşı al. Şekline evrildiği için bu başlık çok hoşuma gitti. Başarılar.
dördüncü sınıf bu tarz bir sunum için pek uygun değil bence.
mali müşavir ve eski bankacı olarak ve vakti zamanında müzikle de uğraşmış (gitar-vokal) birisi olarak katılabilirim.
Üzülerek istanbul'da olduğumu belirtmek istiyorum..

Up, up..
Mesleğe yeni atılmış biri olarak katılmak isterdim ancak izmir’de bulunmuyorum. Ama eğer olur da izmire gelirsem avukatlık ile ilgili bilgi vermeyi az da olsa tecrübelerimi aktarmayı isterim.

izmire gelirsem ilk iş size haber vermek olacak.
istanbul şubeniz olursa gelip avukatlık mesleğini anlatırım gençlere neticede 10+ tecrübe var.
Küçük Öğrenciler için Güzel bir etkinlik lakin izmir'de değilim. Faydalı olabilmeyi isterdim. Gerçi bizi dinledikleri zaman okulu bırakabilirler diye de çekinmiyor değilim.
Yazılımı nasıl anlatabilirim bilmiyorum, yani biz bile ofiste her gün yeni şeyler öğrenirken yazılımı ufacık insanlara anlatmak zor.

Ama doktor falan varsa güzel olur tabiki.
Genc arkadaslarima seve seve ekonometrist olmak nasil bir sey anlatabilirim. eger iclerinde spora ilgi duyanlari varsa sporcu disiplini hakkinda sohbet edebiliriz de.
isterdim ama izmir'deki vaktim çok kısıtlı maalesef. bir de 4 çift gözden fazlası bana bakmaya başlayınca sevimsiz anksiyete krizlerine giriyorum, öğrenciler "napıyor bu?" diyebilir.

okuduğum ilde ilkokullara gidip, üniversite topluluğumla birlikte bölümümü anlatmaya dair bir projem vardı. okullara gittiğimizde "milli eğitimden izin alın gelin" diyip sanki her şey usulüne uygun yapılıyormuş gibi kovdular bizi.
bir de sevgili jemma hocamızın çabasına bak... umarım istediğiniz gibi bir şey elde edersiniz.
Ege üniversitesi böyle bir etkinliğe kayıtsız kalmaz diye düşünüyorum. keşke oradaki öğrencilere ulaşıp destek isteyebilseniz.
izmir' de olsam mutlaka gelirdim ve o sınıftan gelecekte ne elektrik mühendisleri çıkardı. Belirtmekte fayda var benim yapacağım sunumdan çok böyle düşünceli ilkokul öğretmenlerinin olması etkisi olurdu.
Sizi tebrik ediyorum.
izmir'de yaşasaydım seve seve hukuk ve hukukçuluğu basit bir dille anlatmaya çalışırdım. Öğrenciler için çok faydalı bir öğretmenin de bunun için bir çaba göstermesi hoş doğrusu bizde de böyle bir imkan olsaydı keşke. Lakin 4. sınıf öğrencileri için bire bir anlatım ile bir mesleği realist bir şekilde idrak edip muhakeme edebileceklerini sanmıyorum. Daha çok bol görselli bir sunum daha faydalı olur diye düşünüyorum. icap ederse yazı olarak aktarabilirim.