bugün

özellikle müfettiş korkusu ilk akla gelenlerden. bizim bayan bir hoca vardı. çok güzel, efendi ve hoş bir kişiydi. işini de adam akıllı yapan biriydi. severdim, sayardım kendisini. lakin her nedense senenin bir günü bu hocayı müfettiş korkusu sarardı. "vay müfettiş gelecek de, şunu şöyle yapın da bunu böyle yapın da, soru sorarsa uvjb * cevaplasın da, cart da curt da..."
hayır nedir bu korkunun sebebi? müfettişse müfettiş aq. o da insan değil mi sonuçta? ulan kaymakam görünce aa bu da insanmış diyen köylüler gibi olmuştuk be. bir müfettiş antipatisi oluşmuştu çocuk ruhumuzda. şimdi sırf bu korkuyu yenmek için müfettiş olmaya karar verdim. sonra o hocayı bulup karşısına geçecem ve hocam ben müfettiş oldum diyecem. nasıl bir tepki verecek merak ediyorum valla.
(bkz: aşı günü korkusu)

evet öğretmenler değil hemşireler aşılıyor. ama öyle bir ilkokul korkusu ki uzun yıllar aşılamıyor. hala iğne gördü mü bu bünye kasılıyor.
ilkokuldaydım. öğretmen bir ödev verdi. yazma ödevi. süre verdi herkese haydi dedi yazın tahtaya yazdıklarımı . yapamadım. yapamayacağımı düşündüm o an. yepyeni bir cümle. cok da zeki değildim belki. algılamam yavaştı. eski öğrendiklerimizden bir sayfa yazsam olur mu dedim. olur dedi. yazdım hevesle bitirdim. Öğretmene gidip gösterdim. aldı eline defterimi kenara fırlattı. bakmadı bile. o günden sonra yaptıklarımı göstermeye korktum. başaramadığımda çekindim. yıldım. (bkz: kötü oylanan entry yi silmek)
(bkz: 0 5 kalem ucunun göze girme ihtimali)
öğrenciler üzerinde davranışları ve sözleriyle otorite kuramayan öğretmenin sıkça başvurduğu yöntemdir. örnek olarak; sözlüye kaldırma, tek ayak üstünde tahtaya çıkarma.. v.s gösterilebilir.
çocuklar dik oturun yoksa 5 sene sonra kambur olursunuz.
henüz o çağlarda o yavruların muhakeme-eleştiri yeteneği olmadığı için öğrencilerinin hayal dünyasında kendi egolarına göre at koşturan sorunlu öğretmenlerin o genç beyinlerde oluşturduğu saçmalıklardır. birçoğu o kadar yer edinir ki zihinde, sonsuza kadar kalır orada. haliyle bu da gelecekteki psikolojisini de etkiler. nedir efendim bu mesela, ödevini yapmadığı zaman aşırı cezalar vermek, diğerlerinin gözü önünde küçük düşürmek, bazı derslerden öğrencileri soğutmaya sebep olarak gelecekteki meslek seçimlerini etkilemek vs abesliklerdir. tabi karpuz gibi öğretmen seçilemediği için bazeb bu şekilde psikolojik sorunları olan öğretmenlerimiz olmuştu. eminim hala vardır yaygın eğitimimizde. ne diyelim, allah karşısına çıkartmasın bu tür öğretmenleri.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.