ilk öğretim sıralarındaki çocukların algılarıyla oynayan saçmalıklar silsilesidir. aşağıdaki örnekte olduğu gibi. en çok kim şaşırmış mışş. onu bunu bilmem, ben ismail'e çok şaşırdım kim ne derse desin. ismail'e de yazık ediyorlar, pırıl pırıl beyinlere de. güler misin ağlar mısın?
görsel
iki fare ile bir tilki diye bir hikaye kitabı vardı. kapak fotoğrafında bir fare ve bir tilki vardı. e hani iki tane fareydi lan? yüzyılardır aklımı kurcalar bu soru.
http://www.itusozluk.com/image/top-ali_24061.jpg
Çocukların beyinlerini kemalist zırvalarıyla doldurulması. Büyünce hiç bir şeyi sorgulamayan, kemalizmi tek doğru kabul etmiş, tek tip insanlar olup çıkıyorlar.
Halbuki tarihi tek taraflı öğrenmek yerine, tarafsız bir şekilde çocuklarımıza öğretmek çağdaş eğitim kurallarının getirdiği bir zorunluluktur. Mesela çocukların beynine cumhuriyet geldi, demokrasi geldi diye uyuşturuyorlar. Fakat 1950 yılına kadar tek partili rejimin hakim olduğunu bunun da cumhuriyet değil diktatörlük olduğunu, bu kemalist zırvalarıyla beyinleri yıkanmış çocuklara büyüyünce dahi anlatamıyorsun. Eğitim reformu için bu ortaçağ zihniyetinden kurtulmamız şart. Saygılarla.